Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2372
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Droga w Himalaje z Andrzejem Skoczylasem

Czwartek, 22 czerwca 2017, 8:20
Aktualizacja: 8:30
Autor: Org
Szklarska Poręba: Droga w Himalaje z Andrzejem Skoczylasem
Fot. Organizator
Kolejne spotkanie z cyklu "Droga w Himalaje", poświęconego ludziom czasu "Złotej Dekady" w Himalaizmie, oraz lat ją poprzedzających odbędzie się 24 czerwca (sobota) w Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Początek o godz. 16.00. Gościem będzie Andrzej Skoczylas – taternik, uczestnik wypraw w Hindukusz w roku 1971 oraz na Broad Peak w roku 1975.

Andrzej Skoczylas zaczął wspinać się w roku 1956, a były to magiczne lata taternickie w Polsce. Ciekawe środowisko ludzi. Co ich cechowało? Odwaga, uczciwość, partnerstwo, fantazja, miłość do wspinaczki, do zabaw razem w górach, i wiele innych cech. Szkolili siebie, wzajemnie się inspirując, wykuwali swoje charaktery w Tatrach, pokonując ściany górskie latem i zimą. A sprzęt wspinaczkowy mieli ciężki i zawodny. Słaby sprzęt był rekompensowany silnymi więziami partnerstwa/ przyjaźni pomiędzy wspinaczami.

To oni otworzyli wrota do późniejszych dokonań Złotej Dekady, gdy ich młodsi koledzy mogli wreszcie zacząć wspinać się w najwyższych górach świata. Otwarto im granice, a oni gnani pragnieniem wolności, sprawdzania się, pojechali tam gdzie najtrudniej: w Himalaje i Karakorum. Siła marzenia kultywowanego od dziesiątków lat, ziściła się w pokoleniu Złotej Dekady. Polacy w latach 80-tych XX wieku byli uznawani za najlepszych Himalaistów świata. Ich dokonania na trwałe wpisały się do historii światowego Himalaizmu.

- Zobaczymy archiwalne filmy z Hindukuszu z roku 1971, archiwalne zdjęcia, niektóre nigdzie wcześniej nie prezentowane, posłuchamy opowieści o ludziach środowiska taternickiego (Długoszu, Bielu i innych) oraz Himalajskiego - informują organizatorzy. - Czeka nas gratka, będziemy mieli możliwość poznać i posłuchać opowieści Andrzeja Skoczylasa, który przez skromność wcześniej nie brał udziału w prelekcjach - dodają.

Więcej informacji na https://www.facebook.com/DrogawHimalaje/

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group