Poniedziałek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 7238
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieci z Zespołem Downa w obiektywie Ryszarda Literackiego

Niedziela, 25 maja 2014, 8:27
Aktualizacja: 8:29
Autor: Manu
Jelenia Góra: Dzieci z Zespołem Downa w obiektywie Ryszarda Literackiego
Fot. Organizator
We wtorek (27 maja) o godzinie 17.00 w jeleniogórskiej Galerii Małych Form (przy ul. Bankowej 27), z okazji 10–ej rocznicy powołania Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii zatytułowanej „10 lat z Wami”. Autorem większości zdjęć jest Ryszard Literacki, który od lat współpracuje z organizacją. Wystawę oglądać można do 10 czerwca.

Galerię uzupełniają także zdjęcia pochodzące z archiwum Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Ich autorami są: Sebastian Łuczywo, Alicja Plewnia i Janusz Wielocha.

Obchody 10 rocznicy powstania Stowarzyszenia odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Partnerami są: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form i Wydawnictwo Turystyczne PLAN.

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa założone zostało przez grupę rodziców i opiekunów dzieci z tą wadą genetyczną. Powstało dokładnie 3 maja 2004 r. Za główne cele działalności statutowej przyjęto wspieranie rodzin osób z zespołem Downa we wszelkich dziedzinach życia. 23 czerwca 2004 roku Stowarzyszenie zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym jako pozarządową organizację pożytku publicznego.

Swoje zadania stowarzyszenie realizuje poprzez dofinansowanie rehabilitacji dzieci z zespołem Downa, organizowanie wspólnych przedsięwzięć integracyjnych, jak duże imprezy plenerowe, obchody Dnia Dziecka, bale karnawałowe, wycieczki, jak również wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Podopieczni organizacji aktywnie włączają się w jeleniogórskie wydarzenia artystyczne i społeczne. Od roku 2006 prowadzone są dla dzieci z zespołem Downa warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii.

Ryszard Literacki w swoich pracach ukazuje dzieci z zespołem Downa nie przez pryzmat ich niepełnosprawności, lecz jako aktywnych uczestników wydarzeń życia codziennego, m.in. na turnusach rehabilitacyjnych, imprezach integracyjnych, podczas występów w ramach różnych wydarzeń artystycznych i społecznych oraz zajęć plastycznych i muzycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group