Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2664
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzień Białej Laski w PZN

Sobota, 8 października 2016, 9:03
Aktualizacja: 9:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dzień Białej Laski w PZN
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (7.10) Polski Związek Niewidomych – koło w Jeleniej Górze, zorganizował w Hotelu Fenix uroczyste spotkanie, podczas którego po raz 16. podsumowano rok działalności przy okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (oficjalnie przypada na 15 października).

Uroczystość odbywała się pod hasłem „Wychodzimy z cienia” - podobnie jak prezentowana wystawa zdjęć. - Ma ona na celu ukazanie, że osoby niepełnosprawne wzrokowo za pomocą przyrządów dostosowanych do ich dysfunkcji mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie: pracować, spełniać się, uprawiać hobby – tłumaczyła Iwona Tymiuk, prezes Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze. W części artystycznej wystąpił Leszek Kopeć – laureat wielu konkursów piosenki turystycznej i studenckiej.

Święto niewidomych i niedowidzących to okazja, aby zaprezentować, z jakimi problemami na co dzień spotyka się środowisko, a także na pokazanie działań, jakie podejmuje związek na rzecz swoich członków.

- W naszym mieście jest ciężko. Trzeba mieć bardzo dużo siły, żeby zdobyć jakiekolwiek środki i dzięki nim zorganizować coś dla członków stowarzyszenia – wyznała Iwona Tymiuk przyznając, że Jelenia Góra pod względem architektonicznym nie jest dostosowana dla potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. - Jest wiele przejść dla pieszych, które nie mają udźwiękowienia, nie mają wypustek i nie są oznakowane pierwsze i ostatnie schodki – podała jako przykład.

W uroczystości wziął udział prezydent Jeleniej Góry, więc zapytaliśmy jak Miasto dba o niewidomych i niedowidzących? - To ich trzeba zapytać. Staramy się jak możemy, ale nie wszystko możemy. To jest bardzo fajne środowisko. Pani Rehlis – była radna, wciągnęła mnie w te problemy – to była świetna działalność: współpracująca, wspierająca się nawzajem. To mocne, ważne środowisko – stwierdził Marcin Zawiła.

Osobom z dysfunkcją wzroku organizatorzy życzyli przede wszystkim, aby spotykali na swojej drodze ludzi życzliwych, wykazujących się zrozumieniem i przyjaźnią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group