Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5944
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drużyna spod Szrenicy zawojowała Sapporo

Wiadomości: Szklarska Poręba/Japonia
Piątek, 14 lutego 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:20
Autor: UM Szklarska Poręba
Fot. UM Szklarska Poręba
Drużyna ze Szklarskiej Poręby, która reprezentowała nasz kraj na jednym z największych festiwali śniegowych na świecie, odbywającym się w Japonii od 3 do 9 lutego, wróciła do domu. Nasze panie zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Polska była na językach wszystkich uczestników i widzów podczas tegorocznego 65. Festiwalu Śniegu w Sapporo. Byliśmy tam po raz pierwszy i jako jedyny reprezentant Europy. Dodatkowo na miejscu okazało się, że nasza drużyna składem mocno wyróżnia się na tle innych zawodników. Złożona bowiem była z samych kobiet. Reprezentowały nas: Maria Misztal, Joanna Świech i Justyna Graf .

Dziewczyny miały przed sobą nie lada wyzwanie. W twardej niemal jak kamień bryle śniegu o wymiarach 3mx3mx3m przez cztery dni, od rana do wieczora, rzeźbiły postać „Matki Natury nawadniającej kotliny górskie w Karkonoszach” . Przedstawiciele innych drużyn, złożonych niemal wyłącznie z mężczyzn, z podziwem dopingowali reprezentacji Szklarskiej Poręby. Powstała piękna rzeźba, która bardzo podobała się widzom festiwalu.

Ostatecznie Konkurs na Międzynarodową Rzeźbę w Śniegu wygrała Korea. Przedstawicielki naszego kraju zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Na Sapporo Snow Festiwal przyjechało w tym roku pond 2 miliony turystów. Główna ulica w Sapporo, Odori Park, została oddana we władanie rzeźbiarzy: w tym 11 drużynom spoza Japonii min. z Korei, Hongkongu, Tajlandii, Nowej Zelandii, Korei, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i Polski W śniegu tworzyli również japońscy artyści, harcerze z wielu krajów i dzieci. Powstały wielopiętrowe rzeźby wykute przez wojsko japońskie. Równolegle tworzono niezwykłe lodowe dzieła.

Obecność Szklarskiej Poręby na festiwalu w Japonii dała możliwość nawiązania wielu ciekawych kontaktów. Nasze dziewczyny podczas pracy odwiedził Cyryl Kozaczewski ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii.
Na miejscu okazało się, że właśnie w Szklarskiej Porębie uczył się on jeździć na nartach. Co więcej, niedaleko Sapporo jest miejscowość turystyczna mogąca poszczycić się równie pięknymi trasami biegowymi co w Szklarskiej Porębie. Pan ambasador obiecał, iż poczyni starania aby ułatwić kontakt władzom Szklarskiej Poręby z przedstawicielami japońskiego miasta.

Przez cały czas trwania festiwalu przewinęły się obok miejsca pracy drużyny ze Szklarskiej Poręby setki tysiące turystów. Pōrando„ japońska nazwa naszego kraju nie schodziła z ust widzów, którzy odnosili się z ogromną sympatią do naszej drużyny. W mig rozeszły się wszystkie materiały promocyjne, liczne wycieczki ze szkół przychodziły z mapami aby wspólnie z zawodniczkami ze Szklarskiej Poręby odszukać Polskę i Karkonosze. Obecność tak egzotycznego dla Japończyków kraju była sporą atrakcją. Na tyle dużą, że podczas ceremonii wręczenia nagród poproszono kapitana drużyny o głos i przedstawienie naszego kraju.

Rzeźbiące drużyny odwiedzali również dziennikarze z całego świata, w tym z tak znanych miesięczników jak National Geographic, w którym i o festiwalu i dziewczynach ze Szklarskiej Poręby będzie można przeczytać.

Wyjazd drużyny ze Szklarskiej Poręby do Sapporo był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Szczególna pomocą i zaangażowaniem w projekt odznaczyła się również Ambasada Rzeczypospolitej w Tokio. Wyjazd został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 14-02-2014 9:22
świetna impreza i piękna rzeźba naszych reprezentantek, super, dałyście radę dziewczyny! Pozdrawiam :)
~ręce same 14-02-2014 9:56
składają się do oklasków. Duże, duże brawa dla uczestniczek!!!
~trrr 14-02-2014 10:07
na tle innych rzeżb żenada,Panie sobie wycieczke do Japoni zrobiły tylko czekac aż teraz Szklarska zaleja tłumy Japończykówe którzy tylko czekali aż ktoś im powie gdzie u licha ta Szkklarska leży a sądząc po sowach Pana Ambasadora i jego deklaracji o współpracy z miastem leżącym niedaleko to będziemy mieli kolejne miajsce gdzie "w sprawach służbowych" będa sobie urędasy róznej maści latac a szklarska zdychca,pardon juz z...ła-Były (na szczęscie) Szklarskoporębianin
~ 14-02-2014 10:21
nie wiem czym zawojowały skoro nie zdobyły nagrody, takie popisy to na miare szklarskoporebskiego jury i niech tak pozostanie, wydawanie publicznych pieniedzy na prywatne wycieczki teraz i w przyszlosci mija sie z celem
Innaa 14-02-2014 10:47
Piękna rzeźba!
~hexe 14-02-2014 10:54
Tak właśnie robi się promocję regionu ... czas bywać w świecie , mówic , pokazywac dobre strony regionu a nie drukować folderki jak z lat 80tych i nie potrafić nawet tego wykorzystać Brawo dziewczyny!!!!
~jakitaki 14-02-2014 11:34
Brawa dla Pań! a co do tekstu artykułu... no cóż pewnie w tym Sapporo mają prawie tak piękne trasy i prawie tak doskonałą infrastrukturę turystyczną jak w Szklarskiej Porębie. A tak przy okazji , w 1972 właśnie w Sapporo odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie... to prawie tak samo jak w Szklarskiej Porębie. Prawie :D
~ 14-02-2014 11:57
POlacy nic się nie stało, nic się nie stałooooo!
~do trrr 14-02-2014 12:21
to zrób lepszą rzeźbę i pochwal się nią - nie musisz w Sapporo, pokaż ją tutaj na miejscu. Chętnie ją obejrzę!
~RALLYACTION 14-02-2014 13:18
Brawo dziewczyny !!!!!
~wycieczka 14-02-2014 23:04
Prywatna wycieczka za publiczne pieniądze.
~ 15-02-2014 0:54
C o te panie reprezentują i czyim kosztem, nepotyzm kłania się w Sz.Porębie, ja też moge rzeżbić w Sapporo !! wyślijcie mnie na wycieczkę, też podbiję Japonię !
~do trrrr 15-02-2014 6:49
Ty nie jesteś byłym mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Ty jesteś niedobitą esbecką ka...lią
~ 15-02-2014 9:50
jak są takie dobre to ciekawe czemu nie wygrały zeszłorocznych śniegolepów w szklarskiej! ...............
~ 16-02-2014 11:05
Te wszystkie posty, to jest obraz szklarskoporębskiego piekła. Macie to, na co sobie zasłużyliście. Nikt was nie żałuje, wy już nie wzbudzacie litości tylko śmiech. Tacy jesteście głupi.
~dt. 16-02-2014 23:28
Jeżeli środki wyasygnowało Ministerstwo Sportu, to już lepiej bylo przeznaczyć je na sport młodzieży a nie na wycieczkę sympatycznych pań i wątpliwa promocję.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group