Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4061
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dyrektor Teatru Norwida bez konkursu?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 grudnia 2008, 8:37
Aktualizacja: 8:37
Autor: TEJO
Fot. filmpolski.pl
Czy Wojtek Klemm pożegna się ze stanowiskiem szefa teatru w Jeleniej Górze, a nowym dyrektorem – z powołania marszałkowskiego – będzie Bogdan Koca, znany aktor i reżyser z Wrocławia?

Jak dowiedzieliśmy się z dobrze poinformowanych źródeł, to jeden z możliwych scenariuszy obsady dyrektorskiej Teatru Dramatycznego im. Norwida po podziale, który de facto zacznie obowiązywać już za niespełna dwa tygodnie.

Wiadomo, że marszałek wojewódzki, który w części będzie teatrem zarządzał, nie chce, aby nowego szefa powołać w drodze konkursu. Wyklucza też, aby tę funkcję powierzyć dotychczasowemu kierownikowi artystycznemu Wojtkowi Klemmowi. Na tzw. giełdzie coraz częściej pada mało znane w Jeleniej Górze nazwisko: Bogdan Koca.

– To aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu (1975-81 i od 2006). W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie wyreżyserował wiele przedstawień teatralnych. W 1997 roku założył Sydney Art Theatre, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i reżysera. Wystąpił w kilkunastu filmach australijskich – czytamy na stronie filmpolski.pl.

Takiego scenariusza zdarzeń nikt nie chce oficjalnie potwierdzić, ale jest bardzo prawdopodobny – dowiedzieliśmy się w kręgach zbliżonych do teatralnych decydentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~aristo 18-12-2008 10:21
w artykule-wywiedzie udzielonym niedawno Pani redaktor MPP z Nowin Jeleniogórskich (który w krótkim zresztą czasie został "wycięty" z internetowego wydania NJ) dyrektor Wojtek Klemm stwierdza, iż gmach jeleniogórskiego teatru, to ruina. Zarzuca wprost naczelnemu, a pośrednoi władzom, iż postarały się o finanse na remont budynku teatru w Cieplicach "a gmach teatru głównego popada w ruinę". Kto był w gmach teatru w Jeleniej Górze tan wie, kto nie był może się sam przekonać ile jest prawdy w słowach Wojtka K-łamczuszka. Budynek ma swój wiek i jego stanowi technicznemu może pozazdrościć wiele innych budynków użyteczności publicznej. Zupełnie inną sprawa jest adaptacja do aktualnych potrzeb technicznych. Ale to nie ma nic aspólnego z określeniem - ruina. Jeżeli władze miasta nadal chcą tolerować zachowania mentalne tego rodzaju - ich sprawa. Niech jednak biorą pod uwagę kolejne niespodzianki ze strony W K-łamczuszka.
~ 18-12-2008 11:12
"Wiadomo, że marszałek wojewódzki, który w części będzie teatrem zarządzał...". Nie wiadomo, czy marszałek będzie miał coś do powiedzenia w sprawie teatru im. C. K. Norwida, bowiem radni nie dali Prezydentowi, jak na razie, zgody na podpisanie z Urzędem Marszałkowskim umowy na współfinansowanie teatru, gdyż wyszło na jaw, że w zamian za środki na teatr od Marszałka (wraz z prawem wspóldecydowania) Miasto musi wyłożyć środki na filharmonię. Poza tym radni tej umowy nie otrzymali, wobec czego stwierdzili, że kota w worku nie będą kupować.
~Teatroman 18-12-2008 12:18
Nareszcie Klemm sobie pójdzie. To wielkie dobrodziejstwo dla teatru Norwida. Skandal z zatrudnieniem takiego grafomana teatru jak Klemm trwał stanowczo zbyt długo. Czy nowy dyrektor będzie lepszy. Moim zdaniem ktokolwiek byłby lepszy. Koca jest znakomitym aktorem, zdobywał wielokrotnie we Wrocławiu Iglice, czyli nagrody publiczności dla najlepszego aktora, grał główne role u najwybitniejszych reżyserów. Na pewno wie, co to jest dobry teatr. Czy będzie umiał swoją wiedzę i umiejętności pokazać w działalności menedżerskiej jako dyrektor? W Australii prowadzić teatr to przede wszystkim menedżment. Więc wybór słuszny.
~do aristo 18-12-2008 13:19
~kakao 18-12-2008 14:14
do teatromana: chyba sobie zartujesz... kto kiedy slyszal o panu kocy, albo o tym niby to zalozonym przez niego teatrze w australii... pan koca zdaje sie jest ulubiencem marszalka - i to jest jedyny powod zeby go pchac na lukratywne stanowisko. przeciwko jego zwolnieniu z teatru polskiego pan marszalek protestowal i rozdzieral szaty... a teraz go pcha dalej. no jak ten pan zostanie artystycznym i naczelnym to bedzie jeleniogorzanie zobacza teatr...
~Janinne 18-12-2008 14:23
Zabierzcie tego Klemma daleko od Jeleniej Góry. Niech wraca do Berlina, tam na niego czekają, tam są głodni jego dzieł.
~Teatroman do kakao 18-12-2008 15:15
Nie tylko słyszałem o Kocy, ale także widziałem go na scenie w kilku rolach. Swietny aktor. To po prostu nie ulega wątpliwości. Ty "kakao" albo jesteś młodym arogantem, który nic nie wie o teatrze, albo starym ignorantem, jeżeli o Kocy nie słyszałeś. Czy on jest ulubieńcem, czy nie - nie wiem. To raczej Klemm, pyszałkowaty grafoman teatralny, jest ulubieńcem niejakiego Szereniuka, bo jak inaczej można wytłumaczyć skandaliczny pobyt Klemma na posadzie dyrektora teatru. Klemm przecież nie ma żadnych kwalifikacji, nawet na biletera. I ten brak kwalifikacji da się stwierdzić po 2 minutach rozmowy, tak jest jawny.
~gree 18-12-2008 15:22
nie chce mowic, ze nie mowilem, ale taka jest smutna prawda. Podzial oznacza de facto utrate kontroli nad teatrem dramatycznym i zrobienie z niego folwarku marszalka.
~Euterpe 18-12-2008 15:25
Koca wielki aktor był u Grzegorzewskiego w Polskim we Wrocławiu. Pamiętam go! Jeżeli będzie dyrektorem, to świetnie! Nareszcie fachman po tym strasznym epizodzie z tym jak mu tam ostatnim niby dyrektorem. Rzeczywiście niezły wybór. Kogo za to chwalić? Obrębalskiego?
~gree 18-12-2008 15:25
nie chce mowic, ze nie mowilem, ale taka jest smutna prawda. Podzial oznacza de facto utrate kontroli nad teatrem dramatycznym i zrobienie z niego folwarku marszalka.
~Janinne 18-12-2008 15:41
Koca do dobre nazwisko. Wybitny aktor. Widziałam we Wrocławiu jego "Smierć w Wenecji". Przedstawienie nie miało najlepszych recenzji i miało opinię nieudanego. Ale życzyłabym Teatrowi Norwida pod dyrekcją Klemma, żeby miał TAK nieudane spektakle, jak ten Kocy. Byłby to wtedy bardzo dobry teatr.
~Bonadea 18-12-2008 15:49
Niechby nawet ten nowy Koca był fatalny, to i tak będzie lepszy od Klemma, który pobił wszystkie rekordy złego smaku, braku talentu, niekompetencji i niczym nieusprawiedliwionego zadufania.
~amantka 18-12-2008 16:14
Jeżeli to wszystko prawda, że Klemm odejdzie, to dam na mszę dziękczynną. Koca to wybitny aktor, czy będzie wybitnym dyrektorem? Na pewno znacznie wybitniejszym niż Klemm, który był nieprawdopodobną, nie dającą się niczym usprawiedliwić pomyłką.
~Romeo 18-12-2008 16:17
Po co konkurs, po co te komisje, następne parę miesięcy podarowane Klemmowi, żeby za swoją miernotę niby artystyczną brał ciężką pensję. Nowy dyrektor musi przyjść jak najszybciej, bo sprzątania po Klemmie jest mnóstwo.
~-Janekkos 18-12-2008 16:36
tak, to podobno człowiek renesansu-sam pisze dramaty, sam w nich gra, sam je reżyseruje,sam robi muzykę , sam dyrektoruje taka moda w Australii -proponuje go na dyrektora teatru lalek!!!Tam są potrzebne zmiany i to szybko, bo o niekompetencjach pana Nauki chyba wszyscy zapomnieli?Cichutko , cichutko może uda mu się przesiedzieć pod miotłą następne stulecie...
~do Janekkos 18-12-2008 16:54
Drogi przyjacielu, rację masz przypominając Naukę i to, że nie ma kompetencji. Rzeczywiście, tutaj także potrzebne są szybkie zmiany. Ale Koca na dyrektora lalek? On się przyda w Norwidzie. Do Lalek trzeba lalkarza, to jednak specjalny teatr, wymagający specjalnej wiedzy.
~ 18-12-2008 17:12
Obu dyrektorów należy wybrać w drodze konkursu - i do dyrektorowania teatrem animacji i do dyrektorowania teatrem dramatycznym. Jeśli jeden będzie z konkursu to i drugi powinien byc również wybrany w drodze konkursu. Teatry miejskie nie są prywatnym folwarkiem nawet dla Pana Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
~czechna 18-12-2008 18:32
Ja myślę,że dyrektorem teartu im.Norwida całkiem spokojnieże mógłby być Andrzej Więckowski. Byłam na spotkaniu z prof. Miodkiem w Muzeum -DGH w Jagniątkowie i ten gość jest naprawdę niezwykle elokwentny, ma trzeźwe spojrzenie na literaturę i sztukę, jest dobrym moderatorem -co zresztą zauważyłam na jednym z "Obserwatoriów Karkonoskich"- ponadto zna wielu ludzi ze świata artystycznego.
~Okienko 18-12-2008 22:49
Niech dadzą kogokolwiek, byleby Klemma wywalili. Każdy będzie od niego lepszy jako dyrektor.
~Trzy grosze... 19-12-2008 0:17
... smutne jest to, ze musimy "importowac" na wazne stanowiska ludzi spoza Jeleniej Gory, nawet jezeli sa wyjatkowi pod wieloma wzgledami !!! Czy naprawde nie ma w naszym miescie uzdolnionych ludzi, ktorzy mogliby objac to stanowisko ?
~jel-ka 19-12-2008 8:27
No cóż dyrektorzy TN od zawsze byli importowani - także Pani A.Obidniak. Wazne jest, czy taki dyrektor będzie obecny w teatrze od 8,oo do 16,oo w dni robocze, a na weekendy wyjedzie tam, skąd przyjeżdża i od pierwszego dnia będzie się zastanawiał, gdzie by tu podskoczyć wyżej do większego teatru, czy rzeczywiście będzie miał wolę i pomysł na poprowadzenie tego teatru. Dos...er B.Kocy można przeczytać, klikając w Googlach Jego nazwisko - dorobek rzeczywiscie ma imponujacy ! myslę, że po wielu latach eksperymentów z młodymi gniewnymi, czas na stabilizację. TN to stajnia Augiasza, którą najpierw trzeba posprzątać, a później zacząć odbudowywać - przede wszystkim repertuar - to jest w tetatrze najważniejsze. Konkurs jest chyba niepotrzebną stratą czasu i emocji. Teatr, co prawda nie jest poletkiem Pana Marszałka, ale choćby ta sytuacja i dyskusja na tym forum pokazuje, że Panowie Prezydenci Jeleniej Góry zbyt długo pozwolili na harce swojemu pupilkowi i nie potrafili sobie z tą sytuacją poradzić, więc niech może skorzystają z rady innych...Natomiast co do Pana Więckowskiego - z całym szacunkiem - prowadzenie "Obserwatoriów Karkonoskich, to chyba niewystarczające kwalifikacje do bycia dyrektorem teatru. Celne są także uwagi dotyczące Teatru Animacji. To ważna scena, a chyba jakaś taka bez wyrazu ... Może i tu czas na zmiany - takie długie dyrektorowanie prowadzi do rutyny, a ona jest najgorsza w pracy artystycznej - o ile można o takowej mówić w odniesieniu do Pana Nauki ...
~do jel-ki 19-12-2008 8:52
z całym szacunkiem, ale Więckowskiego niech pani nie sprowadza do prowadzenia "Obserwatoriów karkonoskich". Facet w życiu robił wiele rzeczy, którymi mógłby się chwalić. Również takie, które kwalifikują, by być dyrektorem teatru. Ale w tym przypadku, jak wiedzą zainteresowani, to właśnie Więckowski foruje Kocę na dyrektora.
~jel-ka 19-12-2008 10:39
Byc moze Pan Wieckowski robil w zyciu wiele rzeczy, ktorymi moze sie chwalic - nie on jeden. Ciekawam wiedziec, kim sa owi ˝zainteresowani˝, albo raczej - czym zainteresowani - dobrem teatru w Jeleniej Grze, czy swoja kariera.
~do jel-ki 19-12-2008 13:11
Jesteś pani klasycznych ostem intelektualnym. To, że się pani przyczepia, to może i nawet i dobrze. Ale niech się pani przyczepia z sensem.
~jel-ka 19-12-2008 20:10
Proszę proszę, jakoś tak nerwowo reagujemy. Ja się nie czepiam, zastanawiam się tylko, skąd to nagłe zainteresowanie obsadą teatralnego dyrektorskiego stołka u p.Więckowskiego ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group