Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7947
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziecko bez fotelika narażone na śmierć

Wtorek, 8 września 2009, 8:27
Aktualizacja: 10:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dziecko bez fotelika narażone na śmierć
Fot. .....
Kilkunastu pouczonych i kilku ukaranych rodziców za nieprawidłowe przewożenie dziecka w aucie m.in. bez wymaganego fotelika czy tzw. podstawki – to wynik kontroli policji z ostatnich dni. Funkcjonariusze ostrzegają – mandat to najłagodniejsza z możliwych kar, inne to kary od samego losu. W wypadkach czy zwykłych kolizjach malec może to przepłacić życiem lub zdrowiem.

Jak mówi podinsp. Edyta Bagrowska, policjanci zwracają uwagę na sposób przewożenia dzieci w samochodzie przez cały rok podczas rutynowych kontroli drogowych. W minionym tygodniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, tych patroli na ulicach Jeleniej Góry pojawiło się znacznie więcej.

Przez pierwsze dwa dni czyli we wtorek i środę policjanci pouczali zmotoryzowanych rodziców, w dwóch kolejnych nakładali już kary na tych, którzy mimo wymogów przewozili dzieci bez fotelików – mówi Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Co więcej, spora grupa opiekunów na pouczenia funkcjonariuszy reagowała zdziwieniem. Tymczasem każdy rodzic powinien pamiętać, że ma obowiązek przewożenia dzieci w foteliku lub siedzisku czy tzw. podstawce do czasu, kiedy młody pasażer nie ukończy 12 lat.

Na foteliku mogą być przewożone starsze lub większe dzieci. Chodzi o odpowiednie zapięcie dzieci w pas bezpieczeństwa, który musi przebiegać przez pas i biodra pasażera – tłumaczy Edyta Bagrowska. – Tylko takie zapięcie jest gwarancją jego bezpieczeństwa. Przypominam też, że rodzic ma prawo przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu ale tylko przodem do kierunku jazdy – mówi.

Za nieprzestrzeganie obowiązku przewożenia dziecka w odpowiedni sposób kierujący karani są mandatem karnym w wysokości 150 złotych.
Funkcjonariusze zapowiadają też, że dalsze wzmożone kontrole będą prowadzone przez kolejne dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group