Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 6950
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Do broni! Militarnie przy ulicy Sudeckiej

Sobota, 7 maja 2011, 8:08
Aktualizacja: 13:46
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Do broni! Militarnie przy ulicy Sudeckiej
Fot. Agrafka
W Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze została otwarta wczoraj wystawa „Militaria ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego” składająca się z eksponatów broni wojskowej, które do 1991 roku pokazywane były w Muzeum Walki i Pracy w Cieplicach. Wystawa będzie czynna do końca jesieni.

Na wystawie można podziwiać przede wszystkim ciężkie karabiny maszynowe różnych typów, pociski artyleryjskie różnych kalibrów, bomby lotnicze, broń wielkogabarytową (dalmierz artyleryjski, który mierzy 4 metry i waży 200 kilogramów), rosyjską wersję karabinu maszynowego Maxim chłodzonego wodą, umieszczonego na podstawie kołowej, który był wykorzystywany od I do II Wojny Światowej. Najstarszymi eksponatami są dwa karabiny francuskie wykonane w 1917 roku. W skansenie można także oglądać broń polską przedwojenną m.in. karabin wzór 29 i bagnety do tego karabinu oraz słynny polski pistolet Vis wzór 35.

- Pokazujemy przekrój przez broń maszynową, broń palną używaną przez wojsko polskie głównie w czasie II Wojny Światowej, ale nie tylko, gdyż uzbrojenie znajdujące się na wystawie było niegdyś wykorzystywane również po wojnie. W 1991 roku Muzeum Walki i Pracy w Cieplicach zostało zlikwidowane, a zabytki, których właścicielem było Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze zostało przekazane w długoterminowy depozyt do kilku muzeów m.in. do Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Regionalnego w Lubaniu – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego. Po 20 latach większość wojskowych zabytków wróciła do Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group