Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2277
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dlaczego jesteśmy biedni? O tym seminarium

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 29 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Środa, 30 października 2013, 7:24
Autor: Mea
Fot. Mea
„Rozwój Polski, Rozwój Dolnego Śląska, Rozwój Jeleniej Góry” to temat seminarium, zorganizowanego przez posłankę Marzenę Machałek. Odbyło się ono wczoraj (28.10.) na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Konferencję objął patronatem prof. Ryszard Legutko.

- Pomysł na konferencję zrodził się po dyskusji naukowców. Do Jeleniej Góry przyjechali wybitni przedstawiciele polskiej polityki i nauki, by rozmawiać o rozwoju nie tylko kraju, ale również naszego regionu – mówiła Marzena Machałek.
Krzysztof Szczerski, doktor habilitowany nauk o polityce, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych), redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana” i poseł RP, mówił o ”Wpływie polityki europejskiej na model rozwojowy Polski”.

- Musimy zastanowić się, czy faktycznie przeżywamy obecnie w Polsce modernizację, czy kraj jest nowocześniejszy? Ważne jest przełamywanie podziału: centrum a peryferie, i hierarchii narzuconej odgórnie na miasta. Niestety podział ten pogłębia się. Dostępność do funduszy europejskich oraz komunikacja pogorszyły się w ostatnich latach. Możliwości potencjałowe ukryte w różnych miastach nie są w pełni wykorzystywane – twierdził Krzysztof Szczerski.

Jerzy Żyżyński, profesor nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł RP, poruszył temat ”Dlaczego jesteśmy biedni i czy mamy szansę na rozwój? Makroekonomiczne i mikroekonomiczne przyczyny kryzysu – ujęcie systemowe”.

- Polska jest biednym krajem, przeciętny godzinowy koszt pracy jest czterokrotnie niższy, niż w krajach Europy zachodniej. Musimy odbudować pozycję państwa, a zależy ona od tego, co wytwarzamy, czyli przemysłu i usług. Jestem przeciwnikiem kultu małych i średnich przedsiębiorstw, które są ważne w pewnym stopniu, jednak siła gospodarki jest w dużych przedsiębiorstwach – podkreślał Jerzy Żyżyński.

Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (Katedra Finansów i Ubezpieczeń), poseł RP, mówił o ”Sytuacji polskich finansów publicznych, a generowaniu środków finansowych o charakterze rozwojowym”.

- Mówiłem o pułapce niskiego wzrostu, w jakiej znajduje się polska gospodarka już od paru lat i w takiej pułapce jeszcze z pewnością pozostanie do 2017. Finanse publiczne po prostu załamały się, dochodów podatkowych, głównie VAT-u jest coraz mniej, przez to państwo ma duże deficyty i pogłębiający się dług publiczny. Świadczy to o rozkładzie systemu podatkowego. Mamy szanse na dotacje unijne, ale środków własnych przez kolejnych siedem lat musimy mieć ok. 200 mld zł – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Wykłady wygłosili również naukowcy jeleniogórscy. Prof. dr hab. Jacek Potocki mówił o ”Przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu Jeleniej Góry, wybranych rekomendacjach”.

– W regionie jeleniogórskim najważniejsza jest odbudowa potencjału przemysłowego. Panuje przekonanie, że kotlina ma rozwijać się głównie w kierunku turystycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby turystyki bez przemysłu. By rozwijać Jelenią Górę potrzebna jest dobra komunikacja. Wreszcie postępuje remont torów z Wrocławia do naszego miasta, jednak to jest regulacja zaniedbań szeregu lat. Komunikacja drogowa nie nadąża za wzrostem liczby samochodów w powiecie – wymieniał Jacek Potocki.
Prof. dr hab. Jarosław Witkowski prezentował ”Diagnozę i kierunki poprawy jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry”.

- Skupiłem się na poprawie jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry, warunkach mieszkaniowych i dostępności do pracy, świadczeń medycznych i oświaty. Nastroje społeczne są złe i 14 proc. osób przejawia chęć emigracji z miasta. Problemy wynikają z wieloletniego złego zarządzania miastem i brak dialogu społecznego – powiedział Jarosław Witkowski.

Uczestnicy przybyli na konferencję z zainteresowaniem słuchali dyskusji o rozwoju regionu.
- Poruszane były ciekawe tematy. Sukces drzemie we współpracy mniejszych miejscowości z byłego województwa jeleniogórskiego, które powinny wypracowywać wspólne cele i pozyskiwać na nie dotacje unijne – powiedziała Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy Lubań.

- Przyszłam na konferencję, by poznać wizję posłanki i naukowców na temat przyszłości Dolnego Śląska i rozwoju regionu. Posiadamy ośrodek narciarski na Łysej Górze w Dziwiszowie i chcielibyśmy mieć wpływa na rozwój powiatu. Trzeba łączyć turystykę z rozwojem przemysłowym – zaznaczyła Joanna Ceglińska ze Szkoły Narciarskiej i Sudeckiego Klubu Eskulap.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz

~sumienie 29-10-2013 8:11
Bo żyjemy we własnym kraju ,kraju bandyckim który okrada swoich obywateli. .!Jedyna grupa uprzywilejowana to kler.
~ 29-10-2013 8:21
Bo jesteśmy durnym narodem z mentalnością niewolników. Cieszymy się, że nam rozkradli i wyprzedali przemysł, a sami mamy robić jako wyrobnicy w kolorowych marketach i montowniach. A złodzieje spod znaku partyjnych gęby mają pełne Boga i ojczyzny. Tu jest potrzebny DZIEŃ SZNURA!
~ 29-10-2013 8:46
Bo mamy "Mazowiecką" Polskę. Gruba linia, kontrakty baronów, okrągłe podstoliki, układ zamknięty i państwo w państwie. Stalinowski kraj z...zy.
~+ 29-10-2013 8:48
...no i polityków takich jak ci na fotografiach.
~ 29-10-2013 8:57
Nasz polski przemysł trzeba uruchomić w Jeleniej Górze, to da prace i połączyć Jelenią Górę ze światem bo jesteśmy od niego odizolowani. Polski przemysł zbuduje siłę dla nas, a nie dla innych, pieniądz zostanie w kraju, a nie pójdzie dla jakiejś obcej korporacji. I zlikwidować ulgi podatkowe dla obcych firm handlujących i działających na terenie naszego kraju!!!
~ 29-10-2013 8:59
Bo jak tak dalej pójdzie, to będziemy śnili jak Chińczycy i pracowali za miskę ryżu bez wizji spokojnej starości!!!
~Error 29-10-2013 9:00
...ale dlaczego tyle pustych miejsc na tej małej salce?
~mon 29-10-2013 9:17
To były rzeczywiście wnikliwe i prawdziwe a...lizy ze zdecydowaną przewagą argumentów merytorycznych nad politycznymi.
~18 sqandal 29-10-2013 9:18
..... zniszczyć było łatwo , obłowili się ci < zbawcy narodu > ( czytaj steropianowcy ) a teraz chca kraj odbudować , oddajcie najpierw to co zdobyliscie ( czytaj ukradliście ) dzięki buntowi robotnikow ( których poprostu oklamaliście ) teraz odbudować to zaś po waszemu ( odbudować na biednych robotnikach ) a wam brzuszki i konta rosna , kiedys ktoś was z tej pazernosci rozliczy to pewne jak drut
~ 29-10-2013 9:43
w PRL-u nawet własne komputery produkowaliśmy od tych małych począwszy (Elwro / Meritum) także pc (Mazowia) na mainframe skończywszy ( Odra ) a już po PRL-u firma Optimus która kto wie co by dziś produkowała (może nawet własne karty graf lub procesory) gdyby kilka lat temu nie została zniszcona niby przez pomyłkę
~wonzkomuną 29-10-2013 9:56
Dlaczegoś biedny,boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny!!!
~Hmmm 29-10-2013 10:03
A moje dziecko ma wykłady z socjologii na stołecznej uczelni. I jako sztandarowy socjologiczny przykład / ilustracja pojęcia umierającego / martwego miasta służy non-stop... tak, zgadliście. :( To boli, bardzo. Ale cóż, nie da się bić z faktami.
~zBIGs 29-10-2013 10:04
a ile firm prowadzili i ile miejsc pracy stworzyli politycy?
~nio, nio 29-10-2013 10:05
Skąd takie nagłe zaiteresowanie "warszafki"? Przyjechali zlustrować teren, czy czegoś tu jeszce nie zakopano? Pan na zdjęciu .... skutecznie przyczynił sie do upadku kotliny i może Wam "warszafko" z czystym sumieniem zaręczyć, że tu już nie ma nic do opylenia ani do wywiezienia. Wystarczy odwiedzić były JELCHEM :-(. A czy szanowni prelegenci tam byli?
~ObywatelJG 29-10-2013 10:30
www.youtube.com/watch?v=uU5do2AivR0 Długie Spotkanie uczniów z Korwinem-Mikke (Nowa Prawica - sondażowo może wejść do sejmu, więc nie "marnujemy" głosu). Polecam poznać inne poglądy, wbrew pozorom nie kontrowersyjne. Na pewno warte rozważenia (nie to co ta codzienna papka w mediach). Cały film dość długi ale tylko po całości można wyrobić sobie pogląd o co ten człowiek walczy (a nie z kontrowersyjnych wypowiedzi które ukazują się w głównych telewizjach aby podbić oglądalność).
~oko 29-10-2013 10:35
bieda na zyczenie ... pseudosolidarnosciowcy sie ustawili a biedaki nie ida glosowac ... wiec niech grzebia w smietniku dalej...ciekawe kiedy przejrza na oczy ...smietanka sama sie wybiera , glosuja na koryto SWOJE...!!!!!!!! TRAGEDIA
~do 10:05 29-10-2013 11:14
Pan na zdj 16 skutecznie przyczynił się też do uratowania zdrowia mieszkańców tej zadymionej chemicznymi wyziewami kotlinki, gdzie przejeżdżając obok zajezdni w l. 80 rodzice kazali mi zatykać nos. Niestety doceniamy tylko to co namacalne i wymierne, a to co potencjalne i niewidoczne gołym okiem chętnie ignorujemy. Rozwój i przemysł tak, ale z głową a nie na hura, jak to było w PRLu.
~Wynocha! 29-10-2013 11:19
Gratuluję "pośle jeleniogórski" Lipiński, mieszkańcu Warszawy. Cieszę się, że wreszcie zjechałeś do swoich naiwnych jeleniogórskich wyborców pisowskich. Naiwnych, bo wierzą, że jak ma sie posła z Warszawy to gwarantowany rozwój i dobrobyt naszego pieknego miasta. Dotąd, dopóki jeleniogórzanie będa dawać sie ogłupiać wszelkiej maści obcym cwaniakom i głosować na nich Jelenia Góra będzie traktowana przez nich lekceważąco.Żądamy zmiany granic okręgów wyborczych i zmiany procedur wyborczych! Spadochronoarze legniccy, wrocławscy i warszawscy wynocha z naszej Kotliny!
~qm 29-10-2013 11:45
boli też fakt, jak absorbujące dla naszego "chłopczyka po kulu" są działania dotyczące ustawiania znajomych i rodziny (w porównaniu z jego podchodami i roszadami personalnymi - szwagierka poprzedniego wodza była grą wyjątkowo fair) - m.in. zostało mu już nie wiele czasu żeby stworzyć w swoim mieście posadę dla księżniczki - wtedy będzie miał czas na zajęcie się gospodarką i malkontenci będą musieli zamilknąć na zawsze
rymcycymcy 29-10-2013 11:52
Jak PiS wygra wybory, to od razu bieda zostanie zniesiona, a pod strzechy trafi radość, szczęście i dobrobyt ! :) ...zobaczycie ! :))
~belfer 29-10-2013 11:57
dobrze... dobrze.... niedostateczny
~tejoo 29-10-2013 12:38
Jest bieda bo Tuskolandia potrzebuje naszej kasy swoją biurokrację , wina, garnitury , cygara itp.
~gość II 29-10-2013 13:28
Do Wynocha, to czemu senatorem został spadochroniarz Piono?
~tom 29-10-2013 13:29
na sali tłumy..może jakby posłanka zaprosila profesora Rońde i Chrisa od bzziuuu to by ludzie przyszli. Fachowcy PiSu mowią o rozwoju...:D
~gość II 29-10-2013 13:32
Kotliną od lat rządzi ten sam układ PO - SLD dbający o stołki dla siebie. Przy takiej politycznej koniunkturze - ta sama parta iw w rządzie województwie i mieście, Jelenia Góra powinna kwitnąć. Ale tak nie jest, gdyż towarzysze myślą tylko o sobie, reszta może iść na szczaw. Ciemny lud wszystko kupi, a w razie czego winę się na Wrocław zrzuci, że niby coś zabiera.
~turysta134 29-10-2013 14:40
Oddajcie składki jakie pracodawca i pracownik musi płacić .Dzięki temu można byłoby wprowadzić prywatne ubezpieczenia, szpitale nie zadłużały b y się a pracodawca zatrudniałby legalnie , oddajemy i musimy walczyć o miejsca w NFZ aby dostać sie do specjalisty,albo musimy wyłożyć prywatnie pieniądze. Czy jesteśmy biedni ? w ciągu 25 lat nie staniemy się potęgą musimy zapłacić za wojnę i za życie w komunie i takie debaty to tylko gdybanie co by było gdyby ,ale lans jest lansem i koniecznie uwiecznieni jestęśmy w mediach a oto chodzi przed wyborami
~takie tam 29-10-2013 14:44
złe zarządzanie miastem? Tyle ile Jelenia Góra zyskała korzystając z unijnych pieniędzy to sie nie liczy, przychodzą nowi pracodawcy -dzieje się to powoli ale dzieje. Obecny prezydent jako jedyny chce rozmawiać z przedsiębiorcami. najlepiej krytykować wcale nie zazdroszczę tym co rządzą coraz więcej zrzuca się finansowo na gminy nie patrząc czy gmina jest w stanie to uźwignąć. Patrzenie z perspektywy dużych gmin, które te pieniądze mają nie jest wyjściem z sytuacji
~ 29-10-2013 15:44
Dlaczego jesteśmy biedni ? Bo politycy to złodzieje i nie dadzą nam zarobić, jeszcze twierdzą że za najmniejsza krajową da się wyżyć , a ja z tego kraju wyjezdzam bo ja na tych nierobów nie będę robił i dodatkowo jeszcze do 67 roku życia.
~Góral 29-10-2013 15:50
Pan Potocki jak zwykle same bzdury gada. Jasne, wybudujmy fabryki, zadymimy kotlinę, to turyści będą walić do nas drzwiami i oknami. Tak może mówić tylko człowiek który nie ma pojęcia o turystyce. Wielce wymowny jest przykład Cieplic, które z powodu zanieczyszczenia powietrza mogą stracić status uzdrowiska. A Zakopane to oczywiście musi być zagłębie przemysłowe skoro tylu tam turystów.
~ALE JAJA !! 29-10-2013 15:52
Na fotografiach brak wszystkich którzy byli na tym spotkaniu. Brak Foto władz miasta .Brak min. Naczelnika Dialogu Społecznego , Przewodniczącego Rady Miasta i zastępców i wielu innych Vipów. OCENZUROWANO !! ALE JAJA !!
~ale jaja! 29-10-2013 16:13
Profesor Z. Przybyła na PIS- owskiej konferencji
~ 29-10-2013 16:20
Ciekawe, że pan profesor Potocki jak był rzecznikiem KPN-u to inaczej śpiewał. Pamiętam że wtedy walczył z mieszkańcami Szklarskiej Poręby, którzy domagali się rozwoju swojego miasta, a teraz nagle zamarzyły mu się fabryki w Kotlinie ? Kto teraz panu Potockiemu płaci ? Taki z niego naukowiec jak z komisji Macierewicza, gada tak jak wiatr zawieje. Prawdę mówiąc tam by się świetnie nadawał. takich nałkoffcuff nam nie potrzeba !
~TEJOo 29-10-2013 16:26
A gdzie Zośka??? Ps.niektóre zdjęcia po 3x pokazane żenada...........
~prof. dr hab 29-10-2013 16:27
Czy szanowni (?) prelegenci występowali jako naukowcy czy politycy? Bo że człowiek różnie mówi w zależności od tego, jaką rolę w danej chwili przyjmuje, widać po wspomnianej komisji Macierewicza. Prawdziwy naukowiec brzydzi się takimi konferencjami, w których mało jest nauki, a dużo polityki, zaś tytuły naukowe służą głównie legitymizowaniu pseudonaukowych bzdur.
~ 29-10-2013 18:32
do 29-10-2013 10:05 | ~nio, nio | ja pamiętam czasy, gdy Celwiskoza śmierdziała na całą Jelenią Górę, zwłaszcza, gdy zbierało się na deszcz. Ludzie tracili w niej zdrowie, a wielu życie. Większość byłych pracowników niewiele pożyła na rentach, a odchodzili na rentę zawodową, a dopiero potem mieli emerytury, z powodu utraty zdrowia i zatrucia organizmu. Nigdy więcej Celwiskozy! Najbardziej szkoda mi natomiast Fabryki Maszyn Papierniczych, która została sprzedana właściwie nie wiadomo z jakiego powodu. Ten zakład nie truł środowiska, a zatrudniał dużo ludzi.
~ 29-10-2013 18:56
Do 29-10-2013 18:32 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.10.*.*): To mało pamiętasz, bo Fampa też spuszczała ścieki do Kamiennej, że śmierdziało na pół Cieplic.
~sumienie 29-10-2013 19:13
DO "ala" bo Polską rządzą watykaniści z siedzibią w Krakowie !!Darmozjady wyssysające robotniczą krew.Bieda ? a OPUS DEI i mały pikuś? A odszkodowania za afery s...xualne to co ? My przepraszam WY płacicie za to !!Dlaczego nie ma bidy w Skandynawii? Bo tam nie sięga wladza nieomylnego papieża! ONI mają wszyskiego dosyć a my dosyć wszystkiego. ICH stać na wczasy a tu na klęczkach litanie di JP II. Amen.
~ 29-10-2013 19:26
do 29-10-2013 18:56 | ~ | w tamtych czasach wiele zakładów spuszczało ścieki do rzek, pamiętam, że z Piechowic też coś spływało do rzeki, obecnie to chyba byłoby bardziej ucywilizowane. Pamiętam też, że jednak, że smród ścieków z Fampy nie dorównywał smrodowi dwusiarczku (CS2) i innym merkaptanom z Celwiskozy, o ściekach nie wspomnę. Celwiskoza wolała co roku płacić wielką karę za zanieczyszczanie rzeki niż wybudować jakieś filtry, aby tego świństwa nie leciało tyle do wody. No i jednak Fampa nie była trucicielem dla ludzi, tak jak Celwiskoza, która jeszcze wiele lat zbierała swoje śmiertelne żniwo wśród byłych pracowników. Pozdrawiam.
~inny 29-10-2013 19:28
A ty ,,sumienie" to udaj się jak najszybciej do PSYCHIATRY,bo cos masz z deklem nie tak.
~ciekawski 29-10-2013 19:35
Czy teraz wszyscy profesorowie widoczni na konferencji zasilą komisję Macierewicza????
~K_asia1 29-10-2013 19:38
Do Górala. A kto ci powiedział, że przemysł to tylko śmierdzące kominy? Masz wizje rodem sprzed 30 lat. Teraz znaczna część przemysłu jest zupełnie nieuciążliwa dla środowiska naturalnego.
~pora umierać 29-10-2013 19:57
Dlaczego jesteśmy biedni? Pytali biedni zza stołu ,biednych na widowni. Jeden taki biedny ,to nawet na fryzjera nie ma.Drugi biedny w kadrze się nie mieści. Młodzież jest jest załamana,bo jeszcze daleko jej do poziomu zbiedaczenia tychże.
~ 29-10-2013 20:03
do 29-10-2013 15:50 | ~Góral | - Zakopane jest teraz zupełnie inne niż dawniej, nie jest to oaza czystego powietrza, za dużo samochodów tam wjeżdża.
~ 29-10-2013 20:44
A Ty "sumienie" wiesz, że gdzieś dzwoni ale nie wiesz z której strony.
~sumienie 29-10-2013 20:48
Wolę że mi dzoni w uszach niż w kościele ,napewno z lewej strony!
~MKjanek32 29-10-2013 21:38
Pytanie do kilku osób, od kiedy przemysł MUSI oznaczać zanieczyszczenia środowiska?
~awa 29-10-2013 22:06
Czy argumenty naukowców mogą przekonać perfidnych POstkomunistów?
~ 29-10-2013 22:53
Do 29-10-2013 19:26 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.10.*.*): Otóż to. Dlatego mówienie, że do rozwoju turystyki potrzebny jest przemysł, jest zwykłym bredzeniem ignoranta, bo jest dokładnie na odwrót.
~ 29-10-2013 22:55
Do K_asia1: A mogłabyś podać przykłady takich przemysłów? Pewnie o tym nie wiesz, ale żeby przemysł funkcjonował, trzeba wybudować fabryki (które szpecą krajobraz), rozbudować sieć dróg, zwiększa się transport drogowy, hałas i ilość spalin, rośnie zużycie na wodę i wiele innych czynników, które niespecjalnie służą turystyce, a wręcz przeciwnie.
~jelgor 29-10-2013 23:04
I znów narady i seminaria.Najwyższy czas przystąpić do pracy na rzecz Polski i Polaków....................
~Gery 30-10-2013 7:04
Nadchodzi czas gdy w tym kraju zostanie więcej POlityków ,niż zwykłych obywateli !!!! Nie ma kto już na nich tyrać !!!! Uduszą się we własnym g...... !!!!!!!!!!!
~Grzesiek_1 30-10-2013 7:42
Mogli w weekend podyskutować o biedzie w Karpaczu z PO. Przygotować się i potem ględzić o rozwoju.
~HP 30-10-2013 7:49
seminaryjne ględzenie, narzekanie, a nie kreatywne podejście do rozwoju miasta czy regionu. Wnioski za to wybitne. Skąd bowiem ci wszyscy prelegenci mogą mieć pojęcie o zarządzaniu Jelenią Górą i Dolnym Śląskiem, skoro żaden z nich nie ma samorządowych doświadczeń w tym zakresie. Nawet dobrze nie znają tego terenu. Kolejne mądrale
~do Górala 30-10-2013 8:56
K_asia1: Przykłady z twojego podwórka: PMP Poland i dr Schneider (nie wiem, czy dobrze napisałam nazwy, nie chce mi się szukać). Pod Wrocławiem, w ostatnim 10-leciu powstało kilkanaście fabryk np. Cadbury, zupełnie nieuciążliwe. Mnożyć przykłady można dziesiątkami. Chyba, że się jest ekoterrorystą, wtedy przeszkadza wszystko.
~do K_asia1 30-10-2013 12:37
To mało wiesz, bo takie hale po pierwsze potwornie szpecą krajobraz. Najlepszym przykładem jest fabryka płytek pewnego makaroniarza w Piechowicach. Można budować coś takiego pod Wrocławiem, ale zabudować góry czymś takim - koszmar. A turyści przyjeżdżają głównie dla pięknego krajobrazu - takie hale tylko go szpecą, więc turystów będzie mniej. Po drugie, każda fabryka wymaga rozbudowanej sieci transportowej, poboru dużej ilości wody, jeździ pełno TIR-ów, jest huk i hałas. Średnia atrakcja dla turystów. Pod Wrocławiem fabryki powstały głównie dlatego, że jest dobry dostęp do autostrady. Mamy budować autostradę przez Kotlinę Jeleniogórską? Utopia. Przemysł to zawsze jest niszczenie krajobrazu i przyrody, a turyści wolą niezniszczone. Czyli jedno drugie z natury się wykluczają.
~ 30-10-2013 16:44
W sąsiednim artykule mamy jasno opisane jak bardzo przemysł sprzyja rozwojowi turystyki: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,49121. Może niech domorośli znaffcy z tytułami profesorskimi przejdą się w teren i sami popatrzą, to może przestaną prawić banialuki.
~ 1-11-2013 8:05
Popieram wpis "sumienie". Klerus rzadzi, Polak sie podporzadkowal i cicho siedzi.
~ala 4-11-2013 8:20
kraj w którym rządzą żydzi skazany jest na biedę i nędzę...
~Jan 4-11-2013 23:43
Ja chętnie posłuchałbym co pani Machałek zrobiła przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu Jeleniej Góry. Co się zmieni w tym zakresie. Kiedy ? Inaczej nikt tu nie zostanie.
~@22:55 18-11-2013 10:35
Dokładnie. Przemysł musi 1. przywieźć sobie surowce; 2. gdzieś je zmagazynować; 3. zużyć wodę i energię do produkcji; 4. jakoś wywieźć produkty. Nawet przy minimalnej objętości magazynowej (a to się robi rzemiosło, a nie poważny przemysł), pozostaje kwestia sprawnego transportu. Czym??? Torami z Wrocka przez Wałbrzych i Boguszów??? Górskimi krętymi drogami, szczególnie zimą??? Ludzie, trochę realizmu... Wymogi środowiskowe to w porównaniu z tym naprawdę pikuś, filtry kosztują ale są dostępne, natomiast transportu pasującego do potrzeb przemysłu to my nie mamy i mieć nie będziemy przez następne 30 lat - Polska nie umie i nie chce budować szlaków transportowych w górach. Już na równinach są kłopoty... Jeden trochę dłuższy tunel drogowy w Lubawce urasta do wydarzenia stulecia... :))
~c.d. 18-11-2013 10:50
Pomijam, że wybudowanie fabryk w stylu Cadbury w kotlinach górskich oznacza śmierć turystyki - ludzie przyjeżdżają podziwiać przyrodę, a nie instalacje przemysłowe. Ilu ludzi zatrudnia jedna duża, w pełni zautomatyzowana fabryka? 500? 1000? A ilu ludzi tu żyje z turystyki? Noclegi, gastronomia, przewodnicy, transport osobowy, atrakcje turystyczne... Policzcie słupki, ilu ludzi straciłoby robotę, i uprzejmie przestańcie pitolić. Już widzę, jak recepcjonistka albo instruktor narciarski się przekwalifikowuje na szefa produkcji... Biegusiem i w podskokach. :))))
~ 26-11-2013 7:21
Niedawno w telewizji slyszalem ,ze w jakims miescie zlikwidowali podatki od nieruchomosci poto aby przyciagnoc ludzi,a w Jeleniej Gorze to PODNIESLI .Teraz napewno bedzie lepiej
~ 9-12-2013 15:55
Niedorozwoje na pewno zaraz zaczna pisac o SMOLENSKU
~ 9-12-2013 16:02
Powinienes to powiedziec Romanowi Restauratarowi z Zabobrza ,bo dla niego Palikot to MAZ STANU
~ 9-12-2013 16:07
Ktury Romek '' MISIEK'',niemoge w to uwierzyc.
~ 4-03-2014 17:47
Dopoki nie bedzie sie placic za prace lecz za stolki, narod bedzie biedny. Placa winna byc uzalezniona od jakosci i wysilku pracy. Niestety, ci ktorzy wypracowuja zyski zostawia sie zebracza pensje, natomiast ci na stolkach rozkradaja za pierdzenie w nie najwieksze sumki, bo sa na "stanowiskach" i im sie nalezy. Jeden pracujacy bezposrednio na zysk utrzymuje 5 ciu pasozytow ktorym to zyje sie najlepiej. RESUME - przy takiej polityce placowej narod na zawsze pozostanie biednym. Przyklad - europosel Protasiewicz (...) 30 tys miesiecznie za? lansowanie sie i awanturnictwo. Ile w zyciu zarobil dochodu? NUL ! pracownik produkujacy dobra pracuje na to 11 m-cy ! Ilu jest takich lewusow w kraju? Oto z kad bieda.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group