Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 3862
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba/Japonia: Drużyna spod Szrenicy zawojowała Sapporo

Piątek, 14 lutego 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:20
Autor: UM Szklarska Poręba
Szklarska Poręba/Japonia: Drużyna spod Szrenicy zawojowała  Sapporo
Fot. UM Szklarska Poręba
Drużyna ze Szklarskiej Poręby, która reprezentowała nasz kraj na jednym z największych festiwali śniegowych na świecie, odbywającym się w Japonii od 3 do 9 lutego, wróciła do domu. Nasze panie zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Polska była na językach wszystkich uczestników i widzów podczas tegorocznego 65. Festiwalu Śniegu w Sapporo. Byliśmy tam po raz pierwszy i jako jedyny reprezentant Europy. Dodatkowo na miejscu okazało się, że nasza drużyna składem mocno wyróżnia się na tle innych zawodników. Złożona bowiem była z samych kobiet. Reprezentowały nas: Maria Misztal, Joanna Świech i Justyna Graf .

Dziewczyny miały przed sobą nie lada wyzwanie. W twardej niemal jak kamień bryle śniegu o wymiarach 3mx3mx3m przez cztery dni, od rana do wieczora, rzeźbiły postać „Matki Natury nawadniającej kotliny górskie w Karkonoszach” . Przedstawiciele innych drużyn, złożonych niemal wyłącznie z mężczyzn, z podziwem dopingowali reprezentacji Szklarskiej Poręby. Powstała piękna rzeźba, która bardzo podobała się widzom festiwalu.

Ostatecznie Konkurs na Międzynarodową Rzeźbę w Śniegu wygrała Korea. Przedstawicielki naszego kraju zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Na Sapporo Snow Festiwal przyjechało w tym roku pond 2 miliony turystów. Główna ulica w Sapporo, Odori Park, została oddana we władanie rzeźbiarzy: w tym 11 drużynom spoza Japonii min. z Korei, Hongkongu, Tajlandii, Nowej Zelandii, Korei, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i Polski W śniegu tworzyli również japońscy artyści, harcerze z wielu krajów i dzieci. Powstały wielopiętrowe rzeźby wykute przez wojsko japońskie. Równolegle tworzono niezwykłe lodowe dzieła.

Obecność Szklarskiej Poręby na festiwalu w Japonii dała możliwość nawiązania wielu ciekawych kontaktów. Nasze dziewczyny podczas pracy odwiedził Cyryl Kozaczewski ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii.
Na miejscu okazało się, że właśnie w Szklarskiej Porębie uczył się on jeździć na nartach. Co więcej, niedaleko Sapporo jest miejscowość turystyczna mogąca poszczycić się równie pięknymi trasami biegowymi co w Szklarskiej Porębie. Pan ambasador obiecał, iż poczyni starania aby ułatwić kontakt władzom Szklarskiej Poręby z przedstawicielami japońskiego miasta.

Przez cały czas trwania festiwalu przewinęły się obok miejsca pracy drużyny ze Szklarskiej Poręby setki tysiące turystów. Pōrando„ japońska nazwa naszego kraju nie schodziła z ust widzów, którzy odnosili się z ogromną sympatią do naszej drużyny. W mig rozeszły się wszystkie materiały promocyjne, liczne wycieczki ze szkół przychodziły z mapami aby wspólnie z zawodniczkami ze Szklarskiej Poręby odszukać Polskę i Karkonosze. Obecność tak egzotycznego dla Japończyków kraju była sporą atrakcją. Na tyle dużą, że podczas ceremonii wręczenia nagród poproszono kapitana drużyny o głos i przedstawienie naszego kraju.

Rzeźbiące drużyny odwiedzali również dziennikarze z całego świata, w tym z tak znanych miesięczników jak National Geographic, w którym i o festiwalu i dziewczynach ze Szklarskiej Poręby będzie można przeczytać.

Wyjazd drużyny ze Szklarskiej Poręby do Sapporo był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Szczególna pomocą i zaangażowaniem w projekt odznaczyła się również Ambasada Rzeczypospolitej w Tokio. Wyjazd został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group