Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8135
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Do Podgórzyna przyleciały bociany

Środa, 12 marca 2008, 8:01
Aktualizacja: 8:02
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Do Podgórzyna przyleciały bociany
Fot. Archiwum
Ptaki, symbol wiosny, już są w Kotlinie Jeleniogórskiej na kilkanaście dni przed astronomicznym początkiem tej pory roku. I choć meteorolodzy zapowiadają krótkie ochłodzenie, przylot bocianów to dowód, że klimatyczna wiosna jest coraz bliżej.

O boćkach poinformował nas internauta Damian. Widział dwa ptaki krążące nad słupem energii elektrycznej, gdzie zwykle gniazdują. O bocianach dość szeroko pisze Polska Gazeta Wrocławska w środowym wydaniu.

Według ornitologów większość bocianów jest już nad Turcją, co wróży rychły ich przylot do Polski. Znawcy dementują utarte przekonanie, że bociany – w swoich przelotach – kierują się wzrostem temperatury. Powodem migracji jest wydłużający się dzień. Dlatego zdarza się, że bociany, które przylecą pierwsze, trafiają jeszcze na śnieżne i zimne dni.

Gazeta podaje ciekawostkę, że bociany w ciągu miesięcy spędzonych w Afryce żywią się szarańczą, a żaby są dla nich rarytasem. Podczas lotów ptaki mają przewodnika. To zwykle najstarszy i najbardziej doświadczony osobnik. Im też często zdarza się przylatywać wcześniej. – Nie są to jednak tak zwani zwiadowcy. Bociany nie mają możliwości, aby się komunikować. I taki ptak nie ma jak przekazać wiadomości, czy w Polsce już jest wiosna – pisze dziennik.

W regionie jeleniogórskim jest kilka bocianich gniazd. To najbardziej popularne znajduje się w Podgórzynie przy restauracji „Nad Stawami”. Zapewne i tam wkrótce pojawi się bociania para.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group