Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5481
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Dworcowa awantura

Sobota, 29 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 29 września 2007, 8:03
Autor: JEN
Kotlina Jeleniogórska: Dworcowa awantura
Fot. KDR
Radni zarzucają burmistrzowi złamanie ustawy i działanie na niekorzyść gminy.

Grupa radnych Karpacza twierdzi, że Bogdan Malinowski złamał uchwałę rady w efekcie czego gmina straciła dworzec kolejowy.
– Nieprawda. Uchroniłem jedynie gminę przed pułapką – uważa szef miasta.

26 kwietnia rada miejska podjęła uchwałę, w myśl której burmistrz miał wystąpić do PKP S.A. z wnioskiem o zawarcie długoletniej dzierżawy dworca kolejowego. To miało zablokować sprzedaż tego obiektu przez ministerstwo transportu. Stało się inaczej, burmistrz wniosku nie wysłał a dworzec trafił w prywatne ręce. To wywołało burzę podczas ostatniej sesji rad. Niektórzy radni twierdzą, że w ten sposób burmistrz złamał kwietniową uchwałę.

- Warunki, jakie zaproponowano gminie Karpacz, były nie do przyjęcia i nie mam zamiaru na takie się zgodzić – powiedział burmistrz Bogdan Malinowski.
Przypomnijmy, że przetarg na sprzedaż dworca został już rozstrzygnięty. Przystąpił do niego tylko jeden oferent i dworzec został „puszczony” za bardzo niską kwotę - 505 tys. zł, a więc tylko o 5 tys. zł wyższą od ceny wywoławczej. Zwycięzca przetargu, by przejąć na własność ten obiekt i rozpocząć tam jakiekolwiek prace, musi uzyskać na to zgodę ministra transportu.

Niedawno Sejm przyjął projekty zmian ustaw, które będą umożliwiały przekazywanie obiektów PKP na rzecz gmin nieodpłatnie. To spowodowało, że Bogdan Malinowski miast wniosku o długoletnią dzierżawę dworca wysłał do PKP SA pismo, w którym informuje, że rezygnuje z tego zamiaru.
Może się jednak zdarzyć, że nim zmiany wejdą w życie, minister transportu zgodzi się na przekazanie dworca zwycięzcy przetargu.

Wiadomość o tym wzburzyła kilku radnych, a próba zadania w tej mierze pytania do burmistrza przez radnego Tomasza Dobieckiego zakończyła się awanturą w kwestiach proceduralnych. Bogdana Malinowskiego nie było w tym czasie na sali a jego zastępca Ryszard Rzepczyński stwierdził, że w tej sprawie wypowiada się tylko szef.

Burmistrz powiedział nam, że nie zamierza narażać gminy na niepotrzebne wydatki i chce dworzec PKP przejąć nieodpłatnie. Stwierdził ponadto, że w listopadzie wybiera się na ogólnopolskie sympozjum, które poświęcone będzie możliwościom pozyskania za darmo obiektów PKP przez gminy. Uzyskana na ten temat wiedza, pozwoli mu na rozwiązanie tego problemu.

Obecny na sesji Rafał Gersten, jeden z pomysłodawców stworzenia Karkonoskich Drezyn Ręcznych, firmy korzystającej z terenu torowiska przy dworcu PKP, poinformował radnych, że według niego nie wykonanie wspomnianej uchwały jest złamaniem prawa i skieruje skargę do wydziału nadzoru prawnego urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu.

Bogdan Malinowski stwierdził natomiast, że tego się nie boi, bo nie mógł wykonać wspomnianej uchwały niekorzystnej dla gminy i popiera go w tym zdecydowana większość radnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group