Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 11324
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzieła pełne kobiecości

Poniedziałek, 1 marca 2010, 18:25
Aktualizacja: 19:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dzieła pełne kobiecości
Fot. TEJO
„Pokoleniową” wystawę prac plastycznych trzech artystek z Jawora otwarto dziś w Galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu. Dwie są profesjonalistkami, trzecia – ma pewnie zamiar nią być: to mała Maja, córka i wnuczka autorek ekspozycji.

Obrazy olejne Aldony Staroń zgromadzone w cyklu „Natura”, oraz nowoczesne prace wykonane techniką szablonową przez Małgorzatę Klimas zatytułowane „Macierzyństwo” – to podwójna wystawa w „Promocjach” ODK. Trzecią nieformalną uczestniczką wydarzenia jest Maja, córka pani Małgorzaty, która też wystawiła swoje malutkie dzieło. To z pewnością wróży dziewczynce artystyczną przyszłość. Autorki wystawy powitała gospodyni galerii Stanisława Ciechanowska z ODK.

Aldona Staroń jest wykładowczynią Policealnego Studium Reklamy Wizualnej w Świdnicy, a w rodzinnym Jaworze prowadzi galerię sztuki. Tworzy głównie w technikach tradycyjnych i tradycyjnie. Jej dzieła przykuwają oko realizmem barw. I choć kompozycyjnie są statyczne, mogą się podobać zwłaszcza miłośnikom ładnych krajobrazów z wiernie oddanymi szczegółami. Trudno wytłumaczyć, dlaczego – ale – nawet nie wiedząc, że autorką jest kobieta, ma się pewność, że obrazy te wyszły spod pędzla trzymanego przez damę.

Córka pani Aldony, Małgorzata Klimas, jest absolwentką Wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Opolskim. Jej dzieła – wykonane metodą szablonu (podobnie jak niektóre murale) – nawiązują zgodnie z tytułem wystawy do macierzyństwa. To proste prace, zawierające jednocześnie spory ładunek emocji, które w prostocie formy są bardzo przekonujące. Dzieła jednocześnie emanują kobiecością i podkreślają więzy matki i córki. Do tego bardzo charakterystyczne, nieco rozmyte barwy nadają tym obrazom niepowtarzalnego uroku. Technika ma też znaczenie przenośne, bowiem autorka uważa, że życie kobiety matki to pewien szablon, do którego należy się przystosować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group