Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5967
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziesięć lat EBIB–u

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 8 lutego 2009, 9:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: Mar
Fot. Mar
Do Jeleniej Góry na dwudniowe spotkanie zjechali twórcy i zarządzający jednym z największych w Polsce portali zawodowych i społecznościowych. Codziennie co drugi polski bibliotekarz zaczyna dzień od sprawdzenia Elektronicznego Biuletynu Informacyjnego Bibliotekarzy.

– Żadna grupa zawodowa nie ma tak popularnej platformy, gdzie znajdzie świeże informacje na tematy zawodowe i okołozawodowe – wyjaśnia redaktor naczelna EBIB, Bożena Bednarek-Michalska. – Nawet dyrektor Biblioteki Narodowej zaczyna dzień od zerknięcia, co nowego napisaliśmy. A zaczęło się od forum dyskusyjnego bibliotekarzy, na którym dyskutowaliśmy o sprawach środowiska. Jednak coraz więcej rzeczy nie można było przez forum przekazać.

– Tak w 1999 roku wydaliśmy pierwszy numer naszego pisma. Wkrótce pojawiła się jego elektroniczna wersja, dla odmiany nazywana „Elektroniczna BIBlioteka”, która rozwinęła się do dzisiejszych rozmiarów – mówi Bożena Bednarek-Michalska. – Nieustannie pytamy czym mamy się zajmować, co najbardziej interesuje środowisko. Dlatego teraz coraz więcej miejsca poświęcamy programom unijnym. Pieniądze na poprawę funkcjonowania bibliotek możemy zdobywać nie tylko z funduszy na oświatę i kulturę. Na rozwój i poprawę bazy małych, wiejskich bibliotek, środki mogą pochodzić z programów rozwoju obszarów wiejskich. I o tym miedzy innymi mówimy bibliotekarzom.

Ci z całej Polski zjechali do Jeleniej Góry z kilku powodów. Pierwszym było zaproszenie w imieniu dyrektora Książnicy Karkonoskiej, Marcina Zawiły. Drugie to – jak mówiła redaktor naczelna – ciekawość środowisk bibliotecznych, jak wygląda najnowsza w naszym regionie książnica. I chyba się nie rozczarowali uczestnicy, bo w czasie zwiedzania obiektu nie brakowało pochwał i zdziwienia nowoczesnymi rozwiązaniami.

– Mówiłem zebranym o tym, jak uruchomione przez nas serwisy elektroniczne zmieniły sposoby oddziaływania na środowisko lokalne, jak wiele nowych rzeczy można przekazać i uczynić za pomocą elektronicznego przekazu – mówił Marcin Zawiła.

– Co roku spotykamy się w innym regionie kraju i cieszę się, że w tym roku spotykamy się w Jeleniej Górze, która jako jedyne średniej wielkości miasto, jest reprezentowane w naszym biuletynie przez panią Joannę Broniarczyk z Książnicy Karkonoskiej. Poznajemy specyfikę działania bibliotek na tym terenie, wymieniamy się też doświadczeniami. Nasz zespół spotyka się tylko raz w roku. Przyjechali ludzie z Łodzi, Wrocławia, Warszawy, Torunia, Krakowa, Lublina. Przez resztę roku kontaktujemy się tylko telefonicznie i elektronicznie.

Mówiono między innymi o coraz bardziej zaawansowanym projekcie Biblioteka +, którego znaczącą częścią będzie dotychczasowy serwis EBIB. W nowym portalu będą funkcjonować wszystkie biblioteki, również te najmniejsze, które dotychczas nie korzystały z systemu, tworzonego w miastach wojewódzkich i powiatowych.

– Połączenie codziennej informacji internetowej i biuletynów wydawanych mniej więcej co miesiąc, doskonale wypełnia potrzebę informacji naszego środowiska – wyjaśnia Marcin Zawiła – Sami coraz mocniej korzystamy z elektronicznej informacji i wiem, że to jest przyszłość polskich bibliotek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 8-02-2009 16:44
:-)
~richthofen 8-02-2009 21:18
Poseł Zawiła boi się, że po skończonej kadencji nie znajdzie pracy. Dlatego trzeba trzymać dla niego miejsce w lokalnej instytucji. Oto polska polityka.
~Douglas Bader 9-02-2009 7:47
zestrzel się Richthofen piszesz takie bzdury. Lepiej wejdź na stronkę Ebibu.
~ago od kosmosu 9-02-2009 18:09
do ~richthofen. A nie uważasz, że na takim stanowisku nie może pracować przypadkowy człowiek? Pan Zawiła zasłużył sobie swoim działaniem dla Jeleniej Góry nawet na to, aby ono tam na Niego czekało. Bo On stanowi gwarancję tego, że tam będą działy się dobre rzeczy dla mieszkańców miasta. Zresztą On tam jest przez cały czas.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group