Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 7261
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dworzec PKP będzie dostępny dla wszystkich

Sobota, 12 marca 2016, 9:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 marca 2016, 13:51
Autor: KSON
Jelenia Góra: Dworzec PKP będzie dostępny dla wszystkich
Fot. Przemek Kaczałko
Zarząd Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotkał się z Romanem Witulskim naczelnikiem Sekcji Eksploatacji w Jeleniej Górze, Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu. Tematem spotkania była przebudowa dworca PKP w Jeleniej Górze pod kątem dostosowania infrastruktury dworcowej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Zwiększająca się ilość obsługiwanych pociągów, a tym samym i pasażerów wymusza na nas - mówi naczelnik Witulski - konieczność dostosowania się do współczesnych wymogów europejskich. W procesie planowania i wykonawstwa inwestycji stosujemy obowiązujące w tym zakresie uregulowania. To właśnie zasada planowania uniwersalnego oznaczająca, że to, co przydatne dla niepełnosprawnych jest przydatne dla wszystkich, spowodowała, że z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w celu konsultacji przyszłych rozwiązań dworcowych i weryfikacji naszej wiedzy w tym zakresie z potrzebami osób niepełnosprawnych – dodał Roman Witulski.

Podczas spotkania naczelnikowi towarzyszyli: zastępca naczelnika Leszek Ostrowski i bezpośrednio odpowiedzialny za proces inwestycyjny Witold Szczotka, kierownik kontraktu, pracownik PKP PLK S.A. Centrum Realizacji Inwestycji - Region Śląski.

Samo wnętrze dworca w części kasowej i poczekalni nie zmieni się. "Rewolucja" nastąpi natomiast na peronach. Obok dotychczasowych schodów do podziemnych przejść prowadzących na cztery perony wybudowane zostaną trzy windy i jedna platforma dźwigowa. Poziom peronów zostanie zrównany do wysokości wejścia do wagonów. Zatem barier architektonicznych nie będzie.

- Chcemy - mówi naczelnik Witulski - aby dworzec jeleniogórski był rzeczywiście przyjazny, czyli wyposażony w takie oznaczenia, aby osoby ze słabym wzrokiem lub niewidome mogły się swobodnie i samodzielnie poruszać. Planujemy zamontowanie specjalnych listew, które już od kasy, poprowadzą osobę niewidomą do windy, a dalej podziemnym przejściem do kolejnych wind na poszczególne perony. Opracowany został system komunikacji wizualnej i głosowej. W newralgiczny punktach umieszczone zostaną specjalne, wyczuwalne pod stopami, wypukłe maty odblaskowe ułatwiające orientację osobom niewidomym i słabowidzącym w tym z natury słabiej widzących seniorom. To przecież nasi potencjalni pasażerowie, a także mieszkańcy i goście naszego turystycznego regionu. Nasi specjaliści w najbliższym czasie zwizytują inne wyremontowane i dobrze zorganizowane dworce na Dolnym Śląsku.

- To dobra praktyka - mówi Waldemar Wiśniewski, wiceprezes KSON - konsultowanie z nami oczekiwanych rozwiązań. Dzięki temu unikniemy takich "wpadek" jak skandaliczne przed laty zaniedbania na dworcu PKP w Legnicy, gdzie zapomniano o windach dla niepełnosprawnych. Będziemy wspierali inicjatywy PKP w Jeleniej Górze. Przed generalną próbą poprzedzającą oddanie do użytku dworca, zaprosimy naszych niepełnosprawnych przyjaciół, aby mogli osobiście zweryfikować oraz zaopiniować wprowadzone modernizacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group