Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3342
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dylematy gimnazjalistów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 czerwca 2009, 7:51
Aktualizacja: 7:51
Autor: NAT
Fot. TEJO
Wakacje tuż. Dla absolwentów gimnazjów nadszedł moment, kiedy popadają w nurt pytań zadawanych przez nauczycieli czy opiekunów: Co chcesz robić w przyszłości?”. Zdecydowana większość uczniów nie potrafi lub wstydzi się odpowiadać na takie pytania.

Wiąże się to z brakiem jakichkolwiek zainteresowań, ambicji i planów. Współczesna młodzież woli całymi dniami przesiadywać na ławkach w parku pijąc piwo, paląc papierosy, grać w gry komputerowe, oglądać telewizję, aby tylko nic nie robić.

Młodzi ludzie tracą przy tym cały swój wolny czas, który mogliby poświęcać choćby na szukaniu czy poszerzaniu swoich umiejętności. Nie mowa tutaj o dodatkowych zajęciach zajmujących całe popołudnia, ale o dodatkowej pasji, co zabierałaby chociaż kilka godzin tygodniowo. Wpłynęłoby to bardzo pozytywnie na uczniów, ponieważ przy zadanych wcześniej pytaniach mogliby z dumą i pewnością na nie odpowiedzieć. Niestety tak nie jest ...

Z obserwacji wynika, że na przeciętną trzecią klasę przypada średnio jedna, dwie osoby, które wiedzą co chcą robić w przyszłości i zdecydowane idą do szkoły średniej, która przygotuje ich odpowiednio do zawodu czy studiów. Reszta poddaje się przypadkowi. Część idzie do szkół wybranych przez rodziców i nie ma żadnego wpływu na ich decyzje. Inni pójdą do szkoły, która ich ostatecznie przyjmie. Jeszcze inni wybiorą placówkę tylko dlatego, że idą tam ich koleżanki lub koledzy.

Większość uczniów podchodzi do wyboru przyszłości niepoważnie, nie zdając sobie sprawy, że dla większości z nich jest to już ostatnia szkoła, która ewidentnie wpływa na ich dalsze życie.
W te sprawy starają się ingerować nauczyciele. Na lekcjach odbywają się rozmowy, bardzo często z pedagogiem szkolnym, rozdawane są ankiety i różnego rodzaju broszurki.

Jednak i to nie wystarcza, dlatego warto uczulić rodziców tych młodszych i starszych dzieci, aby nie bali się poruszać w domu tematów związanych z przyszłością swych pociech. – Nie pozwólcie aby wasze dzieci przetraciły całe dzieciństwo na robieniu głupot i przy okazji schodzeniu na złą drogę!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~uczennicaliceum 18-06-2009 8:13
Ja też w wieku 15/16 lat nie wiedziałam co chcę w życiu robić!! Kazali mi już o tym myśleć w 1 klasie gimnazjum gdzie mało kto myśli o przyszłości tylko żyje teraźniejszością. Teraz mając 18 lat jeszcze do końca nie wiem co będę robić, to jest sprawda każdego z osobna.
Ryba 18-06-2009 8:41
Za moich czasow dzieci juz w przedszkolu wiedzialy kim chca byc. Strazacy piloci itp. A teraz?? Ja nie wiem co sie porobilo z ta mlodzieza ;)
Nattea 18-06-2009 10:05
Do Ryba...w dalszym ciągu małe dzieci wiedzą kim by chciały zostać, i są o wiele bardziej bystre niż my kiedyś...jednak zbyt szybko dorastają, ja pamiętam jak mając 13 lat bawiło się z na trzepakach, w piaskownicach itp, a teraz 13 latki piją, palą i włóczą się nocami po mieście...często widząc na ulicy dziewczynę która ma te 13 - 14 lat ciężko jest mi powiedzieć ile ma lat, bo wygląd, zachowanie wskazują na wiele więcej....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group