• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 17:46
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6442
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dolny Śląsk centrum energetyki odnawialnej

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 6:27
Autor: Ada Kondratowicz
Fot. Użyczone
Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy w Polsce. Tym samym Dolny Śląsk staje się krajowym centrum energetyki odnawialnej.

Klaster energii odnawialnej to lokalny system wytwarzania czystej energii. W gminach Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica mogą teraz powstać elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. Wcześniej swoje klastry powołało 10 innych dolnośląskich samorządów: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn, Lubań, a także Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród. Na terenie tych 15 gmin mieszka blisko 157 tys. mieszkańców.

W pierwszym etapie inwestycyjnym zaplanowano łącznie budowę 50 MW mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii - na terenie każdej z gmin minimum 2 MW mocy z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Docelowo pozwoli to samorządom na stworzenie tak zwanej „wyspy energetycznej”, czyli uzyskanie całkowitej samowystarczalności, a nawet na wyprodukowanie nadwyżki, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry, czy też Bolesławca.

- Kilkanaście dolnośląskich gmin obrało wspólny cel, połączyło siły i stworzyło klastry energii odnawialnej. Taka sytuacja nie miała jeszcze miejsce w żadnym miejscu w Polsce. Cieszymy się, że możemy być częścią polskiego centrum energetyki odnawialnej. Już teraz jesteśmy wzorem dla innych samorządów w kraju – mówi Artur Zych, burmistrz Wlenia, który jest koordynatorem Izerskiego Klastra Energii Odnawialnej.

Projekt będzie realizowany w długofalowej perspektywie, jednak pierwsze inwestycje – jak na przykład w gminie Stara Kamienica – powstaną w najbliższych miesiącach. - Dysponujemy pięciohektarową działką, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budowę farmy fotowoltaicznej. Pierwsze instalacje na tym terenie powstaną jeszcze w tym roku. W przyszłym dołączą do nich fotowoltaiki na dachach budynków użyteczności publicznej – mówi Zofia Świątek, wójt Starej Kamienicy. - Czysta energia to coś, o czym myśleliśmy od dawna. Teraz otrzymaliśmy ważną szansę i zamierzamy ją wykorzystać – dodaje.

Miejsce na swoją elektrownię fotowoltaiczną ma również gmina Lubomierz. - Planujemy zlokalizować ją na 12-hektarowym stoku w miejscowości Popielówek. To bardzo nasłoneczniony teren. Dzięki temu efektywność elektrowni będzie większa, a inwestycja przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu – mówi Wiesław Ziółkowski, burmistrz Lubomierza.

Podobne zalety dostrzega Artur Zych, burmistrz Wlenia: - Energia odnawialna jest przyszłością sektora energetycznego. Ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania gmin oraz możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy. Dzięki nim będziemy mogli remontować drogi, wymieniać wodociągi, unowocześniać kanalizację czy zainwestować w szkoły – mówi Artur Zych.

Mariolę Szczęsną, burmistrza Lwówka Śląskiego, cieszy między innymi perspektywa poprawy jakości powietrza: - Jesteśmy ekologiczną gminą. Mamy kilka elektrowni wodnych. Jeśli dołączy do tego jeszcze farma fotowoltaiczna, to będzie coś wspaniałego. Mamy atrakcyjnie położone zbiorniki wodne, dlatego będziemy mogli rozwijać się turystycznie – mówi Mariola Szczęsna. – Celem tego działania jest również pomniejszenie kosztów energii, na czym zyskają wszyscy mieszkańcy gminy – dodaje.

Gmina Mirsk zamierza wybudować elektrownię fotowoltaiczną na niezagospodarowanym terenie. - Mamy 16 hektarów takiego gruntu. Obecnie znajduje się na nim między innymi składowisko odpadów, które będzie rekultywowane. Jestem przekonany, że farma fotowoltaiczna spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród naszych mieszkańców. Zaoszczędzimy na kupowanej energii, a w przyszłości staniemy się całkowicie samowystarczalni – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach trzeciego klastra zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Wleń i firmę Polski Solar Holding. Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

– Pozwoli to na bardziej elastyczne, a przez to efektywniejsze sterowanie wytwarzaniem energii, co przełoży się na konkretne oszczędności dla gmin. Warto tu również dodać, że zgodnie z naszymi obliczeniami wyprodukujemy nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy też Bolesławca – podkreśla Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki komunalnej Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna.

Zasady funkcjonowania lokalnych systemów zasilania, zwanych klastrami energii, reguluje znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja
i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Stwarza ona warunki do realizacji lokalnych inicjatyw, zrzeszających wytwórców energii, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie źródeł odnawialnych. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z jego członków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~On 5-06-2017 9:36
Stawiam dolary przeciw kopiejkom, że wszyscy zarobią tylko nie gmina. Aby napewno stać ją będzie na obsługę tych urządzeń i wymianę płynów, gdy skończy się dotacja unijna ? Poza tym urzędy nie powinny zajmować się działalnością gospodarczą. A tu proszę, jak urzędnik czegoś nie zrobi to wszystkie pomysły kogo innego do kosza. No chyba, że chodzi o wrobienie następców, po wyborach samorządowych.
~iluhuh 5-06-2017 11:21
hmmm ile dni w polsce mamy słońce które odpowiednio zasili te panele, zapraszam burmistrzów,radnych na wyjazd/wycieczkę do niemiec gdzie zobaczycie jak buduje się elektrownie na WĘGIEL które posiadają specjalne filtry i dzięki temu nie zanieczyszczają środowiska, kochani burmistrzowie niemcy już od co najmniej 5lat stawiają elektrownie węglowe, niemcy chcą przejmować polskie kopalnie żeby mieć tani węgiel bo tylko tak można wyprodukować tani prąd dla ludzi którzy mogą potem ogrzewać mieszkania i domy ale w polsce raczej nikt nie dba o ludzi tylko o firmy które to produkują...
~precz z po,pis,sld,petru,kod 5-06-2017 11:34
"niemcy z miesiąca na miesiąc spalają coraz więcej węgla i planują budowę nowych elektrowni węglowych. Warto zauważyć, że od 2008 r. nasz zachodni sąsiad zbudował pięć nowych elektrowni opalanych węglem o łącznej mocy ok. 4,3 tys. MW. W tym samym czasie nieudolny rząd Tuska dopuścił do likwidacji zaawansowanego projektu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz dał się ograć ekologom w sprawie nowych bloków elektrowni w Opolu. Niemcy jednak nie próżnują, bo do 2018 r. zamierzają wybudować kolejne elektrownie węglowe o łącznej mocy 6,6 tys. MW." dlaczego w polsce nieudolne rządy nie robią tego co niemcy mając swój tani moglibyśmy mieć tani prąd a tak rozwijamy zachodnie koncerny sprzedające nam wiatraki,panele i inne ..
~precz z po,pis,sld,petru,kod 5-06-2017 11:38
Jedna z najnowszych niemieckich elektrowni opalanych węglem wznosi się w Luenen na nabrzeżu ponad 100-letniego kanału, którym kiedyś wysyłano węgiel z Zagłębia Ruhry w świat. Dziś węgiel płynie kanałem w odwrotnym kierunku. 750-megawatowa elektrownia Trianel Kohlekraftwerk Luenen jest całkowicie uzależniona od importu tego surowca, którego połowa dociera do niej z USA. Wkrótce wszystkie niemieckie elektrownie opalane węglem będą uzależnione od importu, gdy w 2018 r. skończą się subsydia niemieckiego rządu dla górnictwa. Będzie to najprawdopodobniej oznaczało koniec tej branży w Niemczech - ten sugestywny opis zamieściła niedawno agencja AP.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group