• Poniedziałek, 17 lutego 2020
  • Godz. 8:55
  • Imieniny: Aleksego, Łukasza, Zbigniewa
  • Czytających: 3999
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Egzamin na żywca

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 19 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 września 2007, 8:05
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Maturzyści nie będą mieli w tym roku próbnych testów.

Uczniowie pozostawieni na lodzie, bez możliwości przekonania się, jak wygląda prawdziwy egzamin maturalny podczas tradycyjnego próbnego starcia. Taką rzeczywistość zgotowała tegorocznym maturzystom Centralna Komisja Egzaminacyjna. O problemie pisze środowe Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Jesienna przedmaturalna „rozgrzewka” była od kilku lat na trwale wpisana w oświatowy kalendarz. W tym roku jej nie będzie, bo była za droga: kosztowała kilka milionów złotych. Teraz CKE zrzuca zorganizowanie próbnej matury na barki dyrekcji szkół.

Dziennik podaje, że urzędnicy kierowali się nie tylko oszczędnościami. Według wielu z decydentów próbna matura kosztowała krocie, ale niewiele wnosiła do wiedzy ucznia. Powód? Maturzyści podczas próby bezkarnie ściągali, a nauczyciele traktowali próbne starcie jako sprawdzian, z którego ocenę brali pod uwagę na koniec semestru.

Co zamiast próbnej matury? CKE nie twierdzi, że nie jest ona potrzebna, ale płacić za egzamin nie zamierza. Mogą go sobie zorganizować sami dyrektorzy oraz nauczyciele.
Tym jednak niezbyt spieszno do opracowania zadań i przygotowań organizacyjnych przedsięwzięcia. Uważają, że nie zrobią tego dobrze. Z kolei większość maturzystów z kłopotem wyobraża sobie przystąpienie do majowego egzaminu bez próbnego testu.

Były kurator oświaty dolnośląskiej Zbigniew Paśko w wypowiedzi dla gazety podkreśla, że próbna matura ma sens, jeśli wszyscy uczniowie piszą takie same zadania w całej Polsce. Wówczas rzeczywiście mogą poczuć klimat prawdziwej matury i zdać sobie sprawę z tego, jaki materiał jeszcze muszą uzupełnić.

Gazeta dodaje, że jest szansa, aby Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu taką maturę zorganizowała, tylko trzeba przekonać urzędników pisząc na adres sekret@oke.wroc.pl Można też ściągnąć ze strony www.salonmaturzystow.pl/wroclaw formularz zgłoszeniowy i wysłać go faksem pod nr (022) 629-16-19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~absolwetka 19-09-2007 8:33
ta to moze odrazu zlikwidujcie tez prawdziwa mature przeciez tam tez polowe osob sciaga.moze wystarczy na koniec roku zroic jeden wiekszy spr i po krzyku.wyjdzie taniej.
~Lew 19-09-2007 9:02
Ja naprawde nie wiem w którą stronę zmierza ten kraj? Czy w innych państwach też dzieją się tak absurdalne rzeczy? Jak Oni chcą żeby było w Polsce normalnie skoro robią takie rzeczy... brak mi słów.
~ponury grabarz 19-09-2007 9:03
No i kolejny dowód na słuszność płatnej matury. Jeżeli ktoś by chciał, mógłby sobie napisać i ze trzy razy próbną maturę z pięciu różnych przedmiotów, uprzednio zapłaciwszy za to. Kto by nie chciał, ten by nie pisał. I wtedy byłoby sprawiedliwie. Teraz za maturę ucznia Kowalskiego płaci pan portier Zenek, emerytka pani Halinka i student Wiesiu. I to też jest sprawiedliwość, tyle że społeczna.
~xyz [do ponurego grabarza] 19-09-2007 10:08
ale pan Zenek, pani Halina i student Wiesiu też pisali maturę... i nikt im za nią nie kazał płacić... A pan Kowalski zapłaci za maturę kolejnych roczników w przyszłości... bez absurdalnych pomysłów! Nie wiem czy każdego w szkole byłoby stać na pisanie trzy razy matury z pięciu przedmiotów (?)
~nauczyciel 19-09-2007 11:25
pytanie do byłych maturzystów – ilu z was, tak z ręką na sercu, przygotowało się do matury próbnej?? matura próbna ma tylko i wyłącznie sens, jeśli maturzyści przyjdą przygotowani, a to niestety nie zdarza się zbyt często.
~absolwetka do nauczyciel 19-09-2007 11:35
wielu uczniow przygotowuje sie do probnej matury i to daje duzo.latwiej jest pozniej opanowac stres bo wiadomo czego mozna sie spodziewac i jak to wszystko wyglada.
~alicja 19-09-2007 12:11
(do nauczyciela)Tak z ręką na sercu ja się przygotowywałam do próbnej matury, ale to było w 1998 roku,więc sporo lat temu.To,że przygotowywałam się sumiennie i byłam pilnowana (cała klasa zresztą była),pomogło mi kompletnie bez stresu przystąpić do prawdziwego egzaminu.Dziś sama jestem nauczycielem i wiem,że młodzież zostawia wszystko na ostatnią chwilę,prezentacje (na których przygotowanie mają ROK!!!)przygotowują w ostatnim tygodniu i wypadają,co tu dużo mówić–żałośnie.Wydaje mi się,że próbne matury są potrzebne.Może nie wszyscy,ale może choć 10 osób ocknie się i pomyśli,że może warto się do prawdziwej matury przygotować,a nie być mierniakiem z trzydziestoma procentami.Te 30% to kompletne nieporozumienie.Nawet na sprawdzianie moi uczniowie nie dostają oceny dopuszczającej za 30% wszystkich punktów.Według mnie jak ktoś ma 30% punktów z matury,jest kompletnym analfabetą.
~sandra 19-09-2007 12:54
w mojej klasie nikt nie przygotowywal sie do probnej matury a do "prawdziwej" max 5 na 28!!!!!!!!
~ponury grabarz do xyz 19-09-2007 13:34
Po pierwsze, nie jest powiedziane że pan Wiesiek musi mieć koniecznie zdaną maturę, żeby być portierem. Po drugie, doświadczenie uczy, że najtaniej wychodzi, kiedy się za coś płaci bezpośrednio z własnych pieniędzy a nie z podatków. Dlatego lepiej żeby każdy zapłacił za siebie, zamiast wpuszczać te pieniądze w biurokratyczną maszynę, gdzie większość z nich ginie. Teraz za szynkę płaci się bezpośrednio w sklepie – i nie ma problemu z jej kupnem. Za komuny za szynkę płaciło się tak jak teraz za sprawdzanie matur i skutek był opłakany. Po trzecie, jak to słusznie zauważono, duża część uczniów piszę tę próbną maturę ot tak, żeby napisać, bez żadnego przygotowania. Jest to jawne marnowanie publicznych pieniędzy – fundowanie próbnej matury komuś, kto nie ma ochoty jej pisać. Gdyby trzeba było za nią zapłacić, to pisaliby ją tylko zainteresowani.
~ponury grabarz do sandry 19-09-2007 13:37
I ty się masz czym chwalić???? To jest żałosne !!!! Może pochwal się jakie wyniki odnotowaliście i ile osób oblało.
~nemo 19-09-2007 14:07
a ja się też przygotowałam, ale nie na 100%. Próbną potraktowałam jak doświadczenie a nie przygotowałam się na 100% bo naukę rozłożyłam na kilkanaście tygodni i nic na siłę nie przyspieszałam. Jednak próbna bardzo mi pomogła, bo wiedziałam czego się spodziewać na normalnej
~xxx 19-09-2007 14:09
u mnie do próbnej tez się nikt nie przygotowywał. Podobnie jak do normalnej matury. Moim zdaniem próbna matura wogóle jest niepotrzebna. Uczniom chodzi tylko żeby zobaczyć jakiego typu zadania mogą ich spotkać. Równie dobrze nauczyciele mogą przygotować jakieś zadania i dać je na sprawdzianie albo coś.
~Pryk 19-09-2007 14:50
próbna matura jest tylko "papierowa" jak napisal ktos wyzej nie przygotowywali sie do niej uczniowie a tylko dawaly poglad na zadania i "klimat" tam panujacy. Zadania mozna zrobic w klasach i bedzie bez krzyku. Jesli ma sie ktos przygotowac do matury "wlasciwej" to sie przygotuje a probna tego mu i tak nie zagwarantuje, wiec jest niepotrzebna.
~alicja 19-09-2007 17:19
Jak widać–większość jest jednak za maturą próbną.Kto nie chce jej pisać,niech po prostu nie przychodzi tego dnia do szkoły.Naprawdę warto się sprawdzić.Zgadzam się z ponurym grabarzem–Sandra nie ma się czym chwalić.To żałosne,a nie zabawne.I powtarzam raz jeszcze–matura na 30% to matura tak naprawdę oblana i kto się takim wynikiem chwali jest zwyczajnym głąbem.
~tegoroczna maturzystka 19-09-2007 17:33
ej no tym urzędnikom chyba całkowicie odbiło, w maju mam pisac maturę, a próbna pomogłaby mi się jakoś przygotować, oni traca pieniądze to niech skrócą sobie miesięczne pensje wtedy na wszystko wystarczy, jakoś tyle lat była próbna matura i nie przeszkadzała nikomu tylko teraz sobie wymyślają...
~n–l 19-09-2007 18:45
OKE sobie drwi. Mówią o kosztach a i tak to my siedzimy na tych maturach za darmo. Tak, za darmo płacą tylko za pytanie i sprawdzanie. Nawet się napić kawy nie można i przejść parę kroków bo regulamin zabrania. Pomysł(wiem, że crazy): zlecić obsługę matury firmom jak sobie samo OKE nie radzi.Albo, zlikwidować maturę i niech uczelnie sobie same egzaminy robią (profesory wkońcu też czasem teżby mogły co posprawdzać i przypilnować).
~Peszek :] 19-09-2007 19:07
Właśnie, ktoś tam dobrze napisał,że nikt się nie przygotowuje do matury probnej, ja się nie przygotowalem i wielu moich znajomych... wiec po co sie dodatkowo stresowac jakąś maturą próbną ;)
~Power Marian 19-09-2007 20:27
Zlikwidować całą tę maturę. Po co to komu...
~OBURZONA MATURZYSTKA 19-09-2007 21:36
NO NAJLEPIEEEEEEEEEEEEEEEJ... NIE MAJĄ NA CZYM OSZCZĘDZAĆĆĆĆ!!!!!!!
~Maturzystka88 19-09-2007 21:38
NO DRWINYYYY.... :/ JAK ZWYKLE ZMIANY.... Czemuuu Tamte roczniki tak nie miałyyy...czemu mamy znów utrudnioneee zadanie...
~nauczyciel 19-09-2007 21:56
próba matura musi być, nie ważne czy ją ktoś zda, ważne, że dzieci widzą, czego maja sie uczyć, w jaki sposób pytania są zadawane, jak wygląda egzamin, to jest nawzjenszy egzamin uczniów a wy zamaist pomóc to dołki kopiecie
~JWPH :) 19-09-2007 22:47
No tak bo Wielki Roman byl i swoje pokazal teraz Legutko i cala reszta przepraszam chce pokazac ze jest lepsza??? Kto lepiej namiesza??? Super po prostu tylko oklaski zlozyc na to co sie dzieje... Mundurki zreszta tez "wypasione"... Chory kraj ludzie uciekajcie stad...
~do oburzonej maturzystki :) 19-09-2007 23:46
coooo jeeszczeeeee?? typowa kotłownia:/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group