Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 9233
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Don Juan” pierwszą premierą sezonu 2013/2014 w Norwidzie

Wtorek, 22 października 2013, 8:13
Aktualizacja: Środa, 23 października 2013, 8:55
Autor: Elster
Jelenia Góra: „Don Juan” pierwszą premierą sezonu 2013/2014 w Norwidzie
Fot. Archiwum Teatru
Francuskie arcydzieło z XVII–ego wieku „Don Juan” Moliera, w tłumaczeniu prof. Bohdana Korzeniewskiego, to pierwsza propozycja bieżącego sezonu artystycznego Teatru im. Norwida. Reżyseruje Michał Kotański. W roli tytułowej – Robert Mania. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie w najbliższą sobotę (26 października).

Molier, a właściwie Jean-Baptiste Poquelin, obok Williama Szekspira jest bodaj najbardziej teatralnym pisarzem, jaki istniał. Każde słowo, jakie napisał rodzi się z teatru i dla teatru. „Don Juan” powstał w wielkim pośpiechu z gniewu przeciw nieprawościom w 1665 r., kiedy to zakaz wystawiania „Świętoszka” zmusił Moliera do szybkiego zapełnienia luki repertuarowej. Po premierze, „Don Juan” był wtedy przedmiotem ataku Kościoła, jezuitów i stowarzyszeń katolickich, które oskarżały francuskiego komediopisarza o ateizm i bluźnierstwo, nawołując do spalenia Moliera. Jego królewski protektor Ludwik XIV próbował bagatelizować „niemoralność” sztuki i bluźnierstwa bohatera, tłumacząc, że bezbożnik „źle na nich wychodzi”. Już na drugim przedstawieniu Molier musiał skreślić niektóre ustępy, a po piętnastym doradzono jemu, aby swoją sztukę wycofał z afisza.

Teatr im. Norwida w swoim 68-letnim artystycznym dorobku ma trzynaście premier na motywach dramatów Moliera. Pierwszą sztuką molierowską graną na jeleniogórskiej scenie był „Lekarz mimo woli” w reż. Jerzego Waldena (1946). W późniejszym okresie realizacji tej komedii podjął się także Bogdan Baer (1984). Ostatnie dzieło „Chory z urojenia” przeniósł na deski teatru Ryszard Wasilewski (1949). Jeszcze inna jeleniogórska realizacja wg twórczości Moliera to „Grzegorz Dandin” w reż. Henryka Lotara (1952).

„Don Juan” w Teatrze im. Norwida został zrealizowany w 1976 roku przez Krzysztofa Pankiewicza, za dyrekcji Aliny Obidniak. Poza nim (w Jeleniej Górze) nikt się do tej sztuki nie zabierał. Wówczas do roli tytułowej w spektaklu reżyser wybrał Macieja Staszewskiego. Dziś zapewne z dużym sentymentem wspomina się los jeleniogórskiego „Don Juana”, kiedy został uhonorowany nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Ameryki Łacińskiej w Caracas (Wenezuela), a później odbył ponad miesięczne tournée po krajach Ameryki Południowej (występy w Bogocie, stolicy Kolumbii) i Ameryki Środkowej (w Panamie i stolicy Kostaryki - San José).

Teraz „Don Juana” reżyseruje Michał Kotański, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Wcześniej studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem Jerzego Golińskiego, Andrzeja Wajdy, Mikołaja Grabowskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Seweryna, Rudolfa Zioły, Jerzego Jarockiego i Macieja Wojtyszki.

W roli tytułowej wystąpi Robert Mania. Na scenie partnerują mu: Elwira Hamerska-Kijańska, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Marta Łącka, Małgorzata Osiej-Gadzina, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko i Tadeusz Wnuk.

Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Mirowski, scenografia jest dziełem Tomasza Brzezińskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group