Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3796
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień Zaduszny pełen zadumy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 2 listopada 2008, 17:17
Aktualizacja: 17:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Powoli dobiega końca weekend, na który w tym roku przypadły święta szczególne, tyczące tych, których już nie ma. Na cmentarzach od samego rana – podobnie jak wczoraj – panuje spory ruch. Tak będzie aż do godzin wieczornych.

Policjanci musieli w niedzielę kierować ruchem przy ulicy Sudeckiej, choć jego natężenie nie było tak duże, jak w sobotę. Funkcjonariusze drogówki świetnie sobie poradzili z zadaniem, dzięki czemu przed nekropoliami nie doszło do zdarzeń drogowych.

Na samych cmentarzach porządku pilnowali stróżne prawa, którym towarzyszyły psy tropiące. Do niedzielnego popołudnia nie odnotowano jednak poważniejszych incydentów. Szczególnie nachalni byli dziś romscy żebracy, którzy wyjątkowo licznie „obsadzili” główne aleje cmentarza. Większość ludzi przechodziła obok obojętnie, choć byli i tacy, którzy dawali drobne. – Masz babciu, tylko nie dziel się z tym, co ci tu kazał przyjść – mówił mężczyzna do żebrzącej głośno starszej Cyganki dając jej kilka monet.

Jeleniogórzanie i goście licznie odwiedzali groby swoich bliskich i znajomych. To właśnie w tym dniu pamiętamy o nich szczególnie. Często wizyta na cmentarzu staje się okazją do rodzinnych spotkań, rzadkich – raz do roku.

Nie zapomniano także o innych miejscach wiecznego spoczynku. Zapalono świeczki przy tablicy postawionej w miejscu, gdzie to 1974 roku czynny był cmentarz żydowski. Znicze zapłonęły także przy papieskich pomnikach na byłym cmentarzu przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po weekendzie pamięci przyjdzie czas na wielkie sprzątanie. Corocznie Miejskiej Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej usuwa kilka ton odpadków tylko z samego cmentarza przy ulicy Sudeckiej. Szkoda, że nie pomyślano o segregacji na tym etapie. Ludzie wrzucają do jednych pojemników zarówno wypalone szklane znicze jak i inne resztki zaduszkowych dekoracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Sabath 2-11-2008 21:28
zdjęcia są z Jeleniej Góry i mi wygląda na to że tu też był alarm bombowy bo czego szukać śmietniku no ale trzeba uważać żeby marychy nie wrzucać i pozostałe zakazane rzeczy a co do pieska to myślę że psy pracujące w policji są nauczone gdzie załatwiać swoje potrzeby bo obsikany grób przez psa nie wygląda za ciekawie i drodzy właściciele psów uczcie swoje psy żeby nie załatwiały swoich potrzeb po grobach bo to naprawdę jest niemiłe dla osoby czyszczącej grób
~ 3-11-2008 8:25
@Sabath, przestań przypalać bo nie wiadomo o co ci chodzi... A co do stróżów prawa - na całym cmentarzu było słychać gwizdek Maślaka. Jakoś pozostali policjanci potrafili kierować ruchem tylko przy użyciu białych rękawiczek, ale wielki Maślak nie. Jakieś kompleksy?!
~xyz 3-11-2008 10:28
Do redakcji jeszcze raz bardzo dziekuje za opisy i zdjecia,bylo dla mnie bardzo wazne zobaczyc i poczytac o tym waznym swiecie. Poprostu jest mi lzej na sercu
~Sabath 4-11-2008 20:58
nie przypalaj bo nikt nie zje i widać że nie jestem dobry w kuchni (czyt.forum )

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group