Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5216
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk bez barier

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 lipca 2010, 17:01
Aktualizacja: Środa, 28 lipca 2010, 7:32
Autor: Angela
Fot. Angela
To tytuł symbolicznej wystawy, jaką otwarto dzisiaj na placu Ratuszowym w obecności samorządowców oraz niepełnosprawnych i ich rodzin. Kilkanaście tematycznych plansz, które trafią do dolnośląskich miast i zakończą swoją podróż we Wrocławiu, ma uświadomić ludziom, jak ważne jest usuwanie barier architektonicznych i mentalnych.

Wystawę otwarto dzisiaj w obecności prezydenta Marka Obrębalskiego i jego zastępcy Jerzego Lenarda, a także Jerzego Łużniaka, wicemarszałka województwa dolnośląskiego, Sławomira Piechoty, posła PO oraz Przewodniczącego Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, radnych miasta, przedstawicieli Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i Towarzystwa Walki z Kalectwem, samych niepełnosprawnych, ich rodzin oraz mieszkańców.

– Każdy kiedyś na własnej skórze odczuje co to znaczy być niepełnosprawnym, bo każdy z nas z wiekiem straci swoją obecną sprawność, dlatego już teraz trzeba zacząć usuwać wszelkie bariery, również te z głowy i z serca. Należy to robić nie dla garstki niepełnosprawnych, ale na siebie samych, byśmy jako 70, 80-latkowie mogli korzystać z tych wszystkich dóbr – mówił dzisiaj podczas otwarcia wystawy Sławomir Piechota, poseł PO i przewodniczący komisji polityki społecznej i rodziny oraz przewodniczący Rady Programowej Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Sławomir Piechota podkreślał też, że dwadzieścia lat temu mało było miejsc, do których mógł się dostać swobodnie poruszając się na wózku inwalidzkim, a dzisiaj niewiele jest miejsc, do których dostać się nie może.
– W tych miejscach, do których trudno mi się dostać, widać zakłopotanie gospodarzy i myślę, że to jest najważniejsza zmiana, która zrodziła się w głowach ludzi. Usuwanie barier i nowe inwestycje nie powinny być budowane pod kątem osób niepełnosprawnych, ale pod kątem nas samych, byśmy za kilkanaście lat nie pozbawili siebie możliwości korzystania z nich.

– Myślę, że przebija się już do świadomości ludzi fakt, że niepełnosprawność, to nie jest wąski krąg ludzi, ale dola każdego z nas, którzy kiedyś się zestarzejemy, będziemy gorzej widzieć, słyszeć czy chodzić. Dlatego trzeba ten świat stwarzać tak, by i ludzie starzy mogli cieszyć się z tego, co im sprawiało radość, kiedy byli w pełni sprawni – mówi poseł.

Wicemarszałek Jerzy Łużniak wymieniał bariery, jakie dotychczas udało się już usunąć i te, których usunięcie jest w najbliższych planach. Wśród nich dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych szlak do Wodospadu Szklarka czy droga do Domu Śląskiego.

- Następnym krokiem będzie otwarcie wspólnie z Czechami drogi nad Łomniczką. Obecnie prowadzimy w tym temacie rozmowy i mam nadzieję, że zakończą się one sukcesem. Trzeba jednak podkreślić, że ogromną role w działaniu samorządu dolnośląskiego odgrywa Karkonoski Park Narodowy, bo bez jego pomocy nie było by tych szlaków.

Innym działaniem realizowanym przez samorząd województwa dolnośląskiego są lekcje kultury, które jak na razie odbywają się we Wrocławiu, ale chcemy, by zostały przeniesione do Jeleniej Góry i innych dolnośląskich miast. Są to wyjazdy młodzieży niepełnosprawnej do Wrocławia, gdzie mają zapewniony posiłek i wstęp do ośrodków kultury oraz dodatkową atrakcję turystyczną – mówi wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Prezydent miasta Marek Obrębalski podkreślał natomiast, że w Jeleniej Górze osoby niepełnosprawne to niemal piętnaście procent wszystkich mieszkańców, i że cieszy się to właśnie w Jeleniej Górze wystawa się rozpoczyna.
- Jako miasto staramy się, by tych barier było u nas jak najmniej, a te które są, na bieżąco likwidujemy – mówi szef miasta.

Imprezę uświetnił występ pana Grzegorza, niepełnosprawnego który zaśpiewał m.in. utwór Marka Grechuty „Nie dokazuj” oraz zespołu Ich Troje „Tango straconych”. Nad techniczną oprawą imprezy czuwał Leszek Kopeć, ociemniały dziennikarz radiowy, którego większość ludzi zna tylko z głosu. Uroczystą wstęgę politykom pomógł przeciąć 10-letni Dawid Skóra poruszający się na wózku inwalidzkim. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie, po czy zostanie ona przewieziona do Lwówka Śląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ZODI 27-07-2010 17:06
bez barier schody na podwalu, beszczelni
~mieszkaniec....:( 27-07-2010 19:07
zaraz wybory.. to i promocja miasta sie uaktywnila.. szkoda ze tylko na pokaz:(
~cyganowa 27-07-2010 22:23
a co z barierami dla niesłyszących? jak sądzicie, że kartka i długopis wszystko załatwią to grubo się mylicie
~stały czytel 27-07-2010 22:38
I dlatego plansze wystawowe znajdują się na wysokości oczu człowieka...zdrowego.
~ 27-07-2010 22:49
Jakoś tych niepełnosprawnych to jak kot napłakał, coś ich ta tematyka nie interesuje, czy ze względu na bariery nie dotarli? A ta ruda ze zdjęcia 4 i 23 to się najwięcej lansuje. Dla niej niepełnosprawny mąż to najlepszy biznes! Wszędzie jej pełno, aż strach lodówkę otworzyć, bo może i tam wyskoczy!
teessi 27-07-2010 22:50
Ciekawe, czy niepełnosprawnym nie przeszkadza ta okropna kostka brukowa na ulicach Jeleniej Góry... Na pewno łatwiej byłoby im prowadzić wózki po gładszej nawierzchni niż podskakując na tej poszarpanej układance.
~jakistam 27-07-2010 23:20
schody na podwalu sa nowe
teessi 27-07-2010 23:52
A kto to jest ta szczuplutka pani z plecaczkiem na 1 foto?
~ 28-07-2010 0:35
a pan marszałek Jerzy jak zwykle w nabożnym pokłonie przywoływał imiona swoich kolegów (tych co wyżej)
~zobcz 28-07-2010 5:45
haha załapala się nasza lady gaga na foto :) tessi zagadaj na drugi raz do tej pani :D
~ZODI 28-07-2010 8:04
27-07-2010 23:20 | ~jakistam | są nowe i bez zjazdu dla w wuzków dziecęcych nie wspominając o niepełnosprawnych !!budowac to już na z ułatwieniami a nie nadal utrudniać
~taka prawda 28-07-2010 8:47
schody na podwalu bez podjazdu na rower- bo przecież tępimy rowerzystów w jeleniej
~ja* 28-07-2010 12:24
Witam , robi sie wszystko pod osoby nie widzące ,a co dla osob nie slyszących ??????
teessi 28-07-2010 19:13
28-07-2010 05:45 - Mnie tam nie było, więc niestety, nie mogłam zagadać.;-) A to może jakiś VIP?;-)
~hardofhearin 29-07-2010 20:03
o tak,szczególnie mnóstwo nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych!
~Sc 31-07-2010 23:37
Taaa. Pieknie. A co z poczta glowna? Jest wlasnie po remoncie a podjazdu dla niepelnosprawnych nie ma sladu. Wstyd. Wystarczy ze matka z malym dzieckiem chce wjechac i jest "zalatwiona" a co mowic o osobie na wozku. Wazniejsze sa takie instytucje "podstawowego uzytku" niz wystawy i gadanie o p...lach. A zeby przejrzec na oczy wystarczy miec male dziecko i zobaczyc jak wiele drzwi i podjazdow jest nie do pokonania. Do roboty! Praca na rzecz rownosci to przede wsystkim walka z barierami architektonicnymi!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group