Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9627
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Don Juan” – premiera w Norwidzie już w sobotę

Niedziela, 20 października 2013, 7:31
Aktualizacja: 7:38
Autor: Org
Jelenia Góra: „Don Juan” – premiera w Norwidzie już w sobotę
Fot. Archiwum Teatru
Fanki dawnego Don Juana powiedziałyby, że ten Don Juan olśniewa nie olśniewając, rozkochuje nie rozkochując, bawi nie bawiąc i oszałamia bez oszałamiania. Jak więc on to robi?! „Don Juan” Moliera już 26 października o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Kolejne spektakle: 27 października o godz. 17:00, 31 października o godz. 19:00, 3 listopada o godz. 17:00, 6 listopada o godz. 10:00, 8 listopada o godz. 10:00 i 19:00, 9 listopada o godz. 19:00, 10 listopada o godz. 19:00.

Molier “Don Juan”
Przekład: Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, scenografia Tomasz Brzeziński, kostiumy Anna Chadaj, choreografia Izabela Chlewińska, kompozytor Marcin Mirowski, projekcje Michał Jankowski.

Występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Marta Łącka, Małgorzata Osiej-Gadzina, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk.

Czy współczesny Don Juan jest:
a. Atrakcyjny fizycznie?
b. Jego sylwetka jest jak wyciosana z najlepszego marmuru, a garnitur jest tylko dodatkiem do ciała?
c. Uwielbia długie pobyty na siłowni, a w wolnych chwilach jest oddanym obrońcą zasad i praw panujących w otaczającym świecie?
d. Jego hobby, to napięte mięśnie, szeroki uśmiech i zawadiacki błysk w oku?

Jeśli zaznaczyliście co najmniej jedną z odpowiedzi, to muszę powiedzieć, że możecie się mylić…
Widziałem współczesnego Don Juana. Był… niewysoki, szczupły, rzekłbym nawet wątły niczym chuchro. Nie brylował tężyzną fizyczną, nie był super bohaterem, nawet go nie udawał. On zwracał uwagę błyskotliwą mową – na dźwięk tych lekko i zwiewnie wypowiadanych zdań kobietom przyspieszał oddech (widziałem), on zatracał się w zmysłowym – acz bez przesadnych upiększeń –tańcu, do którego porywał nie tylko oszołomione kobiety; jego nieco znudzone spojrzenie rozpalało wyobraźnię, jego najprostszy gest rozczulał serca…

A jednocześnie ten współczesny Don Juan bez mrugnięcia okiem potrafi kłamać i nie ukrywać swojego kłamstwa; jest przebiegły, a my mu w tym kibicujemy; z wdziękiem, a nawet nieznacznym zblazowaniem stosuje obłudę, co według niego jest obroną przed równie obłudnym światem, którym lubi się bawić i grać z jego idiotycznymi zasadami – tańcząc, kłamiąc, rozkochując, kochając i wykorzystując. Bo on jest przede wszystkim bardzo inteligentny. I właśnie na tym, prawdopodobnie, polega jego największa atrakcyjność.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group