Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 6508
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Duże pieniądze na aktywizację młodych bezrobotnych

Wiadomości: Region
Niedziela, 5 kwietnia 2015, 10:05
Autor: Org
Fot. WUP
Blisko 60 mln zł trafi w 2015 r. do powiatowych urzędów pracy Dolnego Śląska na działania aktywizujące młodych bezrobotnych. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy już wkrótce rozdysponuje pierwsze środki w ramach nowej perspektywy unijnej. Pierwsze wnioski od Powiatowych Urzędów Pracy przyjmowane są do 10 kwietnia br.

Dyrektorzy 26. powiatowych urzędów pracy z Dolnego Śląska, w tym z Jeleniej Góry, poznali już zasady na jakich będą mogli skorzystać z ogromnych funduszy. Ich pracownicy przejdą gruntowne szkolenie w najbliższy wtorek (7 kwietnia), w wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia".

- Realizowany przez nas nabór wniosków to pierwszy projekt w województwie dolnośląskim, który pozwala na skorzystanie z funduszy unijnych w nowej perspektywie. Obecne działania, zgodnie z intencją Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, kierowane są do osób poniżej 30. roku życia, które pozostają bez pracy, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń. To szczególnie trudna grupa, która mówiąc wprost nie widzi możliwości rozwoju i swojej przyszłości. Unijne fundusze i nasze wspólne działania mają pomóc w pobudzeniu aktywności i przede wszystkim pokazaniu, że przyszłość może być pozytywna - mówi Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Według planu w 2015 r., w ramach działania 1.1 PO WER, objętych zostanie 5,6 tys. młodych, bezrobotnych Dolnoślązaków. A problem jest spory. Z ostatnich danych wynika, że w lutym 2015 r. w grupie bezrobotnych do 30. roku życia było ponad 33,2 tys. osób. To blisko 27 proc. z całej grupy bezrobotnych Dolnoślązaków, których jest ponad 128 tys.

- Pierwsze fundusze przekazywane będą powiatowym urzędom pracy w trybie pozakonkursowym, a pomoc dla młodych bezrobotnych będzie kompleksowa. Zacznie się od diagnozy i oceny predyspozycji, ścieżki kształcenia i rozwoju. Wszystko po to, by młodzi Dolnoślązacy zdobyli lub uzupełnili wykształcenie, nabyli nowe kwalifikacje, które pozwolą im odnaleźć się zawodowo na rynku, który nie jest łatwy. Co więcej urzędy będą współpracować z pracodawcami po to, by powstały miejsca pracy - wylicza korzyści nowego programu Ewa Grzebieniak, wicedyrektor ds. wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w DWUP.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) to element realizacji Strategii Europa 2020. W jego ramach realizowane będą ogólnopolskie działania dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. PO WER to odpowiedź na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Program wspiera także innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy jest zaangażowany w realizację działania 1.1 i 1.2 PO WER w regionie i pełni rolę instytucji pośredniczącej. Odpowiada m. in. za organizację naborów i konkursów oraz wyłanianie projektów, monitoruje również, czy działania realizowane są we właściwy sposób i przynoszą konkretne efekty.

Więcej informacji: www.power.dwup.pl, www.power.gov.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 5-04-2015 11:20
to sa pieniadze dla ciezko pracujacych urzednikow- beda miec oprocz pensji stalej , dodatkowe wynagrodzenia za szkolenia ktore nic nie daja .A mlody bezrobotny to kto ? czy ten co wczoraj skonczyl szkole ? czy czterdziestolatek ktory wczoraj stracil prace?
~Anzelm B. 5-04-2015 11:35
Przez kilkanaście lat, na wsparcie zatrudnienia, wydano dziesiątki, setki milionów. A bezrobocie jak było duże, tak jest nadal. Czy nie lepiej byłoby dawać te pieniądze pracodawcom wzamian za umowę o pracę na czas nieokreślony ?
~mts 5-04-2015 11:53
Ile pieniędzy wydano do tej pory na różne programy aktywizujące bezrobotnych???Dziesiątki miliardów!!!I wszystko jak krew w piach, skorzystali na tym głównie urzędnicy i tzw. znajomi królika, a nie bezrobotni.
~ 5-04-2015 12:35
DOLNOŚLĄZAK. Sezon wyborczy, zapoczątkowany samorządowo, trwa. Przed nami jeszcze wybory prezydenckie i parlamentarne. Od lat urzędnicy od bezrobocia powielają to samo działanie tylko w innej konfiguracji. Przewiduję, że budżetowa kasa na "strategię walki z bezrobociem" wykorzystana będzie na: wydrukowanie folderów, ulotek i plakatów /nie wykluczone, że z podobiznami kandydatów na posłów, którzy będą promowali bezrobotną walkę/, organizację narad, posiedzeń i szkoleń z poczęstunkiem, zwrot kosztów delegacji, opracowanie różnych statystycznych papierków, dokumentujących "coś tam, coś tam - gdzieś tam, gdzieś tam". Warto aby regionalne partie, opozycyjne wobec PO /jeżeli takie są, monitorowały przedsięwzięcie. Bezrobocie dziś /%/. Bezrobocie po wdrożeniu i zakończeniu strategii /%/.
~Trzeba Myslec 5-04-2015 13:28
Dac ludziom po 1000 Euro , kupic bilet do jakiegos cywilizowanego kraju a tam juz sobie poradza , trzeba byc desperatem zeby pracowac w Polsce za 1.0 - 1.5 Euro na godzine .
~hihaho 5-04-2015 15:00
60 baniek!!! Można wybudować porządny zakład pracy,a nie pompować w biurwy i biurokrację.W tym kraju nigdy nie będzie dobrze.
~Iwo 5-04-2015 18:06
Na te szkolenia powinni kierować członków PO i to bez cateringu !!!
~ 5-04-2015 18:48
Wszystkie dotowane z Uni szkolenia to przekręt, pieniądze trafiają do szkolących za friko a szkoleni pozostają dalej z niczym, granda i tyle i tak wygląda polska aktywizacja, dajcie mi mamonę też wam zrobię szkolenia potrzebne jak księdzu choroba weneryczna !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 5-04-2015 19:04
To jest temat dla CBA, ustalą czy pieniądze trafiają dla bezrobotnych !!!!!!!
~Gość 5-04-2015 19:16
no pieniadze szkolenia a w miesie jak nic nie bylo tak nie ma ,praca w galeriach za marne grosze mieszkan dla modych zero ,swoj biznes i owszem tylko jaki jak w tej dziurze nic sie nie udaje, nawet knajpy juz padaja ulica 1-go maja po 17 wymarla ,i co te urzedasy chca mlodym zaproponowac
~JELENI OGÓR 5-04-2015 21:16
z pustego i Salomon nie naleje skoro nie ma pracy to znaczy że na prawdę nie ma, trzeba tworzyć trwałe miejsca pracy a nie marnować pieniądze na jakieś p.....olamento ,, a co do strefy ekonomicznej na Spółdzielczej to dlaczego od firm nie wymaga się żeby na początek zatrudniały co najmniej 200-300 osób ? bo owszem pełno firm tam powstało ale prawie nikogo nie zatrudniają i nie potrzebnie zajmują teren
~/-/ 6-04-2015 10:35
To wyrzucanie pieniędzy w błoto,byłam kiedyś na takim kursie aktywizacji, pani urzędniczka przez ponad 1 godzinę opowiadała jak pozostała bez pracy i jak szukała nowej, tylko zapomniała dodać iż do Urzędu trafiła po znajomości. Czy nie lepiej wypłacać jakąś kwotę dla pracodawcy? który zatrudni nowego pracownika? Pracownik będzie miał pracę, a pracodawca mniejsze koszty. Ale w naszym kraju to za trudny temat do przemyślenia.
~kicikicimjał 6-04-2015 13:40
Bardzo aktywnie się pokazała młodzież przy barze piwnym "Pod......." Fundusze pozwoliły im podnieść na nogi upadającą branżę. Każdy młodzież bezrobotny stał się młodzieżem wspieranym funduszem, a to zaś zupełnie co innego.
~ 6-04-2015 14:16
Przede wszystkim to młodzi powinni być wykształceni. Niestety nic z tego, bo ani szkoły nie uczą tego co trzeba ani uczniowie nie przykładają się do nauki. I w ten sposób mamy grono wykształciuchów, którzy dla rynku pracy są nic nie warci! Frustracja tylko pogłębia dramatyczną sytuację. Żeby nie uprawiać czarnowidztwa to jest grono zadowolonych z siebie ludzi - to politycy! ;P
~ABC 6-04-2015 17:01
Koniecznie trzeba zrobić ponowne szkolenia na wózki widłowe i z obsługi komputerów i jeszcze staże po ukończeniu których bezrobotni proszą o adnotacje,że firma gdzie odbywali staż nie ma możliwości zatrudnienia bo z reguły zostali skierowani na silę do odbycia tych staży i po 3 miesięcznym okresie i tak nie czują tego aby wykonywać pracę do której wymagana jest szkoła, praktyka i predyspozycje
~buuu 6-04-2015 21:17
Chcesz dostać dobrą pracę? Wstąp do PO lub SLD, tam żyje się lepiej i nie ma bezrobocia, a koledzy partyjni zawsze jakąś posadkę dyrektorska znajdą na legitymację partyjną.
~Anoniminus 7-04-2015 8:15
Zaprezentowany artykuł jest materiałem promocyjnym finansowanym przez Urząd Marszałkowski. Co prawda przedstawione w nim liczby są prawdziwe, ale dostęp do tych środków dla osób bezrobotnych będzie bardzo utrudniony. Dzięki „wybitnej pracy” fachowców z „warszawki” wespół z fachowcami z Unii Europejskiej środki ze środków będą mogła uzyskać wsparcie bardzo wąska grupa osób młodych, tj. tzw. „NEET”, czyli młodzi bezrobotni do 29 roku życia, niepracujący, nieuczący się, o niskim wykształceniu itp. Urzędy pracy będą mogły skierować wsparcie dla tych młodych w taki sposób, aby po jego zakończeniu został spełniony warunek tzw. „efektywności zatrudnieniowe”, tj. bezrobotni podjęli zatrudnienie.
~Anoniminus 7-04-2015 8:18
c.d. Problem Urzędu polega na tym, że pracodawcy składają mało ofert pracy dla ludzi młodych i to bez wykształcenia. Ponadto większość tzw. „wytycznych” na bazie, których wydawane są środki unijne jest jeszcze na etapie konsultacji krajowych i unijnych i nie istnieją formalne podstawy do wydawania tych środków. Reasumując: teoretycznie jest o.k. a w praktyce będzie jak zawsze, czyli po polsku.
~klub vektra 7-04-2015 12:58
podzielic te pieniadze dla bezrobotnych. Najlepsze co by zrobili
~ 7-04-2015 14:30
A najlepiej dać jednemu bezrobotnemu! ;>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group