Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7032
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drewno w mieście nie znika

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 października 2015, 8:22
Aktualizacja: 8:25
Autor: UM
Fot. Archiwum
W wielu komentarzach internautów, szczególnie przy okazji wycinki drzew w Jeleniej Górze pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące przejrzystości procedur wycięcia drzew oraz pożytków płynących z drewna. Często formułowane są wręcz zarzuty, że drewno „znika nie wiadomo, gdzie” i nikt nie wie, jaką miało wartość.

Tymczasem do wycięcia każdego drzewa (poza owocowymi, na które nie są potrzebne specjalne zezwolenia, szczególnie w sytuacji, kiedy rosną na terenie prywatnym) niezbędna jest ocena osoby uprawnionej, która stwierdza ewentualną potrzebę wycinki, wynikającą z choroby drzewa lub też innych okoliczności (potrzeba oczyszczenia terenu pod inwestycję, nadmierny rozrost korzeni, dewastujący jezdnię lub chodniki, itp.). Z reguły wnioskodawca jest wtedy zobowiązany do nowych nasadzeń rekompensujących .ubytki w zieleni, albo do wniesienia odpłatności, która pozwala na takie nasadzenia – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- Ze sprzedaży drewna” miejskiego” różnym podmiotom (także wynikającej z gospodarki leśnej w lasach komunalnych) do budżetu miasta wpływa corocznie ok. 300.000 zł - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~werr 19-10-2015 8:59
A nowoczesna to ni po bis? Poczytaj sobie o petru na wikipedii i na niego też nie głosuj. Kukiz jest ok.
~ 19-10-2015 9:12
300 tys. zł to jest jakaś śmieszna kwota w porównaniu do skali zjawiska wycinania lasów, czym wy chcecie oczy ludziom mydlić. co to jest 300 tys w porównaniu do całego budżetu miasta? czy warto tracić hektary pięknych górskich lasów dla takich drobnych, nic nieznaczących kwot? czy wy tam w ogóle potraficie liczyć na górze???
~zenek123454 19-10-2015 9:20
dziwie sie mlodym ludziom chcącym głosować na nowoczesną. Jednym z postulatow jest liniowa stawka vat - 16%. - oznacza to, ze to co mlodzi ludzie musza kupic - mieszkanie bedzie drozsze (vat 16% zamiast 8%)a skutek tego beda odczuwac przez kilkanascie albo i kilkadziesiat lat. drugi wazny wzdatek to zywnosc - tez podrozeje w ten sam sposob jak mieszkania. No ale mercedesy i bentleye beda tansze.... Warto sie nad tym zastanowic
~Kiki2 19-10-2015 9:30
Po ścięciu drewno znika błyskawicznie z ulicy. Podjeżdżają różni biedni ludzie wózkami dwukołowymi i wywożą - mają opał na zimę. Moje zgłoszenie do MZDiM i SM że drzewo się złamało i tarasuje drogę spotkało się z dozą zniecierpliwienia. Poczekali kilka dni i po sprawie - już było wywiezione przez "mieszańców". Nie wiem skąd udał się nazbierać Urzędowi te 300 tys. ze sprzedaży? Może na Zabobrzu bo tam jest c.o. z sieci?
~xx 19-10-2015 10:38
Nie wiem jak tam w mieście ale okoliczne lasy wycinane są na potęgę np.między JG a Dziwiszowem albo JG a Łomnicą.Z daleka Niegdyś zalesione wzgórza są wycinane w pień.
~Jacek Placek 19-10-2015 10:38
Z Karkonoskiego Narodowego Parku oraz z Parku Narodowego Gór Stołowych (sam widziałem) wycinane są zdrowe dorodne drzewa na sporą skalę i nikt się tym nie przejmuje a nawet o tym nie piszę. I gdzie ta ochrona Parku i komu ten park potrzebny skoro się w nim kompletnie nie dba o przyrodę........
~fuj 19-10-2015 11:00
ale ten Cezary czaruje. Że niby opłaty za nasadzenia i te inne śmieszne stwierdzenia. ten artykuł winien nosić tytuł: Czaruś czaruje w drewnie.
~kora 19-10-2015 12:07
wszyscy zapomnieli po co są drzewa. Będziemy oddychać z aparatów a o wilgoci zapomnijcie. Mądralińscy krzyczą, że przecież nasadzenia, ale one będą drzewami za 30 lat.
~drewienko 19-10-2015 12:24
A ja lubię palić drzewem i tego nie zmienię.
~Dariusz Mostrąg 19-10-2015 18:06
Przeczytałem gdzieś wczoraj dowcip: Dlaczego świnie są przy korycie? - Bo przy urnach są d...le. Dlatego - moim zdaniem - by cokolwiek się w naszej ojczyźnie zmieniło, głosować należy na wszystkich oprócz PIS i PO. Oni "zacementowali" scenę polityczną i czas to zmienić. Prawaki na Kukiza i Korwina, lewaki na Zjednoczoną Lewicę i Partię Razem, reszta na resztę. Byle nie na PIS i PO. Bo nic się nie zmieni!
~Streedek 19-10-2015 19:50
Święta racja PO i PIS to tylko kraść potrafią. Choć najgorsi są ci z PO!!! I faktycznie jak ktoś wyżej napisał Państwo Polskie okrada lasy by jak najwięcej się dorobić, dlatego tak w zastraszającym tempie z lasu znikają drzewa zwłaszcza na Pogórzu Karkonoskim. Aż dziw bierze że prasa milczy i nikt tego tematu się nie podejmuje. Dlatego trzeba iść na wybory żeby cokolwiek się zaczęło dla dobra dla Polski zmieniać. I oczywiście nie głosować na komuchów.
~ 19-10-2015 21:30
300 tysięcy rocznie? tyle, to miasto mogłoby zarobić wynajmując ekipę zamiast drwali to zbieraczy grzybów i jagód, litości, toż to grosze w skali roku, chyba żaden z rządzących do lasu nie chodzi i nie widzi co tam się wyprawia za te ich 300 tysięcy!
~łzy 20-10-2015 14:07
łzy się cisną do oczu, patrząc na wycinkę pięknych, dorodnych drzew...., pytałam spotkanego w Parku Głazy Krasnoludów leśniczego, dlaczego wycięto pół góry drzew, odpowiedział, że ze względu na bezpieczeństwo wokół słupów wysokiego napięcia i turystów, którym to drzewa zagrażają, bo rosną przy drodze...., sam leśniczy stwierdził, że przyjdzie taki czas, że na lasy będziemy patrzeć z daleka a w lesie będą autostrady. Chełmiec i Dzikowiec za jakiś czas będą całkowicie ogołocone..., serce pęka patrząc na tą gospodarkę rabunkową...., dużo chodzę po lasach i górach i za każdym razem widzę całe ogołocone "pola" pozostałe po wycince...., więcej i więcej..., niedługo w Sudetach będziemy mieli połoniny..., szkoda....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group