Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4414
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dożynki w gminie Mirsk

Poniedziałek, 24 września 2018, 14:48
Aktualizacja: Wtorek, 25 września 2018, 8:19
Autor: Paweł Guszała
Region: Dożynki w gminie Mirsk
Fot. Paweł Guszała
W sobotę (22.09.) w gminie Mirsk odbyły się tradycyjne dożynki. Tym razem święto plonów na tym terenie zorganizowane było w sołectwie Grudza.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza w miejscowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny. Po niej, spod świątyni ruszył kolorowy korowód dożynkowy na boisko sportowe, gdzie odbyła się druga część. Tam wszystkich gości ze sceny przywitał Andrzej Jasiński, burmistrz miasta i gminy Mirsk.

- Dzisiaj spotykamy się tradycyjnie, jak co roku, na dożynkach gminnych. Tym razem w malowniczej Grudzy. Dbamy o to, aby co roku w innej miejscowości się odbywały, żeby każda społeczność była doceniona tym, że jest gospodarzem i może przyjąć rolników z całej gminy. Grudza to miejscowość o niespełna stu mieszkańcach, więc ile wysiłku musieli włożyć w organizację dzisiejszego wydarzenia to tylko oni to wiedzą.
- Mogliśmy liczyć na pomoc ze strony burmistrza i urzędników gminnych, jednak najwięcej pracy w to wszystko włożyli moi mieszkańcy. Jesteśmy taką unikatową społecznością, bo nie spotyka się teraz tak często, by ludzie by chętnie przyszli i zrobili coś bezinteresownie dla kogoś – tłumaczy Danuta Zatchiej - Flig, sołtys Grudzy.

Rzeczywiście Grudza tego dnia pokazywała przejezdnym, że dzisiaj świętuje dożynki. Można było zobaczyć wiele zdobień i afiszy, także z humorystycznym podtekstem.

Na początku, na dożynkowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły folklorystyczne: „Chabry”, „Jubilatio”, „Kwisowianie”, „Izerskie Bogdanki” oraz „Podgórzanie”. Nie zabrakło dożynkowych zabaw. Konkurs na najpiękniejszy wieniec kolejny rok z rzędu wygrali Jadwiga i Bronisław Orzechowscy, którzy zachwycili jury swoją tegoroczną pracą.

Na gminnych dożynkach w Grudzy były również bardziej współczesne akcenty - animacje dla najmłodszych oraz koncerty. Na święcie planów wystąpili jeszcze „Ojciec i synowie” oraz zespół disco „Sexy Boys”.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
71%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
374
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group