Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2274
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dlaczego MZK jest takie drogie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 23 września 2014, 7:45
Aktualizacja: Środa, 24 września 2014, 8:50
Autor: Angela
Fot. MT
– Takie pytanie zadali na ostatniej sesji rady miejskiej jeleniogórscy radni, w dyskusji przed głosowaniem nad zmianami w budżecie i przekazaniem dodatkowych 400 tys. zł dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze. – W poprzedniej kadencji przekonywano nas, że przekształcenie MZK w spółkę przyniesie oszczędności, tymczasem od 2006 roku koszty jego utrzymania wzrosły o 2,5 raza, więc do jakiej kwoty będziemy go dofinansowywać – pytał radny Ireneusz Łojek (PiS).

- Na jakim etapie jest optymalizacja funkcjonowania transportu w mieście? - pytał Józef Sarzyński (SLD). - Abstrahując od ilości przekazywanych pieniędzy, to obecne funkcjonowanie MZK jest nie do przyjęcia, zarówno w kwestii rozłożenia w czasie kursów i oczekiwania na autobus. Rozkłady jazdy są nieodpowiednio przygotowane, trzeba je ustawiać nie na punktach: startowym i docelowym, ale w centrum miasta, czyli tam gdzie jeździ najwięcej osób, by była w tym wszystkim jakaś płynność. Bo są cztery autobusy w odstępie pięciominutowym, a później przez godzinę nie ma żadnego – dodał.

O konieczności reformy MZK mówił też radny Krzysztof Mróz (PiS). - Możemy dosypać kolejne 400 tys. zł, a potem kolejne 200 tys. zł, ale bez reformy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego nie pociągniemy dalej, bo cały czas dokładamy pieniądze do MZK, a prezes Marek Woźniak przychodzi i mówi: mało … mało… mało – grzmiał na sali K. Mróz. – I mimo że my tych pieniędzy dodajemy, po cichutku obniża się jakość usług świadczonych w MZK poprzez likwidację kursów, zmniejszanie częstotliwości jazdy, itp. – dodał Krzysztof Mróz.

Krytyki nie szczędził także jego partyjny kolega Ireneusz Łojek. - To jest czterysta tysięcy złotych na rekompensatę dla MZK dodatkowo zgłoszonego niedoboru w tym roku w kwocie ponad 900 tys. zł. W skali roku wartość rekompensaty wynosi jednak około 15 mln zł – mówił Ireneusz Łojek. – Ta słaba jakość usług kosztuje nas tak horrendalne kwoty, więc ile będziemy jeszcze do tego dopłacać i do jakiej kwoty dojdziemy? – pytał.

Z tymi głosami radnych zgodził się wiceprezydent Jerzy Łużniak, który przyznał, że trzeba racjonalnie podejść do sieci autobusowych i takie prace są planowane… na przyszłe lata. Na pytanie o rozbudowaną strukturę MZK wiceprezydent odpowiedział: - Od zawsze pilnowaliśmy, by w spółce nie było zbyt wielu zatrudnionych osób, ale MZK nie może też funkcjonować jednoosobowo – mówił. – Przy obecnym budżecie spółki czyli około 30 mln zł, musi mieć ona taki zarząd, który będzie przygotowany w każdej chwili do działania i szybkiego reagowania na zmiany – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~1! 23-09-2014 7:58
Panie Łużniak nie wiecie, gdzie szukać oszczędności w MZK? Odpowiedź jest prosta: zwolnijcie połowę "stołkowych" w biurach MZK, to szybko pojawi się kasa.
~LAKI 23-09-2014 8:08
Nasze MZK to istna paranoja, UM dokłada pieniądze, bilety są bardzo drogie a kursy autobusów nie punktualne i jest ich coraz mniej.Wprowadzono nowe linie 21, 22 nie rozumię dlaczego linia 22 jeżdzi tak bez sensu czy nie mogłaby kończyć na Osiedlu XX-lecia, a linia 21 dojeżdżać do Sobieszowa. Przecież zwiedzanie Cieplic jest niepotrzebne.A może jeździ rodzina kogoś z UM lub MZK?
~I jeszcze 23-09-2014 8:10
Dlaczego w Jeleniej Górze są tak drogie śmieci, dlaczego woda jest droga, dlaczego czynsze za mieszkania tak wysokie, podatki od nieruchomości maksymalnie wysokie, dlaczego ulga za ekologiczne ogrzewanie została cichaczem zabrana, dlaczego..... itd. Mozecie wpisywac odpowiedzi?
~poli 23-09-2014 8:11
W MZK najmniej się liczy pasażer i jego wygoda. Firma jest mistrzem z przeganiania ludzi z autobusu do autobusu. Z większych do mniejszych i jeszcze mniejszych. Byle by tylko nie było za wiele wygody w podróży, czyli miejsca siedzącego. Proszę sobie zobaczyć jak bezpiecznie przewozi nas MZK w godzinach porannych i popołudniowych na liniach 7 i 6. Ludzie stoją stłoczeni na przedniej szybie, kierujący nic z prawej strony nie widzi, pyta się ludzi, czy może na skrzyżowaniu jechać. Hooooorrrror! Mniej autobusów i już jest przeładowanie pojazdu. Czy to zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Szkoda tych kierowców, bo w razie czego to oni pójdą pod sąd, bo wiedzą, że nie wolno im jechać w takich warunkach. Kiedyś były barierki zapewniające kierowcy przestrzeń, dzisiaj jest nowocześnie.
~ 23-09-2014 8:23
jak bilet na linie nr 1 moze kosztowac niecale 200zl i ma sie wtedy 5 autobusow na krzyz... kpina!!!! pozwalniac wiekszosc biurkowych stolkow ktore sa w ogole nie potrzebne i tylko przypominaja nam o komunie jak bylo kiedys...
~Karolek 23-09-2014 8:27
Dlaczego w soboty nie mogę wsiąść koło Ronda do siódemki. Takie małe pierdziawki jeżdżą. Ludzie chcą jechać a olewa się ich. Jakieś oszczędzanie czy co, że nie jeżdżą duże, normalne auta.
~ 23-09-2014 8:31
A śmieci są tanie???
~ad 23-09-2014 8:38
w mieście Barejady można napisać =Im miś MZK droższy tym kolesie z zarządu i koledzy PO mają większy procent dla siebie
~altyus5 23-09-2014 8:44
...wielokrotnie chodząc przez miasto tak w godzinach porannych jak i wieczornych widzę autobusy widmo, potężne przegubowce czy zwykłe autobusy na których pokładzie jest 5-10 pasażerów a niekiedy są puste ...czy w porze o tak małym obłożeniu nie lepiej uruchomić busy albo po prostu pozwolić prywatnym przewoźnikom na zaistnienie w komunikacji miejskiej ...to koszmar patrzeć na niemal pusty autobus gnający przez miasto i od razu na myśl przychodzi pociąg do Szklarskiej Poręby który ciągnie trzy czy cztery wagony z dziesiątką osób wraz z konduktorem i maszynistą ... dla czego ci którzy jadą swoimi autami płacąc akcyzy i takie tam mają jeszcze swoim podatkiem dofinansowywać nieudolny transport publiczny?????
~AntyDudek 23-09-2014 8:47
Sprawa jest prosta. Kierowcy muszą być, bo inaczej jak miałyby jeździć autobusy. Przerost jest w administracji i to znaczny. Dodatkowo serwis... Przecież MZK może zarabiać na serwisie pojazdów ciężarowych i autobusów, no ale konkurencja jest tańsza...
~asad 23-09-2014 9:13
Najgorzej to tam mają kierowcy. Biorą na klatę niezadowolenie pasażerów, robią czarną robotę a najmniej zarabiają. Jeszcze czasem muszą płacić z wypłaty, nawet za paliwo jak stoją w korku, czy gdy mają więcej ludzi.
~STACH 23-09-2014 9:14
Przyczyna drożyzny dla klientów i wzrost kosztów jest taka sama jak po przekształceniu w spółkę Wodnika. Monopolistów nie wolno przekształcać w spółki. To jest chore a służy tylko odsunięciu od władz miasta odpowiedzialności za ich działalność bo przecież zawsze można zastawić się kodeksem handlowym - to nie my, nie mamy na to wpływu. No i trzeba jeszcze dorzucić profity władzy: stanowiska, rady nadzorcze itd.
~szuger53 23-09-2014 9:17
bilety za drogie
~SARBLE 23-09-2014 9:19
Dlaczego niektóre autobusy wożą "powietrze" ??? Wystarczy popatrzeć jak MZK jest zsynchronizowane z dworcem PKP. Na czas, do dworca nie ma czym dojechać. Nie ma takiej potrzeby, aby przyjeżdżać prawie godzinę przed odjazdem pociągu, więc wybiera się inny środek lokomocji. Przyjeżdżając pociągiem do Jeleniej Góry, nie ma czym dostać się do centrum, bo autobusy odjeżdżają puste, przed przyjazdem pociągu, a pasażerowie znowu zdani są na bezsensowne czekanie lub inny środek lokomocji. Np.Wrocław przyjeżdża o 21.41, a autobus nr.9 z przystanku PKP odjeżdża o 21.42 . W niedzielę rano z PKP startuje 9-ka i 14-tka o 9.20, a pan prezes MZK tłumaczy to tym, że te autobusy jadą razem, tylko na pewnym odcinku :( Przykłady bezsensownych rozwiązań można tu mnożyć, a Prezesi się dziwią np.dlaczego ludzie
~XXx 23-09-2014 9:20
Warto pomyśleć nad dołozeniem kursów do Piechowic, bilet miesięczny w kwocie 160zł to jest kpina w porównaniu do ilości kursów, nie wspominając już, że wydostanie się z Piechowic jak i powrót do nich w weekend to jakaś paranoja...
~SARBLE 23-09-2014 9:21
cd.biletów nie kupują, a autobusy "powietrze" wożą. Ukłon dla specjalistów z MZK :(
~STACH 23-09-2014 9:23
Panie Łużniak a od kiedy to wielkość budżetu decyduje o wielkości zarządu strukturze zatrudniania w zarządzaniu. Toż to demagogia albo brak wiedzy.
~marek 11 23-09-2014 9:35
nie wiem kto by chciał by MZK zajmował się zamiast lużniaka np. mroź
~a b i c 23-09-2014 9:45
obiecywałem sobie ze jak bilet będzie po 3 zł to już nie bede jeżdził więc nie jezdze ;-) piechotą i tak jestem w tym samym czasie kasa w kieszeni i zdrowszy jestem ;-) powodzenia emzetka
~ 23-09-2014 10:21
z cieplic do jeleniej gory nie pojedzie sie midzy 10 a 13- nie ma zadnego autobusu mzk dlaczego?
~... 23-09-2014 10:34
Dlaczego dzieci przedszkolne i uczące się w szkołach płacą więcej za bilety od studentów? Zobaczcie sobie na str.MPK WROCŁAW ile tam kosztują bilety!!! ŻENUA!!!
~-mieszkan... 23-09-2014 10:42
Jest tak drogo i bedzie jak nie bedzie rozsadnego planowania tras i rozkladow jazdy. Niedawno uruchomiono 2 nowe linie 21 i 22 i linia 21 jedzie pelna tylko do strefy przemyslowej a dalej pusta bo ktos wymyslil ze pojedzie sobieszowska na petle orle i koniec. Ajak by puscili przez korone do os xx lecia to i ludzie do pracy w Tesco i do PMPoland by sie zabrali bo ta linia jest w Cieplicach przed godz 6 , 14, 22 Taka sama sytlacja jest z linia 22 w druga strone od strefy do Powstancow jedzie pusta czemu nie da sie puscic tej lini do dworca PKP przez Wojska Polskiego. Jakie planowanie takie koszty.
~koszty decyz 23-09-2014 11:10
Panowie Radni!! Wasza decyzja o przekształcenie MZK w Spółkę wygenerowała następujące koszty: dodatkowy zastępca V-ce prezes p. Wrona ( sekretarz PO "klubu "p.Papaja) (od 30 lat dyrektor Woźniak nie miał zastępcy i podejmował decyzje samodzielnie), dodatkowa 5 osobowa rada nadzorcza z przewodniczącym( zmiana przewodniczących RN już 4 razy w zależnosci który "klub" PO jest na topie, doszły koszty amortyzacji i inne koszty które nalicza się w księgowości spółek. MZK pełni rolę przewoźnika -usługobiorcy( jeździ tam gdzie chce Prezydent, jeździ tak często jak chce Prezydent)Prezydent jest zalecającym usługi przewozowe. Za wykonaną usługę musi MZK otrzymać zapłatę. Panie Mróz pytam czy jak fryzjer wykona Panu usługę, to żąda zapłaty czy robi to za darmoszkę?? Radni czytać i uczyć się.
~o co chodzi? 23-09-2014 11:54
Amortyzacja jest KOSZTEM a nie wydatkiem, bo ten został poniesiony wcześniej. CZYLI odpis amortyzacyjny zmniejsza podstawę opodatkowania. Dlaczego więc ciągle wykazywana jest jako problem? Co to są koszty amortyzacji o których mówią co niektórzy?
~xxx 23-09-2014 11:57
niech radni prezydent zawiła dyrektor wozniak przejadą się 7 z sobieszowa która jedzie o 14;08 puszczą krótką 7 a w cieplicach koło starego szpitala jak wsiądą uczniowie ze szkoły to na następnych przestankach ludzie juz nie wsiadają bo nie ma miejsca dlamnie to jest chore wielka oszczędność
~ElaB. 23-09-2014 12:09
Dla kogo została uruchomiona linia 21? Na pewno nie dla pracowników firm na Spółdzielczej. Praca zaczyna się o 6,14,22-giej, a autobus z przystanku na Rataja odjeżdża o 6:06, 14:06, 22:06. Gratulacje dla pomysłodawców.
~luk 23-09-2014 12:13
Dlaczego autobusy nie jeżdżą cyklicznie? co 10,20 ,30 minut? tylko jakoś tak przypadkowo? Trzeba zmienić Woźniaka który siedzi już tam ze 20 lat...
~ElaB. 23-09-2014 12:15
W drugą stronę tak samo "wtopa". Ze Spółdzielczej odjeżdża 21, 15min. przed zakończeniem pracy w tych zakładach :( Więc dla kogo stworzono tą linię?
~xxx 23-09-2014 12:28
mam jeszcze pytanie dlaczego autobus 21 pomija ulice bacewicz oginskiego przeciez tam tez mieszkają ludzie co jezdzą do pracy na spółdzielczą
~Miłośnik BUS 23-09-2014 12:39
Jaja z nas robią albo nie mają kompletnie pojęcia o usługach komunikacji miejskiej. Już dawno powinna ta ekipa pójść na bruk za te straty które są tylko i wyłącznie przez nich robione. Autobusy jeżdżą stadami by potem nawet w godzinach szczytu nic nie jeździło. Niestety tak będzie dalej i my niepotrzebnie będziemy dokładać do tego interesu a oni będą nas okradać, piszę okradać bo te jeżdżące autobusy stadami a ludzi traktują jak bydło, więc wszystko jest na miejscu. Jelenia Góra ma taki układ zabudowy że powinno być trzy główne linie jeżdżące co 15 minut a poboczne linie powinny być podczepione pod te główne i przede wszystkim częstotliwość powinna być taka by można było skorzystać z tego autobusu. To co oni robią z usługą komunikacyjną to jest jedna wielka katastrofa!!
~18 sqandal 23-09-2014 12:46
... z rozkładem jazdy to jest tak ze nikt nigdy każdemu nie dogodzi ale? ..... ano wlasnie należy jednak optymalnie spojrzeć , posłuchać ludzi i może będzie lepiej , o cenie biletów nie wspomne bo są zbyt drogie i tu miasto powinno dotować a nie jakieś ochłapy 300 tys zł to na co to ? na na co?
~ 23-09-2014 12:46
Dlaczego? Co "dlaczego"? Pytanie samo w sobie jest bardzo dobre!
~Miś 23-09-2014 12:55
Dopóki będą rządzić usługą MZK komuniści!!!! Dopóty ta stagnacja i nieopłacalność u przewoźnika będzie trwać dalej. O tym co koledzy po fachu odstawiają tak zwany cyrk na kiju mówi się już od dawna ale niestety wszyscy tam na stołkach trzymają się kurczowo i żaden nie ustąpi drugiemu, pomimo że nie mają żadnego pojęcia w tym co robią. Tak więc możemy tylko pomarzyć że autobusy będą jeździć nie stadami ale częściej a jakość usług się poprawi. Fakt to co oni zrobili z jakością usług to jedna wielka kpina a pasażerów będzie jeszcze mniej bo nie ma jak się dostać do szkół czy zakładów pracy gdyż autobusy odjeżdżają za wcześnie albo są zapchane do granic możliwości. Na koniec. Koledzy po fachu tnijcie kursy dalej w końcu w partaczeniu jesteście najlepsi.
~ad 23-09-2014 13:13
nikt z PO i ich rodzin nie chce stracić stołka,także firma będzie generować jeszcze większe straty,ceny biletów będą rosły,pasażerów coraz mniej,miasto coraz więcej=PO by żyło się lepiej
~ 23-09-2014 13:44
jest drogie bo.....kradniemy to ja ...jarzabek łubu dubu niech nam zyje prezes marek
~suzej nap 23-09-2014 13:49
PiS-iory mają to we krwi po swoim guru Kaczyńskim. Opluć, zarzucić nieprawdę BEZ próby jej udowodnienia, obszczekać, os...ć i w nogi do mysiej dziury. ZERO projektu, zero merytoryki (jak to lubi wciąż powtarzać Kaczyński i przydoopasy. Mróz i co. tak samo. A ja widzę, że nasze MZK są jednymi z tańszych w Polsce. Ale pisior jest ślepy67. Ślepy na dobro, złu służy namiętnie.
~o co chodzi? 23-09-2014 13:57
Szanowny panie administratorze. Post z 11:54, jest merytoryczny. Amortyzacja jest kosztem, odpisem określonej kwoty od przychodu. Chciałabym wiedzieć co to są koszty amortyzacji, nie spotkałam w rachunkowości tego pojęcia. Skoro i prezesi spółek i forumowicze używają tego określenia, to może powinni to wytłumaczyć. Lepiej chyba pisać brednie, wtedy nie ma kłopotu z moderacją.
~ 23-09-2014 15:23
My, umysłowi, jesteśmy najważniejsi, no może ważniejszy jest zarząd.
~do elab 23-09-2014 17:35
jest 22 pod wałami o 5.32,13,32i21.30 jak ci sie nie chce zx rataja iść na przystanek pod wałami gdzie masz około 100 metró to twój problem to jest tak ułożone że jak w jedną strone jedzie 21 to w drugą 22.do strefy przemysłowej 21 jedzie przed pracą od strony zabobrza a 22 od strony sobieszowa 22 jedzie po pracy jadą odwrotnie tak by mozna było wrócić i na zabobrze i do sobieszowa
~ 23-09-2014 19:01
I oddajcie linie nr 1 o 5:00 od Orzeszkowej bo ludzie nie mają już pomysłu jak do pracy na 6 rano dojechać żeby zdążyć na czas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~luk 23-09-2014 19:15
23-09-2014 19:01 | ~ |Ma sz gościu 25 tkę
~Ewka 23-09-2014 19:22
A co wy na to ? Bezpłatna komunikacja miejska http://natemat.pl/103249,bezplatna-komunikacja-miejska-w-lubinie-ludzie-powinni-miec-za-darmo W Lubinie ludzie jadą za darmo (tak jest od 1 września) cuda czy zwyczajnie można?
~allchemic69 23-09-2014 19:57
Wybory za pasem :-) Trzeba pokazać się jak to się dba o mieszkańców Jeleniej Dziury. Od dawna zastanawiam się dlaczego MZK ma takie ceny za bilety tak samo Wodnik ma chyba najwyższe ceny za wodę i ścieki w Polsce. Ale szanowni Panowie Radni to raczej Wasza zasługa w końcu to Wy ustalacie stawki za przejazd MZK czy też za wodę w tym mieście , nie wierzę w Wasze dobre intencje. Ciekawe która z galerii które się budują będą płaciły podatki do miasta.
~STACH 23-09-2014 20:05
Szanowny panie lub pani z 13,57. Amortyzacja jest kosztem i nie ma nic wspólnego z wielkością przychodu. Koszt ten występuje bez względu na to czy przychód jest czy też go nie ma. Myślę ,że chciał/a Pan/i powiedzieć że amortyzacja nie jest wydatkiem i to jest prawda.
~do Stach 23-09-2014 20:54
Tak proszę pana, wpis z 11:54 i 13:57, są moje. Koszt nie wydatek, przychód- koszty= dochód brutto. Nie wiem czy pan zwrócił uwagę, ale bardzo często pojawiają się wypowiedzi, czasem prezesów sp. z o.o., czasem na forach o KOSZTACH AMORTYZACJI ,które wpływają negatywnie na finanse spółki. I właśnie tego nie rozumiem; o co im chodzi? ... Pozdrawiam
~kizior 23-09-2014 21:14
Komunikacja miejska nigdy i w żadnym kraju nie będzie dochodowa i zawsze trzeba będzie do niej dopłacać.taki już jest urok tej instytucji.
~do ~SARBLE 23-09-2014 21:15
Ale pleciesz bez ładu i składu. A już wiedzy nie masz żadnej. Pretensje miej do kolei, a nie do MZK, bo to odjazdy/przyjazdy pociągów zmieniają się o kilka minut co 2-3 miesiące, a nawet co kilka dni (np. jeden pociąg może odjeżdżać o różnych godzinach w środy, piątki i świątki). MZK musiałoby zmieniać rozkład co kilka dni, żeby dostosować się do tych zmian. A ludzie korzystają nie tylko z pociągów, dojeżdżają też do pracy, szkoły, mają przesiadkę na inne autobusy i nie będą jeździć autobusami, które w każdy dzień jadą o innej godzinie. Jak nie pasuje, to jeździj PKS-em do Wrocka, autobusy odjeżdżają praktycznie co pół godziny, więc nie ma problemu ze skomunikowaniem. Przy czym PKS jest wygodniejszy i szybszy. Wzruszają mnie takie narzekacze co nie potrafią poradzić sobie w życiu
~do ~SARBLE 23-09-2014 21:16
Cd. Wzruszają mnie takie marudy co nie potrafią poradzić sobie w życiu, a mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie, bo chcieliby, żeby wszystko było dostosowane pod nich, a innych mają gdzieś.
~:) 23-09-2014 22:18
Jak widać na załączonej fotografii humor dopisuje.O co zatem cały ten dym?:)
~SARBLE 23-09-2014 23:08
Dobrze zauważone, że komunikacja miejska ma służyć wszystkim pasażerom, a komu służy ? Dlaczego jest taki lament na szczeblu Rady Miasta, że trzeba dofinansowywać MZK ? Dlatego, że przy tak ustawionych rozkładach jazdy, zamiast wozić ludzi, wożą powietrze, . Ludzie właśnie sobie radzą, dlatego zamiast korzystać i nabijać kasę dla MZK, nabijają kasę komuś innemu (np.PKS, taxi). Co do PKP, to każde tłumaczenie jest dobre, aby zatuszować nieporadność, a jeszcze lepiej winę przerzucić na kogoś innego. To nasi urzędnicy umieją robić najlepiej.
~gw 24-09-2014 7:39
Jakiś czas temu zadzwoniłem do ZK i się zapytałem, od kiedy będzie funkcjonował bilet elektroniczny, bo spodobała mi się opcja kupienia np biletu na pięć dni, żeby zamiast autem, dojeżdżać do pracy. Miał funkcjonować od Września. W słuchawce usłyszałem tonem rodem z filmu Miś: "No może od Października". Ja się pytam, na jakich zasadach ta firma funkcjonuje ? Tu widać nikomu nie zależy na pasażerach, bo przecież miasto dołoży - dramat.....
~ElaB. 24-09-2014 8:24
Czy to ma sens? - Jadą 2 autobusy do strefy przemysłowej. Jeden z Sobieszowa, a drugi z pętli z Orlego, a nie było by sensowniej gdyby jeden jechał z Sobieszowa, a drugi np. z pętli z XX-lecia i też przed godzinami rozpoczęcia pracy? Obłożenia wtedy miały by obydwa. Pod zakładem chwila przerwy i zabierają pracowników z pracy i jadą dalej. Czy to takie trudne do zrozumienia? Od strony Zabobrza podobny układ. Proste- proste. Trzeba tylko logicznie pomyśleć. A dopóki MZK nie będzie przystosowane do potrzeb pasażerów, to zysków na pewno nie będzie miało. Logicznie myśląc, można tylko wywnioskować jedno, że być może komuś zależy na tym, aby MZK padło.
~zona pracownika mzk 24-09-2014 13:27
A dlaczego nikt nie mówi o tym, że mzk autobusy sprzątają na czarno!!!!bez umowy na 3 zmiany i Panie lataja ze ścierami za 600zl a koleś który zatrudnia cwaniak z poznania się cieszy a Mzk ma to w dupie bo posprzątane po łebkach za psie pieniądze. Następna rzecz czemu nikt nie mówi o mechanikach tylko o tych pasi brzuchach za kierownicą? Ci na hali to dopiero maja zapier....3 zmiany za psie pieniądze nie mówiąc o tym,że leżą pod autobusami bez żadnych okularów ochronnych itp a sól i błoto leci im po oczach!!!! tylko kontrole bhp sie by przydało i kary wlepiać
~do ~SARBLE 25-09-2014 2:42
I służy pasażerom. To że tobie paniusiu jakiś autobus nie pasuje na pociąg, to jest już twój problem. Wynajmij sobie taksówkę. Nie będą wszyscy mieszkańcy się spóźniać do pracy, bo tobie pasuje autobus pięć minut później. Jak to łatwo swoje prywatne problemy podpierać generalizowaniem na wszystkich. Autobusy mają takie godziny odjazdu, jakie pasują większości. Nie tylko ty jesteś na świecie. A MZK wszędzie trzeba dofinansowywać, nie tylko w Jeleniej Górze. Po prostu nie masz pojęcia o realiach, a się wymądrzasz. I szkoda, że nie masz żadnych rzeczowych argumentów, a jedynie teorie spiskowe. Wracaj do garów, może na tym lepiej się znasz. A robienie komunikacji miejskiej zostaw fachowcom.
~//// 14-10-2014 14:56
Dlaczego kierowcy MZK w Jeleniej Górze sikają na koła autobusu w chwili przerwy.Agdy odjeżdża na asfalcie zostaje naszczana kałuża.Taki wstyd.
~do 14.56 14-10-2014 15:44
bo na pętlach nie ma toalet koleżko gdzie mają sikać podczas średnio 9 godzinnej zmiany?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group