Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2349
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dyspozytornia pogotowia do likwidacji?

Środa, 24 lutego 2016, 7:50
Aktualizacja: Piątek, 26 lutego 2016, 9:18
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Dyspozytornia pogotowia do likwidacji?
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Dowiedziałam się, że są plany zlikwidowania dyspozytorni jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego i apeluję o pomoc w powstrzymaniu tych pomysłów – z taką informacją zadzwoniła do naszej redakcji Anna Wysocka. – Przecież ludzie z Legnicy, gdzie ma być dyspozytornia zbiorcza, nie mają pojęcia o specyfice naszego terenu i karetki mogą nie zdążyć dojechać na czas do chorego – dodaje zaniepokojona jeleniogórzanka. Dyrektor jeleniogórskiego pogotowia potwierdza te informacje i przyznaje jeleniogórzance rację, ale też uspokaja…

Chodzi o plany wprowadzenia Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). – Rozmowy dotyczącego wprowadzenia tego systemu toczą się od trzech lat i kiedy wejdzie on w życie, rzeczywiście dyspozytornia w Jeleniej Górze ma zostać zlikwidowana i zastąpiona dyspozytornią w Legnicy – potwierdza Dariusz Kłos, dyrektor jeleniogórskiego pogotowia. – Póki co ten system nie został jeszcze zatwierdzony i nie ma terminu zmian. Ja ze swojej strony wysłałem pismo do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o pozostawienie chociaż dwóch stanowisk dyspozytorni w Jeleniej Górze, bo nasz górski teren jest specyficzny. Dlatego nasze zespoły muszą współpracować z GOPR-em, a także działają transgranicznie ze służbami z Czech i Niemiec – dodaje dyrektor Pogotowia Ratunkowego w jeleniej Górze.

Obecnie w Jeleniej Górze jest trzech dyspozytorów pogotowia ratunkowego i jeden tzw. rezerwowy. To oni rozdysponowują pracę 13 zespołów pogotowia ratunkowego działających na terenie czterech powiatów.

– Kiedyś mieliśmy trzy dyspozytornie, również w Kamiennej Górze i Gryfowie Śląskim, dzisiaj mamy jedną w Jeleniej Górze i nikt prawdopodobnie tego nie zauważył – mówi Dariusz Kłos. – Niemniej, tak jak powiedziałem, nasz teren jest wyjątkowy. Dlatego mam nadzieję, że Wojewoda przychyli się do naszej prośby. Ten nowy system ma też swoje plusy: będzie miał lokalizację telefonu osoby zgłaszającej. Dyspozytorzy z całego kraju będą się również uzupełniać. Jeśli w ciągu 30 sekund dyspozytor z danego terenu będzie zajęty, osoba dzwoniąca zostanie przełączona do innego, np. w Gdańsku, który w swoim komputerze będzie widział najbliższe zdarzeniu zespoły pogotowia ratunkowego i zadysponuje je do pomocy choremu – dodaje D. Kłos.

Pierwsze decyzje w sprawie SWD PRM mają się pojawić w czerwcu br. Póki co, jeleniogórskie pogotowie ratunkowe podpisało aneks o przedłużeniu działalności dyspozytorni do połowy 2017 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group