Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7771
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dzięki badaniom uratowane zostaną zagrożone rośliny

Wtorek, 27 stycznia 2015, 8:22
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angela
Region: Dzięki badaniom uratowane zostaną zagrożone rośliny
Fot. KPN
Prace rozpoczęte w 2014 roku w Karkonoskim Parku Narodowym wykazały, że na 28 gatunkach roślin (z 55 zbadanych) pasożytują grzyby, które mogą powodować ich więdnięcie i zamieranie. Stwierdzono także rozmaite choroby. – Dzięki badaniom będziemy mogli szybko reagować na choroby karkonoskich roślin, zapobiegać im (w przypadku nasion) lub leczyć porażone osobniki, które mamy w hodowli – informują pracownicy KPN–u.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu, finansowanego ze środków Funduszu Leśnego o nazwie „Porównanie stanu zdrowotnego roślin rosnących w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie i roślin rosnących na stanowiskach naturalnych na terenie Karkonoszy”.

- Temat ten został powierzony Wojciechowi Puszowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (który jest jednym z odkrywców nowego gatunku grzyba Lophodermium corconticum) – informują pracownicy KPN -u. -

Obserwacjami objęto 20 gatunków roślin rosnących na terenie banku genów oraz 49 gatunków z różnych miejsc Karkonoszy (m.in. w kotłach polodowcowych czy na torfowiskach). Łączna liczba gatunków roślin, które wzięto „pod lupę” wynosiła 55. W trakcie badań stwierdzono, że na 28 gatunkach roślin pasożytują 34 gatunki grzybów mikroskopowych, z których najczęstsze to: Alternaria alternata, Botrytis cinerea oraz Cladosporium spp. i Pestalotia hartigii. Przebadano również zgromadzone w Jagniątkowie nasiona wybranych roślin. Okazało się, że niemal wszystkie były w znacznym stopniu zasiedlone przez grzyby – dodają.

Grzyby te mogą powodować wiele chorób roślin, w tym np.: szarą pleśń, plamistość łodyg i liści czy zgniliznę twardzikową. Temat dotyczący grzybów mikroskopowych będzie kontynuowany w KPN również w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group