Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 3056
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Do kiedy mieszkania za jeden procent?

Piątek, 10 listopada 2017, 9:06
Aktualizacja: Sobota, 11 listopada 2017, 6:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Do kiedy mieszkania za jeden procent?
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Gospodarki Komunalnej po raz kolejny zajmowała się kwestią sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą 99 procent. Tym razem pracowano już nad projektem konkretnej uchwały, która ma być rozpatrywana na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Początkowo propozycja była, aby przedłużyć możliwość sprzedaży mieszkań komunalnych do końca 2018 roku. W trakcie dyskusji na poprzednim posiedzeniu komisji padła propozycja, aby ze względu na wybory samorządowe i związane z tym zamieszanie, wydłużyć termin o kolejny rok, czyli do końca grudnia 2019 roku. Gdy „na stole” pojawił się projekt uchwały prezydenta, okazało się, że włodarz miasta poszedł o krok dalej i zaproponował uchwałę na 3 lata, zatem do 31 grudnia 2020 roku.

Jak poinformował przedstawiciel Urzędu Miasta, do końca 2016 roku z opcji wykupu z bonifikatą 99 proc. skorzystało 6147 mieszkańców Jeleniej Góry, a w roku obecnym (stan na początek listopada) 163. W zasobach miasta pozostało 3059 lokali, w tym 533 socjalne, które nie podlegają sprzedaży. Dodatkowo należy zaznaczyć, że spora część mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach socjalnych i one również nie mogą być sprzedane. W efekcie ok. 2 tysięcy mieszkań może jeszcze czekać na wykup osób, które mają umowy na czas nieokreślony.

Jeśli radni zdecydują o wydłużeniu korzystnej dla mieszkańców oferty, nie oznacza to, że jeleniogórzanie będą mieli na to jeszcze 3 lata, bowiem jak mówił Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – w Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy, która miałaby wprowadzić ograniczenia w umowach na mieszkania komunalne, przez co nie byłoby już możliwe zawieranie ich na czas nieokreślony, a co za tym idzie – skończy się możliwość sprzedaży lokali z ogromną bonifikatą. J. Lenard zalecił więc pośpiech w tej kwestii i śledzenie informacji, aby nie okazało się, że ktoś odłoży decyzję na przyszłe lata, a w tzw. międzyczasie zmienią się przepisy, do których samorząd będzie musiał się dostosować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group