Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2402
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzieci dały dziś w Cieplicach ekologiczną lekcję dorosłym

Wiadomości: Jelenia Góra-Cieplice
Wtorek, 20 listopada 2012, 14:24
Aktualizacja: 17:03
Autor: Mea
Fot. Mea
– Paląc śmieci, trujesz dzieci! – takie hasła głosili dzisiaj (20.11.) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Cieplicach podczas happeningu ekologicznego „Nasz Klimat w naszych rękach”. Ponad 350 uczniów przeszło przez Plac Piastowski, a także ulicami: Cieplicką, Juszczaka, Tabaki oraz Pułaskiego.

- Od wielu lat współpracujemy z Fundacją Ekologiczną „Arka” z Warszawy, a przez siedem lat organizowaliśmy „Dni czystego powietrza”. W tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję edukacyjną, związaną z ochroną klimatu naszej Ziemi. Niestety, mamy do czynienia z globalnym ociepleniem, dlatego dzieci przypominają dziś mieszkańcom Cieplic o sposobach, dzięki którym każdy może zadbać o nasz klimat np. poprzez oszczędzanie energii - powiedziała Urszula Sebastia, nauczycielka przyrody z SP nr 6.

Młodzi ekolodzy nieśli różne hasła na plakatach i papierowych „łapkach”, m.in.: „Zamień samochód na rower”, „Segreguj odpady”, „Sadź młode drzewka" „Ratuj ziemię”, „Nasz klimat w naszych rękach”, „Nie pal śmieci”, czy też „Palenie śmieci niszczy środowisko”.

- Zorganizowaliśmy happening po to, by mieszkańcy naszego miasta bardziej oszczędzali i szanowali Ziemię. Przypominamy, że nie należy wypalać śmieci, bo zanieczyszcza się wtedy powietrze i, że trzeba segregować odpady – mówiła Julia Grzywacz, uczennica III klasy.

Uczniowie tej szkoły na co dzień dbają o środowisko.- Zbieramy baterie, makulaturę, plastikowe nakrętki oraz butelki. Dzisiaj zorganizowaliśmy akcję, by ludzie nie wycinali drzew z lasu, sadzili sadzonki, a wszystko po to, by powietrze było czystsze, a tym samym zarówno starsi mieszkańcy, jak i młodsi byli zdrowi – powiedziała Julia Wierzbicka, również uczennica III klasy.

Ciepliczanom podobała się akcja młodych ekologów. – Cieszę się, że dzieci przypomnają dorosłym o naszym wspólnym dobru, jakim jest Ziemia. Mam nadzieję, że ludzie zastanowią się, zanim wysypią śmieci do lasu i lepiej zadbają o porządek wokół siebie, bo w Cieplicach jest z tym problem – stwierdziła Magdalena Łuszczyńska z Cieplic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 20-11-2012 15:22
Na jednym zdjeciu widze napis: " jesli masz dzjeci, nje pal smjecj". Po jakiemu to? Mam tu odpowiedz na... "zagadkowa" ortografie redakcji Jelonki i wielu, wielu czytelnikow: nie umieja pisac, bo w szkolach tego dzis NIE UCZOM (=tak ma byc). Wszystko gra i buczy.
~OMG 20-11-2012 15:45
Ekoterroryści wykorzystują nieświadome dzieci do swoich celów... człowiek ma minimalny udział w zmianach klimatu itp,to planeta się zmienia co tysiące lat,raz klimat jest inny innym razem jeszcze inny.Dzieci i tak zapomną o tym,a taka akcja nic nie da bo kogo to interesuje,no i najważniejsze nie mamy wpływu na klimat i naturę.
~uczniowie i 20-11-2012 16:00
Dziękujemy za opiekę jeleniogórskiej Straży Miejskiej.
~? 20-11-2012 16:07
o ironio, gadają o globalnym ociepleniu mając na sobie kurtki, szaliki i czapki.
~ 20-11-2012 16:16
PS chodzi o zdjecie nr 10. Tekst napisany po chinsku? a pan nauczyciel co na to?
CН.W.D.P. 20-11-2012 16:17
SPADAM DO KOTŁOWNI NAPALIĆ W PIECU... (SORRY!! W KOTLE C.O.) STARYMI SKARPETKAMI, MAJTKAMI I INNYMI TEGOŻ TYPU ARTYKUŁAMI ROZPALAM, JAKO IŻ POSIADAM TEGO SZMELCU W NADMIARZE Z UWAGI NA TRUDNIENIE SIĘ POKĄTNYM HANDLEM ODZIEŻĄ Z DRUGIEJ RĘKI... PONADTO UWAŻAM, IŻ HANDEL ODZIEŻĄ UŻYWANĄ JEST DLA PRZYRODY WIĘKSZYM RATUNKIEM, NIŻ REZYGNACJA Z PALENIA ŚMIECI, KTÓRE TO ŚMIECI PO TRAFIENIU DO ŚRODOWISKA, CZYLI NA PRYZMĘ ODPADÓW, ZALEGAJĄ W TEJ PRZYRODZIE PRZEZ SETKI LAT, A MOŻE NAWET MILIONY... JEDNAKŻE POCHWALAM AKCJĘ, BOWIEM KIEDY LUDZIE NIE BĘDĄ PALIĆ STARYCH SZMAT, WTEDY WIĘCEJ TRAFI ICH DO MNIE I JA BĘDĘ MIAŁ WIĘCEJ DO SPALENIA...
~ 20-11-2012 17:05
nie rozumiem z czego drwicie, poczytajcie sobie jaki syf wdychacie w wyniku spalania śmieci, a potem lament skąd mamusia, tatuś ciocia, wujek, dziadek, babcia, synek, córka mają raka... z tego syfu między innymi
rymcycymka 20-11-2012 17:47
..do - / ~omg / ..dzieci ? jestes chyba starym dorołym,której/mu nie duzo zostało do konca życia ! ..a przed dziecmi jeszcze nie ma Konca Świata i właśneie one mają to prawo ,powiedzieczy .. "NIE myśl,tak .. jak ten z godz.16:17"
~ 20-11-2012 17:57
TE EKOLOGI a gdzieśta byli jak tuisk z komorowskim dali pozwolenie na trucie nas GMO ?????????
~ 20-11-2012 18:05
i czemu nie walczycie o kolej i tramwaje/trolejbusy które by z powodzeniem zastąpiły kopcące autobusy ????? czemu wam przeszkadza wycięcie paru drzewek by ludzie mieli pracę podczas gdy kompletnie olewacie że tony drzew idą pod topór po to by nasze miasta były ulotkami zaśmiecane oraz żeby rodzicom ostatnie grosze z kieszeni wyciągać na ciągle zmieniające się podręczniki ?????????????
~ 20-11-2012 18:08
Paniusiom z SP 6 już dziękujemy. W kółko ten sam pomysł od lat, efektów zero, byle zamieszania wokół siebie narobić.
~ 20-11-2012 19:58
niech każdy zacznie od swojego podwórka, jeżeli widzicie, że sąsiad pali śmieci to trzeba zgłosić to na policję, ta osoba truje nie tylko siebie ale i WAS, wasze dzieci, miejsce życia. na stronie WIOŚ JG są bieżące inf. o przekroczeniach tzw pyłu PM10 a to krótki opis tego dziadostwa: Pyły należące do grupy PM10 mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia. Toksyczne związki obecne w tych zan. to m.in. arsen, kadm, nikiel i niektóre wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Cząsteczki PM10 są na tyle małe, że mogą przenikać do pęcherzyków płucnych wywołując astmę, schorzenia układu krążenia, nowotwory płuc czy nawet przedwczesną śmierć. Pyłki są prod. w fabrykach, przez pojazdy benzynowe i domowe sieci grzewcze. W Polsce największym źr tych zan. są piece stos. do ogrz. mieszkań
~cieplice_123 20-11-2012 20:07
pomyłka w nazwisku pani od Przyrody Sebastian ma być a na marginesie jedna z najlepszych nauczycielek -jej lekcje to poezja dzieci dzięki lekcjom lubią przyrodę i z lekcji bardzo dużo wynoszą, pedagog z pasją propnuję dyrekcji zaproponować w następnym roku w dniu Edukacji do nagrody Ministra lub do konkursu najlepszy nauczyciel
~pszemek 20-11-2012 20:50
a czy któreś z dzieci wie co znaczy słowo "ekologia"? z zaśmiecaniem przyrody to ma tyle związanego co krzesło z pszemkiem
~Nauczyciel 20-11-2012 21:19
I godziny karciane zrobione !
~rr 20-11-2012 22:42
Brawo dzieciaki! Róbcie swoje i nie dorastajcie nigdy do tych \"dorosłych\" komentarzy. Brawo! Kochamy Was, młodzi ciepliczanie!
~ekologia 21-11-2012 5:53
uświadamianie super, ale..... widzicie te plakaty, ulotki itp ile papieru pójdzie po tej akcji do śmieci. ile drzew. nie wystarczyło pokrzyczeć po mieście np w formie przedstawienia czy happeningu?
~jeżozwierz1 21-11-2012 8:59
Cel szlachetny. Szkoda , że świadomość części dorosłych na temat ochrony środowiska nie pokrywa się z entuzjazmem dzieci. Brawo dzieciaki, róbcie swoje, i od czasu do czasu zaproponujcie - w ramach godzin wychowawczych na świeżym powietrzu - wspólne z dorosłymi sprzątanie świata . Na początek - tego za progiem. Tylko nie marnujcie swego cennego czasu na propagandowe akcje. Tym niech zajmie się Redakcja "JELONKI".Pozdrowienia
~wr 21-11-2012 10:31
Uświadamiać dzieci o eko to bardzo dobry cel. Nas Uczono "nie deptaj trawników" Papierek schowaj do kieszeni lub wyrzuć do kosza. Czym skorupka za młodu nasiąknie....BRAWO DLA PAŃ NAUCZYCIELEK.
~ekologia ? 21-11-2012 20:50
To ciekawe, jak wszyscy popierają ekologię - a media szczególnie! A jak na Kiepury, 2 dni temu, woda się lała z węzła "rzeką" (i nie jest to przesada) na ulicę, przez ponad 14 godzin; to nikt nic nie zrobił, a * oświadczyły, że nie są zainteresowane tematem!!! A podobno wody coraz mniej, coraz droższa, a "Wodnik" szkoli dzieci jak ją oszczędzać! Ha,ha, ha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group