Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 4631
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dwanaście miesięcy prezydenta Marcina Zawiły

Wtorek, 6 grudnia 2011, 7:57
Aktualizacja: Środa, 7 grudnia 2011, 7:48
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Dwanaście miesięcy prezydenta Marcina Zawiły
Wieczór wyborczy w restauracji Arkadia. Noc z 5 na 6 grudnia 2010 roku...
Fot. R. Ignaciak
Rok temu poseł Marcin Zawiła, kandydat na prezydenta Jeleniej Góry wygrał drugą turę prezydenckich wyborów samorządowych pokonując dotychczasowego szefa miasta Marka Obrębalskiego.

Wyborcza dogrywka miała miejsce 5 grudnia 2010 roku. Już po północy 6 grudnia było jasne, że następna kadencja w ratuszu należeć będzie do kandydata Platformy Obywatelskiej. M. Zawiłę poparło 9363 wyborców zaś na Marka Obrębalskiego z Razem dla Jeleniej Góry głosowało 7794 jeleniogórzan.

Różne są zdania na temat minionych dwunastu miesięcy rządów ekipy Marcina Zawiły w naszym mieście. Entuzjaści doceniają zaangażowanie prezydenta w rozwój Jeleniej Góry, nagłaśnianie oferty miasta na rynkach zagranicznych, większą troskę o przedsiębiorców, a także promocję stolicy Kotliny Jeleniogórskiej jako próbę przyciągnięcia tu większej liczby turystów. Na plus Zawile przypisuje się zabiegi mające odwrócić negatywne tendencje w gospodarce mieszkaniowej, a także otwarcie możliwości aktywizacji dla samych mieszkańców.

Przeciwnicy wytykają Marcinowi Zawile, że rozpoczął urzędowanie od przyznanej mu przez radę miasta podwyżki. Prezydent zebrał cięgi za politykę personalną: zatrudnienie „dworu” doradców, a także przygotowanie stanowisk dla bliskich mu „ideologicznie” kolegów. Zapowiadane „odchudzenie” przerostu zatrudnienia w administracji samorządowej miało wymiar raczej symboliczny.

Wprawdzie było kilka nominacji ludzi spoza „układu” Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Robert Prystrom na członka rady nadzorczej MZK, zresztą odwołany po kilku miesiącach, czy też Mirosława Dzika na zastępczynię prezydenta), nie brakuje jednak głosów, że były to decyzje tylko pro forma.

Prezydentowi często wypomina się, że promuje swój gabinet kończąc inwestycje zaczęte przez poprzednika Marka Obrębalskiego. Nic złego, oczywiście, w kończeniu nie ma, w komentarzach pojawiają się jednak głosy, iż ekipa aktualnego szefa nagłaśnia tylko niedociągnięcia projektów sprzed lat, miast skupić się na skutecznym doprowadzeniu do ich realizacji. Mieszane uczucia budzi także zamysł uruchomienia Szybkiej Kolei Miejskiej. Dla jednych to szansa na uzdrowienie komunikacji w obrębie aglomeracji jeleniogórskiej, dla innych - puste obietnice i niepotrzebnie wydane pieniądze.

– Jestem człowiekiem Platformy Obywatelskiej, ale Jelenia Góra nie należy do żadnej partii – powiedział Marcin Zawiła w dniu swojego zaprzysiężenia w ratuszu. Te słowa można było uznać za dewizę kadencji urzędującego szefa miasta. Czy rzeczywiście przez minione 12 miesięcy szef miasta i jego współpracownicy wprowadzili to oświadczenie w czyn?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (80)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
304
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla Antka
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group