Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7681
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Droższe dzikie śmieci

Czwartek, 30 lipca 2020, 8:07
Aktualizacja: Niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:21
Autor: WAC
Polska: Droższe dzikie śmieci
Fot. Nadleśnictwo Świeradów
Temat nielegalnego wywozu odpadów do lasów wielokrotnie gościł w ostatnim czasie na łamach naszego portalu. Jako, że z podobnym problemem borykają się nadleśnictwa na terenie całego kraju, Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach oraz zwiększenie liczby fotopułapek, które zostaną w nich zamontowane.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To, jak wielokrotnie podkreślali leśnicy, ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

Niestety, zmiana przepisów o gospodarce odpadami niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów jest niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia oraz relatywnie niewysokie kary. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż w projekcie zmian przepisów Minister Środowiska proponuje, by sądy oprócz 10-krotnie wyższych grzywien zobowiązywały wandali na sprzątanie lasu.

Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 zł do 5 tys. zł. Projekt zawiera również propozycję wprowadzenia orzeczeń o pracach społecznie użytecznych, polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

Po pierwsze - stawiamy na nieuchronność kary dla leśnych wandali, by ich czyny nie pozostawały bez konsekwencji - informuje minister środowiska Michał Woś. - Po drugie - na dolegliwość kary, czyli znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną.

Resort środowiska zapowiedział również zwiększenie liczby fotopułapek, które będą rozstawione w lasach, a także kamer noktowizyjnych i dronów.

Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni - dodaje M. Woś. - W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego, porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów.

Twoja reakcja na artykuł?

35
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group