Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7380
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekolodzy bronią cietrzewi kosztem narciarzy

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 1 grudnia 2007, 7:42
Aktualizacja: Niedziela, 2 grudnia 2007, 6:37
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Nie będzie nowej trasy biegowej dla entuzjastów zimowych rozrywek w Jakuszycach. Trakt przygotowało Stowarzyszenie Bieg Piastów i wydało na to około 40 tysięcy złotych. Sprzeciwili się obrońcy stanowisk lęgowych rzadkiego ptaka.

Pisze o tym sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska. Trasa miała przebiegać z Jakuszyc w kierunku Chatki Górzystów szlakiem starej drogi, między Jelenią Łąką a Konną Ścieżką i Jagnięcym Jarem. Prace wykonano w porozumieniu z Nadleśnictwem Szklarska Poręba.

Dzięki traktowi narciarze zyskaliby dodatkową trasę do szusowania. Jednocześnie mogliby podziwiać piękne widoki na odcinku trzech kilometrów – nadmienia gazeta. Ale na razie nic z tego nie będzie, bo narciarzy nie życzą sobie ekolodzy. Obrońcy przyrody twierdzą, że w pobliżu gniazdują cietrzewi. To chronione ptaki i potrzebują spokoju. Są też obawy, że interwencja człowieka w naturę sprawi, iż torfowisko będzie bardziej narażone na przemakanie po wykonaniu prac melioracyjnych.

Spór podzielił entuzjastów natury i zarabiania pieniędzy na narciarzach. Jak donosi PGWr przeciwny turystycznemu zagospodarowaniu terenów przy Chatce Górzystów jest szef Muzeum Przyrodniczego Andrzej Paczos, a zupełnie odmiennego zdania jest Julian Gozdowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów. Za nim stoją narciarze, którzy wskazują na szybki rozwój infrastruktury w Czechach. Z kolei ekolodzy podkreślają, że gór nie można zadeptać wykorzystując każdy ich skrawek dla potrzeb miłośników desek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 1-12-2007 8:14
Tu chodzi o narciarzy śladowych a nie zjazdowych!!! Skąd to zdjęcie!!!
~Zbyszek 1-12-2007 9:55
A ile ten narciarz na hałasuje - bez przesady. Z tego co wiem to cietrzew gniazduje od niedawna - czyli narciarze są mu nie obcy i zdążył sie do nich przyzwyczaić. Jeszce trochę to ekolodzy wszystko pozamykają.
piipi 1-12-2007 10:40
ta trasa jest mi znana i wiem,ze do Chatki Gorzystow mozna rowniez dotrzec(dobiec) innym szlakiem.Dajcie "odpoczac"naturze!!. I zapamietajcie slowa s.w Franciszka z Asyzu -"Chroniac piekno natury,chronisz boska iskre mieszkajaca w Twoim sercu....Tobie zostala powierzona Ziemia jak ogrod-rzadz nia z madroscia".
~? ni rozumim 1-12-2007 10:49
"Dzięki traktowo narciarze zyskaliby dodatkową trasę do szusowania." "Obrońcy przyrody twierdzą, że w pobliży gniazdują cietrzewi. " Po Kaszubsku? fanie wyszło
~Alicja 1-12-2007 10:55
Ja uważam ze człowiek nie ma prawa wchodzić z butami w środowisko zajęte juz przez ptaki. To bardzo rzadkie i niezwykle piękne zwierzęta. Powinniśmy sie cieszyć, że bywaja na naszych terenach i podziwiać je, a nie niszczyć i zabierać terytorium juz zajete. Ptaki były pierwsze im nalezy sie to miejsce! Niedługo wszystko zostanie zadeptane i zniszczone. Juz nie wspomne o wykonywaniu prac melioracyjnych, gdzie torfowisko bedzie bardziej narażone na przemakanie. Ludzie potrafia wszystko zniszczyć byle dostać pieniądze:( A co do miłośników desek, prosze poszukać innego rozwiazania, innej trasy, która nikomu nie bedzie przeszkadzała.
~kosa 1-12-2007 11:02
Chyba Ci autorzy tych postulatow maja coś z cietrzewia i zacietrzewienia - jakie cietrzewie ? występują , na planowanych szlakach spacerowo- rekreacyjnych -nigdy ich tam nie bylo , a jak sie pokazaly to nie w środku zimy lecz w maju i czerwcu bo jest to strefa za zimna dla tego ptaka - a gdyby nawet cietrzew sie pojawil to absolutnie wzajemnie te dwa zjawiska się nie wykluczją . A największym wrogiem tych ptakow jest obecnie plaga lisów z którymi nie można sobie poradzić a nie cicha trasa rekreacyjna . Tak rozumując to w Dolomitach powinni pozamykać wszystkie trasy narciarskie , ośrodki rekreacyjne , zdemontować mnóstwo wyciągów narciarskich - a ptaków i zwierząt pod ochroną jest wielokrotnie więcej jak w calych Karkonoszach a spoleczeństwo jednak potrafi żyć w symbiozie z przyrodą i dbać o nią w bardzo szerokim wachlarzu nie tak jak w naszym regionie.Nie spotkalem żadnych tablic informacyjnych z opisem i zdjęciami i okolicznymi mapkami ,chronionych zwierząt i ptaków tak jak to jest w Alpach , Dolomitach, Skandynawii. Ale speców od demontażu slusznych ideii jest na tony i cale watachy.
~ 1-12-2007 11:11
Warto podać informację kto napisał donos. Otóż są to członkowie i sympatycy Towarzystwa Izerskiego zarejestrowanego w osadzie Orle, którą nowy szklak by miną. A Julian Gozdowski zapowiedział, że w tym roku nie będzie utrzymywać trasy do schroniska Orle, lecz priorytetem jest trasa do Szklarskiej Poręby. Ot i cała historia ekologicznego protestu.
~pedal 1-12-2007 11:12
To nasza Polska tu się nigdy nic nie rozwinie
~1409 1-12-2007 11:34
Zgadzam sie ci ekolodzy nedlugo wszysko pozamykaja. Wszysko im przeszkadza.
rymcycymcy 1-12-2007 11:46
Najpierw robi się uzgodnienia, a potem inwestuje. Nie zachowano procedur, a teraz będzie narzekanie na niedobrych ekologów :)
~??? 1-12-2007 12:11
Jak by dostali w lape to by im nic nie przeszkadzalo.
~xxx 1-12-2007 12:19
po co budować czesi wybudują i zarobią region jeleniogórski to najgorsze miejsce do jakichkolwiek inwestycji o czym nie raz już się przekonali inwestorzy tj.ciągnąca się sto lat budowa nowych wyciągów w Szklarskiej,budowa hotelu Gołębiewski w karpaczu teroryzowana przez jednego bezmózgiego urzędasa,parking piętrowy w jeleniej,ostatnio przykład czeskiego właściciela schroniska w górach który ma dwa schroniska po czeskiej stronie a w polsce jak zaczął remontować to oskarżyli jego o zbrodnie ekologiczną,przykład fabryki która powstała w radomierzu bo jeleniogórscy włodarze mieli to gdzieś i tak można by mnożyć i proszę mi wybaczyć ale rzygać się chce
~M&M 1-12-2007 13:27
To dzięki kilku "popapranym" ekologom na Stogu Izerskim w Świeradowie, musiano zmienić usytuowanie górnej stacji kolejki gondolowej i pogorszyć funkcjonalność całego systemu narciarskiego. Tarror ekologów trwa! Za to płacimy my -mieszkańcy Karkonoszy i Gór Izerskich. Wspólczuję sympatykom narciarstwa biegowego. Dzięki ekologom jeżdzę w Ausrtii i Szwajcarii .Narciarz zjazdowiec
~jeleniogórzanin 1-12-2007 15:37
Tyle razy byłem w zimie w tej okolicy na śniegu nigdy nie było żadnych śladów trzetrzewi.
~Vaclavak 1-12-2007 16:09
Każdy, urzędnik od prezydenta doskonale wie, że za wydanie zgody trzeba się tłumaczyćza a za odmowę zgody nic nie grozi i ma się święty spokój. To efekt CKtradycji i dziesiątków lat doboru negatywnego, gdzie co ambitniejsi omijali z daleka posady urzędnicze i starali się o coś bardziej sensownego.
~szybownik 1-12-2007 16:12
zabraniaja latac szybowcom nad gorami nie nizej jak dwa kilometry nad gorami czyli trzy nad poziom moza bo cietwierze sie boja paranoja
~Miłośnik nart biegowych 1-12-2007 16:50
Do Chatki Górzystów można dotrzeć z Polany Jakuszyckiej co najmniej dwoma trasami, z których tylko jedna - i to nie zawsze - była dotychczas przygotowywana przez Stowarzyszenie Biegu Piastów dla potrzeb narciarzy. Te dwie trasy (przez Halę Izerską i przez Jagnięcy Jar) funkcjonują od dawna - są wykorzystywane latem przez turystów pieszych i rowerzystów. Nagle przygotowuje się nową trasę - po nie używanym od wielu lat szlaku który zdążył powrócić do naturalnego stanu i stał się ostoją rzadkich zwierząt. Jaki sens ma dalsze zagęszczanie szlaków narciarckich skoro obecnie jest już ich do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów i nie zawsze na czas (z obiektywnych względów) udaje się je przetrzeć ratrakiem. W okolicach Polany Jakuszyckiej las jest pocięty szlakami w istny labirynt - ten kto bywał w tych okolicach np. 10 lat temu wie jaka jest to skala zmian. Zreszta i dobrze bo powstał wspaniały ośrodek sportów zimowych. Ale dalsza ekspansja szlaków moze juz spowodować degradację przyrodniczą tego obszaru. Narciarze biegowi też cenią sobie kontakt z przyrodą, nieprzemyślana ekspansja terenów zajmowanych przez Organizację Biegu Piastów moze jednak to zniszczyć. Góry Izerskie nie należą zresztą tylko narciarzy - do miłośników ptaków i nieskażonej przyrody również. Przyjezdzając w te rejony ci miłośnicy przyrody równiez generuja przychody dla lokalnego biznesu. I wpływy z tego źródła mogą byc coraz większe. Takich miejsc jak przecinany nową trasą narciarską obszar jest w skali Polski naprawdę mało - i znikaja bardzo szybko ! Chciałbym aby moje dzieci w przyszłości wiedziały, że tu gdzieś blisko sa takie nieskażone miejsca, gdzie żyja chociażby te cietrzewie. A sanse są coraz mniejsze - o głuszczach w Karkonoszach wszak juz praktycznie zapomnieliśmy....
~reif 1-12-2007 19:31
jest wybór cietrzewie a narciarze ? wybieram cietrzewie. jeżdżę też na biegówki do jakuszyc i nie widzę takiego problemu. parkingi to jest problem. szatnie do przebrania dla zwykłych biegaczy amatorów. jakieś przechowalnie na sprzęt (narty kijki i co tam jeszcze) nawet płatne.po co to tachac co tydzień do gory. jakis bystry transport ,przynajmniej do szklarskiej dla tych niezmotoryzowanych,to są rzeczy do rozwiazania .bo tras już dzisiaj jest dosyc ,przygotujcie te co są wlaściwie i będzie ok.
~Cietrzew "Izerski" 1-12-2007 23:13
Szanowni Ekolodzy! Ja cietrzew "Izerski" mam do Was prośbę, zostawcie mnie w spokoju. Narciarze i rowerzysci mi wcale nie przeszkadzają. W tych górach boję się najbardziej lisa, którego ostatnio na potęgę przybyło. Zróbcie coś z tym rudzielcem. Jeśli mi nie pomożecie będę musiał przenieść się w okolice schroniska Orle bo wiem, że tam mi krzywdy zrobić nie dacie. Będziecie mieli tylko jeden problem do rozwiązania, jak pogodzić moją obecność z narciarzami, rowerzystami i turystami. Aha, zróbcie coś z tymi samochodami, którymi dojeżdżacie do schroniska Orle, one mi trochę przeszkadzają. Zagladałem ostatnio w Wasze rejony i coś mi tam śmierdzi, nie wiem czy to szambo, czy też może ktoś Wam śmieci podrzuca. Do zobaczenia Cietrzew
~miłośnik ptaków 1-12-2007 23:14
<i> post usunięty - zgłoszenie internauty </i>
~MIESZKO 1-12-2007 23:39
TAKIE CUDA TO TYLKO W NASZYM REGIONIE SIE DZIEJĄ!!!JAK JUZ ZACZYNA SIE COS ROBIC TO ZNAJDZIE SIE GRUPA OSZOŁOMÓW I WYMYSLAJA JAKIES BZDETY!DAJCIE LISTE TYCH EKOLOGOW TO ICH PRZEGNAMY RAZEM Z TYM PTACTWEM!
piipi 2-12-2007 0:23
....a teraz troche slow od ksiedza Romana Rogowskiego -"Niszczenie srodowiska,ktore jest dziedzictwem i przybytkiem Bozym,jest nie tylko grzechem ze wzgledu na brak szacunku niszczenia Bozego dziela,ale takze stanowi grzech ze wzgledu na krzywde wyrzadzona czlowiekowi,poniewaz zagraza jego zdrowiu-zarowno biologicznemu,jak i duchowemu".
rymcycymcy 2-12-2007 1:38
W sprawie wypowiedzi z 23:14. Nie może tak być, że pozwala się anonimom na wieszanie postów zawierających bardzo poważne oskarżenia wobec osoby identyfikowalnej (w tym wypadku podano nazwisko i funkcję). To w pewnych okolicznościach może zakończyć się nawet postępowaniem cywilnym. Na żadnym portalu lub poważnym forum, taka informacja nie zostałaby opublikowana. Jelonko pora już na odpowiedzialną moderację, a nie tylko wycinanie postów sobie nieprzychylnych ;)
~Kali 2-12-2007 3:41
Podobno zabronią też latania samolotów i puszczania latawców nad gniazdami błotniaków
piipi 2-12-2007 12:33
....i jeszcze to,- "...najlatwiej zniszczyc.Trudno zachowac to,co warte zachowania". -W.Szymborska.
piipi 2-12-2007 15:04
Populacja cietrzewi z roku na rok drastycznie spada i jesli nie zostana podjete w najbliszym czasie radykalne kroki w celu ratowania tego gatunku -za kilka lat moze okazac sie,ze pozostana nam tylko po nich fotografie.
~logiczny 2-12-2007 15:33
mam pytanie,czy jak pisze ten post,to bede uznany jako prof uniwesytetu?Moze sie panowie ekolodzy przedstawia?Po nazwisku najlepiej,bo taki jest przyjety zwyczaj.Jak sie zglasza szkode,na policje,czy gdzie indziej,wymagaja danych osobistych,aby poprostu wiedziec komu odpowiedziec.Ponadto,czy naprawde,nie ma rozwiazan alternatywnych w zyciu?Dla prostakow na pewno nie,dlatego uwazam,ze poprostu ktos tu komus chce noge podstawic.Czasami warto dac prztyczka w nos cwaniakowi,zeby sie opamietal.
~Wkurzony 2-12-2007 16:28
Piipi - nie strasz mnie cytatami z Szymborskiej a zejdź na ZIEMIĘ - między LUDZI! Chyba, że wcielasz hasło"ZIEMIA DLA ZIEMIAKÓW" o ludzie do getta i niec zdychaja z głodu. Raspuda. Jakuszyce, KarkonosKi Park Narodowy Z IDIOTYCZNYMI ZAKAZAMI, wygnanie owiec z Tatr - ile jeszcze idiotyzmów?? Jak długo garstka nawiedzonych oszołomów, dla których bzykające sie muszki są ważniejsze od ludzi...To pod płaszczykiem OCHRONY PRZYRODY (za czyje pieniądze?? ) wprowadza się w Polsce TERROR NAWIEDZONYCH OSZOŁOMÓW, KTÓRZY BARDZIEJ DEWASTUJA I DEGRADUJĄ ŚRODOWISKO ,ANIZELI INWESTYCJE PRZED KTÓRYMI TAK SZALEŃCO bronią. Rozczulamy się cietrzewiem, aczczy Ci pożał się Boże obrońcy przyrody zauważyli, że tuz obok DROGA PUBLCZNA wiedzie ustanowieny odpowiedznim rozporządzeniem odpowiedniego Ministra tzw. biały szłak drogowy" którym przewożone są zaówno materiały rozszczepialne, jak i odpady - nie mówiąc juz o całej gamie Przemysłowych Sródków Trujących - których awaria może w cholere wytryć całe to chronienie łącznie z ... Ech zdrowy na umyśłe bedzie wiedział co to jest. P.S. Wydaje mi się że celowe jest stworzenie Rezerwatów w których na ścisle wyznaczonym terenie owe osołomy mogłyby uprawiać swoja nawiedzona działalność z zakaziem wyjścia poza te granice oraz bez dostępu elektryczności, gazu, żywnosci przetworzonej itp zdobyczy cywilizacji.- Wkrótce sami by sie wyniszczyli nie mówiąc o kompletnym zniszczeniu śrdowiska - tym bardziej, ze poza okresami nawiedzenia zależnymi od faz księżyca to maja wygodne mieszkania, wysokie pensyjki, zażerają sie mięchem z upolowanych wzgl ubitych sztuk - słowem typowe okazy HIPOKRYZJI.
piipi 2-12-2007 17:52
...do Wkurzonego - nie strasze ciebie,bo nie jestem zjawa ,a przypominam.Ekologia-to swiatopoglad.Czesto ludzie go prezentujacy to ludzie wyksztalceni.Ajuz na pewno pelni wspolczucia i empatii dla istot zywych. W przyrodzie nic nie ma za darmo.Jezeli zniszczysz choc jedna egzystencje mozesz byc pewny,ze skutki tego odczujesz tak jak odczuwaja miliony chorych na choroby,ktorych skutkiem jest cywilizacja.
ponury grabarz 2-12-2007 23:05
Dziwi mnie to, że prawdziwych ekologów nie drażni fakt, że jacyś zboczeńcy tytułują się tym mianem. Gdyby np. ekshibicjoniści albo p...le zaczęli tytułować się wędkarzami czy dentystami i pod tymi etykietami uprawiać właściwe im rzeczy, to prawdziwi wędkarze i dentyści natychmiast by zaprotestowali. Dziwi mnie więc, że ludzie, których praca polega na badaniu zależności zachodzących między różnymi gatunkami zamieszkującymi dane środowisko, a więc ekolodzy, nie mają nic przeciwko temu że jakieś błazny podszywając się pod nich wyczyniają takie głupoty.
piipi 2-12-2007 23:29
....i jeszcze do ciebie Wkurzony --Brak wiedzy= bezwartosciowa opinia!!!!.
~ 3-12-2007 10:07
...ponury grabarz ,wiedz o tym ze okreslenie ekologia,ekologiczny sa czestouzywane w jezyku potocznym,majac szeroki i czasem nieprecyzyjny sens znaczaczeniowy,nie zawsze zwiazany z ekologia jako nauka.
~popieram cietrzewia 3-12-2007 12:27
W zupełności zgadzam się z "cietrzewiem izerskim". I jeszcze mam propozycję. Niech na tym forum ujawni się "z imienia i nazwiska" któryś z ekologów stający za całą sprawą i przedstawi swoje racje. Pozdrawiam.
~Cietrzew Izerski 2 3-12-2007 18:29
Bardzo trafnie "cietrzew izerski" określił zaistaniałą sytuację. Miałbym jeszcze do tych samych ekologów, którzy uwazają się za obrońców cietrzewi prośbę, by zauważyli również i donieśli odpowiednim służbom sanitarnym i ochrony środowiska, że cietrzewiom, a pewnie również turystom przeszkadzają odprowadzane ze schroniska wprost do strumyka ścieki jak i wywożone do lasu śmieci. Jeśli te "drobiazgi" zostaną również pozytywnie rozwiązane, to być może cietrzew zagości bliżej schroniska i ktoś go w końcu zobaczy. Pozdrawiam.
~W.Lindner 3-12-2007 19:08
...ja Wieslawa Lindner-do tych wszystkich ktorym pojecie ekologia jest obca:- w poczatkowym okresie ksztaltownia sie ekologii wyrozniano wniej podzial na autekologie i synekologie.Obecnie podzial ten ma znaczenie historyczne.Termin te jest takze na okreslenie sozologii,tj nauki o OCHRONIE SRODOWISKA lub samej ochrony srodowiska jako takiej. Mieszkancy tego regionu oczekuje waszej wspolpracy w czynach tj. ochrony naszej natury-naszego wspolnego dziedzictwa!. dziekuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group