Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 6575
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Dropshipping dla e–sklepów. Czym jest i jak z niego korzystać?

Środa, 6 marca 2024, 17:01
Aktualizacja: 22:03
Autor: ts
Polska: Dropshipping dla e–sklepów. Czym jest i jak z niego korzystać?
Fot. ts
Koszty związane z prowadzeniem firmy rosną i nie zanosi się, żeby ten trend uległ zmianie. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć wydatki. Jeden ze sposobów to dropshipping. Ta przydatna usługa zapewnia wiele korzyści zarówno początkującym, jak i doświadczonym przedsiębiorcom. Czym jest i jakie dokładnie profity zapewnia? Już za kilka chwil wszystko będzie jasne!

Na czym polega sprzedaż w dropshippingu?
Dropshipping to model biznesowy polegający na przekazaniu dużej części obsługi zamówienia dostawcy. W tym układzie sklep internetowy zajmuje się tylko przyjęciem zlecenia oraz należności od klienta. Za wysyłkę towaru do jego nabywcy odpowiada hurtownia. Cały proces można sprowadzić do 5-6 czynności, w ramach których wyróżnia się m.in.:

• przyjęcie zamówienia i zapłaty przez e-sklep;
• przekazanie hurtowni informacji o tym fakcie;
• wysłanie produktu do klienta;
• danie klientowi przez e-sklep paragonu lub faktury;
• przekazanie hurtowni należności przez e-sklep;
• często także przyjęcia zwrotu przez jedną ze stron umowy dropshippingu.

Od czego zacząć handel z wykorzystaniem dropshippingu?
Handel w sieci należy zacząć od wybrania kategorii towarów do sprzedaży. Ta rada brzmi banalnie, ale właściwa decyzja pozwoli zmniejszyć problem, z którym boryka się cała branża e-commerce, czyli z obsługą reklamacji i zwrotów.

Na ten aspekt powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby, które mają ograniczone środki na prowadzenie działalności. Przyjmowanie produktów z powrotem wiąże się z koniecznością wygospodarowania przestrzeni na ich magazynowanie. Jeśli towarów będzie więcej, nie obejdzie się też bez zatrudnienia ludzi do ich ewidencjonowania.

Właśnie dlatego trzeba się zastanowić, które kategorie produktów mogą okazać się problematyczne. Na szczycie listy należałoby umieścić odzież i obuwie. Niestety, wartości podawane przez ich producentów często nie odpowiadają wymiarom ubrań i numerom butów już posiadanym przez klienta. Na drugim biegunie znajdują produkty, które da się kupić tylko na podstawie zdjęcia i parametrów, np. sprzęt elektroniczny.

Dropshipping na własną rękę czy z pomocą fachowców?
Reklamacjom i zwrotom nie da się w całości zapobiec, ale ich ilość da się zmniejszyć właśnie dzięki dropshippingowi. O współpracę z hurtownią albo większą liczbą dostawców można zabiegać samodzielnie, ale wymaga to czasu. Z tego powodu warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty Sky-Shop. Oprócz podstawowej usługi, czyli możliwości założenia profesjonalnej strony e-sklepu, platforma daje swoim klientom dostęp do setek hurtowni.

Pod adresem https://sky-shop.pl/integracje-hurtownie-dropshipping/ widoczna jest lista hurtowni, które współpracują ze sklepami w modelu dropshippingowym. Co ważne, wiele spośród tych podmiotów deklaruje także chęć przyjmowania reklamacji. Dzięki temu sprzedawca wie, że w przypadku zwrotu towaru z winy dostawcy (np. uszkodzenia wskutek niewłaściwego składowania) to właśnie do jego magazynu trafi produkt.

Co jednak dzieje się z rzeczami, które zostały zwrócone z innych powodów? W tej sytuacji także istnieje szansa na przyjęcie zamówienia przez hurtownię. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy się na to zgadzają. Przed rozpoczęciem sprzedaży powinno się dowiedzieć, czy dany magazyn weźmie z powrotem produkt oddany przez klienta.

Formalności urzędowe związane z dropshippingiem
Sprzedawcy, którzy zdecydują się na dropshipping, powinni pamiętać o zasadach rozliczania wysyłek z urzędem skarbowym i ZUS. Warto mieć też na uwadze przepisy dotyczące ewidencjonowania sprzedaży. Na szczęście reguły nie różnią się zanadto od tych, do których muszą stosować się inne e-sklepy.

Dropshipping w świetle prawa podatkowego
W dropshippingu sklep internetowy kupuje produkty od hurtowni, a następnie sprzedaje je klientom. W takim układzie to ona zajmuje ich przekazaniem, ale w rozumieniu prawa nie jest pośrednikiem. Oznacza to, że dla fiskusa sprzedaż w tym modelu biznesowym nie różni się od handlu towarami z własnego magazynu.

Ewidencjonowanie sprzedaży
Na dropshipping mogą zdecydować się zarówno właściciele działalności rejestrowanych, jak i nierejestrowanych. W obu przypadkach nie muszą oni wystawiać klientom paragonów. Ten obowiązek spoczywa na hurtowni. Każde zamówienie, a więc cały dochód trzeba jednak poddać opodatkowaniu. Właśnie dlatego trzeba prowadzić ewidencję. Jak to robić? Najlepiej poprzez wystawianie faktur i wysyłanie ich na adresy e-mailowe.

Wpływ w dropshippingu na składki ZUS
Sprzedawców obowiązują te same stawki ubezpieczeń, co innych przedsiębiorców. Dzięki temu osoby, które dopiero założyły działalność, mogą skorzystać z półrocznego zwolnienia ze składki emerytalnej. Przez kolejne dwa lata mają prawo do płacenia niższych stawek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Stawki podatkowe dla sprzedających w dropshippingu
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż we współpracy z hurtownią, mają prawo wybrać każdy ze sposobów opodatkowania. Co ważne, nie warto kierować się samymi wartościami stawek. W takim układzie najkorzystniejszy byłby ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Niestety, w ten sposób traci się możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla dropshippingu wynosi 8,5%. Pozostałe formy rozliczeń z fiskusem, czyli zasady ogólne i podatek liniowy wymagają oddania państwu większych pieniędzy. W przypadku skali podatkowej poziom stawek został ustalony na poziomach 12% lub 32% (w zależności od tego, czy dochód osiągnął 120 tys. zł bądź więcej) oraz 19%, jeśli wybór padnie na podatek liniowy.

O właściwym rozliczeniu powinny pamiętać także osoby będące płatnikami VAT. Na szczęście jest to całkiem proste, ponieważ sprowadza się do odjęcia podatku naliczonego od należnego. Wystarczy więc:
• zsumować VAT z faktur wystawionych klientom (naliczony, bo zapłacony wraz z zakupem towaru od hurtowni);
• dodać VAT, który został dołożony do cen sprzedanych produktów (należny);
• odjąć VAT naliczony od należnego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
50%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
1063
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
 
Kultura
Anita Lipnicka zaśpiewała dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Finał Warsztatów Mistrzów
 
Karkonosze
Trwa pożegnanie w Samotni
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group