Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziękujmy strażnikom słowa drukowanego!

Sobota, 8 maja 2010, 9:22
Aktualizacja: 9:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dziękujmy strażnikom słowa drukowanego!
Fot. TEJO
Dziś obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z racji tego święta wczoraj w Książnicy Karkonoskiej odbyła się miła uroczystość powiązana z podsumowaniem projektu „Moja mała ojczyzna”, którego celem jest rozbudzenie lokalnego patriotyzmu wśród młodych jeleniogórzan.

Zebranych w salce konferencyjnej gości powitała zastępczyni dyrektora Książnicy Karkonoskiej Alicja Raczek. Wśród przybyłych znalazł się prezydent Marek Obrębalski, jego zastępca Miłosz Sajnog oraz naczelnicy wydziałów zdrowia i oświaty. Alicja Raczek podkreśliła, że święto nie ma już tak uroczystej oprawy, jak to kiedyś bywało.

Jednak nie można zapomnieć o bibliotekarzach, strażnikach słowa drukowanego, którzy pracują w różnych bibliotekach – od potężnych, takich jak Książnica Karkonoska – do tych całkiem małych w poszczególnych szkołach. A. Raczek wspomniała też o wyróżnieniach dla pracowników KK. Najbardziej zaszczytne przypadło Krystynie Spólnik, która otrzymała tytuł Bibliotekarza Roku Województwa Dolnośląskiego.

W działalność bibliotek wpisuje się projekt „Moja Mała Ojczyzna”, autorstwa Kazimiery Pitery związanej z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. W działania promujące piękno Jeleniej Góry i jej historię zaangażowało się osiem szkół. Uczestnicy pisali regionalne dyktando, brali udział w kilku konkursach oraz nakręcili siedmiominutowe filmy o walorach miasta. Bazą projektu był beletryzowany przewodnik po Jeleniej Górze „Dla siebie znalezioną ścieżką” Małgorzaty Lutowskiej. Liderka projektu omówiła krótko jego założenia. Pokazano też prezentację poszczególnych bibliotek w placówkach uczestniczących w MMO. Kazimiera Pitera zapowiedziała też finał projektu, który odbędzie się 2 czerwca w Szklarskiej Porębie.

Prezydent Marek Obrębalski złożył bibliotekarzom życzenia. Nawiązał też do czasów, kiedy sam był uczniem „Ekonoma” i często korzystał ze szkolnej biblioteki. Dyrektorom i przedstawicielom szkół uczestniczących w projekcie MMO szef miasta wręczył paczki pełne wydawnictw regionalnych sygnowanych przez AD REM. Obecna podczas spotkania Małgorzata Lutowska przygotowała w prezencie dla samorządowców swoją książkę „Dla siebie znalezioną ścieżką”, której reedycja ukazała się niedawno w księgarniach. Po spotkaniu gości zaproszono na skromny bankiet.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group