Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7980
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ekolodzy dostali dwór w prezencie

Wtorek, 22 kwietnia 2008, 9:12
Aktualizacja: 0:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ekolodzy dostali dwór w prezencie
Fot. TEJO
Renesansowy zabytek na Czarnym stał się własnością Fundacji Kultury Ekologicznej. Jej działaczom łatwiej teraz będzie doprowadzić remont budowli do końca.

Dwór został uratowany przez Jacka Jakubca, który zaopiekował się zrujnowanym w latach PRL zabytkiem na początku lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu obiekt udało się nie tylko podźwignąć z kompletnej ruiny, lecz także uczynić w nim zaczątek centrum życia kulturalnego osiedla Czarne i Jeleniej Góry.

FKE, która powstała później, zainwestowała w zabytek około 10 milionów złotych pochodzących z Unii Europejskiej oraz dotacji państwowych i prywatnych. Nie miała do tej pory aktu własności, a jedynie umowę na użytkowanie, która kończy się w 2010 roku.

Po decyzji samorządu Jeleniej Góry o przekazaniu dworu fundacji, ta zamierza w ciągu dwóch, trzech lat doprowadzić do końca rewitalizację zabytku. Powstanie tu centrum szkolenia zawodowego dla konserwatorów zabytków, a w sąsiadującym z pałacem folwarku – hotel i restauracja. – Stworzymy w dworze około 50. 60 miejsc pracy – powiedział Jacek Jakubiec Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Ważnym zadaniem dla FKE jest odbudowa zniszczonego portalu dworu oraz rekonstrukcja dwóch renesansowych pieców ceramicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1272
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group