Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 13413
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dwoje pod jedną kołdrą w MOK–u w Kowarach

Niedziela, 8 września 2013, 8:00
Aktualizacja: 8:18
Autor: Elster
Region: Dwoje pod jedną kołdrą w MOK–u w Kowarach
Fot. MB
Wczoraj (7 września) w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach wystawiono komedię małżeńską „Trzy x łóżko” autorstwa Jana Jakuba Należytego, w reżyserii Piotra Dąbrowskiego, zrealizowaną przez Wrocławski Teatr Komedia. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Kowar.

Scenariusz napisał Jan Jakub Należyty - poeta, pisarz, komik estradowy i satyryk. Jest on autorem innych siedmiu sztuk teatralnych: „Andropauza męska rzecz, czyli zdecydowana odpowiedź na klimakterium”, „Andropauza 2, czyli męska rzecz być z kobietą”, „Baby blues, czyli zachcianki”, „Dieta cud”, „Dolores, ech...Dolores!”, „Mój dzikus” (wspólnie z Emilianem Kamińskim), „Piękne panie i panowie” oraz „Ta cisza, to ja…” (monodram w wykonaniu Jacka Kawalca).

„Trzy x łóżko” prezentuje małżeńską aktorską parę w kontekście wojny damsko-męskiej. Opowiada o problemach i przeszkodach w życiu małżeńskim, takich jak brak szczerości, irytujących drobnostkach życia codziennego we dwoje oraz wzajemnego zaufania. Tematyka dotyczy trzech okresów: na początku małżeństwa, po kilku latach oraz z ponad dwudziestoletnim stażem.

On i ona, Mąż (Wojciech Dąbrowski) i Żona (Małgorzata Kałuzińska), czyli aktorzy zabiegający o rolę, nie stronią od sarkazmu na temat produkcji telewizyjnych, w których występują. Oboje codziennie mierzą się z prozą życia. Z dialogów między małżonkami dowiadujemy się też o konflikcie rodzinnym. Ona wypowiada coś nie tak o jego rodzicach lub wypomina jego skarpetki, on przypomina o jej zmarszczkach czy opadających rysach twarzy, czyli wyraźnych oznakach starzenia się.

W pierwszym akcie - Żona w kusej damskiej bieliźnie, inicjuje spotkanie przed seksem małżeńskim. Mąż ma jednak problem. Nie może zrozumieć jak można kupić i jeść truskawki w zimie. Dochodzi też niezręczny temat siedemsetzłotowej renty teściowej. Dochodzi do małżeńskiej awantury, której – jak w każdym związku - można się przecież było spodziewać. Żadne z małżonków nie zamierza ustąpić. Żona-aktorka nagle zaczyna się zastanawiać, czy lepiej jest pokazać piersi w antynowotworowej kampanii społecznej, czy może lepiej być twarzą taniej wieprzowiny?

Drugi akt ma miejsce zaraz po łóżkowym seksie małżeńskim. Małżonkowie nie chcą się przed sobą przyznać, czy to było „tak naprawdę” czy tylko udawali. Przecież oboje są zawodowymi aktorami. W trzecim finałowym akcie małżeńska para aktorska sprzecza się o sposób wychowywania dzieci.

„Trzy x łóżko” to inscenizacja lekka, łatwa i przyjemna. Dowcip jest tu niewyrafinowany, oparty na różnicach charakteru małżonków i sytuacjach z życia wziętych. Atmosferę rozluźniają cięte riposty i liryzm wspomnień.

Po „Przyjaznych duszach” (12 IX 2010), „Psychoterapii, czyli seksie w życiu człowieka” (6 II 2011) oraz „Unii bez tajemnic” (11 XII 2011), Stowarzyszenie Miłośników Kowar już po raz czwarty zaprosiło Wrocławski Teatr Komedia. Współzałożycielem tego prywatnego teatru (specjalizującego się w farsach i komediach) jest urodzony w Kowarach - aktor i reżyser Wojciech Dąbrowski, absolwent kowarskiego Liceum Ogólnokształcącego, powszechnie kojarzony z rolami w telenowelach: Polsat „Pierwsza miłość” jako Jan Radosz, ojciec Marysi oraz TVP1 „Plebania” w roli Piotra, komendanta posterunku policji w Tulczynie. Grał także w filmach: „Rozmowy kontrolowane” (1991), „Nie ma zmiłuj” (2000) i „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group