Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7951
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przełęcz Okraj: Droga przez mękę na Okraj

Czwartek, 17 stycznia 2019, 6:08
Aktualizacja: Piątek, 18 stycznia 2019, 6:26
Autor: WAC
Przełęcz Okraj: Droga przez mękę na Okraj
Fot. Facebook KPN
– To skandal – tak krótko o sposobie, w jaki jest prowadzone zimowe utrzymanie drogi wojewódzkiej wiodącej do Przełęczy Okraj mówią kierowcy, którzy w ostatnim czasie próbowali tą trasa dojechać do Czech

Przypomnijmy. O to, kto powinien być właścicielem i jednocześnie ponosić koszty utrzymania ponad pięciokilometrowego odcinka drogi do Przełęczy Okraj wielomiesięczny bój sądowo – administracyjny toczyły Powiat Jeleniogórski i Województwo Dolnośląskie. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że to samorząd województwa jest odpowiedzialny za tą drogę. W tej sytuacji ciężar odśnieżania górskiej trasy spadł na barki Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Kierowcy, którzy w ostatnim czasie próbowali przejechać tą trasą do Czech zdecydowanie negatywnie oceniają pracę drogowców ją odśnieżających. Na szosie zalegają hałdy śniegu, zaś zaspy na bokach powodują, że praktycznie niemożliwe jest minięcie się pojazdów, jadących w przeciwnych kierunkach.

| Droga od Rozdroża Kowarskiego na Przełęcz Okraj (dawna 368) jest regularnie odśnieżania jeżeli tylko warunki atmosferyczne i ruch pojazdów umożliwiają wykonanie prac – mówi Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. - Należy ona do IV standardu utrzymania dróg, który dopuszcza występowanie pokrywy śnieżnej na jezdni. Dlatego, ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne w okolicach Przełęczy Okraj, na drodze 368 za skrzyżowaniem z drogą 369 należy w okresie zimowym przy zalegającym śniegu na jezdni zakładać łańcuchy śniegowe.

Pragnę dodać, że szerokość tej drogi wynosi 4,5 metra oraz, że praktycznie na całej jej długości ograniczają ją bariery energochłonne usytuowane naprzemiennie, raz po stronie lewej, raz prawej. W tej sytuacji zalegający przy barierach śnieg dodatkowo zawęża drogę. Dlatego staramy się głownie wysyłać pługopiaskarki w godzinach wczesnych porannych oraz w godzinach nocnych (przy małym ruchu). Na ten odcinek wysyłamy też pług klinowy w celu  poszerzenia szerokości pasa do jazdy. Interwencja pługopiaskarek w godzinach, gdy turyści, narciarze wjeżdżają na Przełęcz Okraj jest utrudniona, gdyż sprzęt do odśnieżania nie jest w stanie minąć samochodów osobowych (często bez łańcuchów), które blokują ruch,  w tym dojazd sprzętu do odśnieżania - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

6
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
5
7%
Smuci
20
29%
Złości
37
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group