Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4331
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Dla zwierząt uchodźców

Czwartek, 31 marca 2022, 5:53
Autor: UPWr
Wrocław: Dla zwierząt uchodźców
Fot. UPWr
Studenci wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego prowadzą na Dworcu Głównym punkt żywieniowy dla zwierząt uchodźców, a lekarze pracują w tamtejszym Punkcie Pomocy Weterynaryjnej. Dodatkowo kliniki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej leczą psy i koty z Ukrainy tylko za cenę lekarstw, często ratując im życie. - Pomagamy jak umiemy najlepiej. Pomagamy, bo tak po prostu trzeba – mówią.

Punkt Pomocy Weterynaryjnej znajdujący się na Dworcu Głównym każdego dnia pomaga dziesiątkom zwierząt, które dotarły do Wrocławia z Ukrainy. Uchodźcy, którzy mają ze sobą koty, psy czy fretki mogą się tam zgłaszać i uzyskać pozwolenie na legalne przebywanie ich pupili nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej. Oprócz spraw urzędowych, czworonogi mogą tam otrzymać pierwszą pomoc po wyczerpującej drodze.

Uniwersytet Przyrodniczy ma swój duży udział w budowaniu tego wyjątkowego miejsca - właśnie tam we współpracy z wolontariuszami z całego miasta, pomoc weterynaryjną zapewniają ramię w ramię studenci jak i lekarze weterynarii pracujący na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Koordynatorką ze strony UPWr jest dr Julia Miller.

Właścicielom czworonogów rozdajemy też smycze, szelki i transportery, bo nie wszyscy je mają – mówi dr Miller i podkreśla, że dodatkowo od kilkunastu dni na terenie dworca przez UPWr prowadzony jest też drugi punkt, w którym psy i koty mogą się w spokoju najeść się i napić po ciężkiej podróży, a ich właściciel zaopatrzyć w karmę. Potrzeby wciąż są ogromne dlatego prosimy o wsparcie: karmę, smycze i transportery – dodaje dr Miller.

Zwierzętom otrzymują również na miejscu, w uczelnianych klinikach.

Przyjmujemy zwierzęta należące do uchodźców z Ukrainy nie tylko z punktu na dworcu, choć rzeczywiście głównie stamtąd. Przyjmujemy przypadki nagłe lub takie, którymi nie można się zająć na dworcu, np. z zaburzeniami ze strony układu moczowego czy pokarmowego. Ponadto pobieramy materiał do badań serologicznych w kierunku wścieklizny – wylicza prof. Wojciech Niżański z Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UPWR.

Dr Joanna Tunikowska podkreśla, że historie zwierząt, które trafiły do ambulatorium psów i kotów na Klinice Chirurgii, łapią za serce.

Przetransportowanie psa lub kota w takich warunkach jest bardzo trudne dla właścicieli, ale te zwierzęta są dla tych ludzi ogromnym wsparciem w tej trudnej wędrówce. Przyjęliśmy np. 16-letnią mocno schorowaną suczkę, która spędziła w podróży do Polski ponad dwa dni. Kora była tak mocno odwodniona i zmęczona, że nie miała siły stać. Okazało się, że nie był to jej jedyny problem - w czasie badania USG zdiagnozowaliśmy ogromnego guza wątroby. Właścicielka obiecała sobie, że cała rodzina dotrze z ogarniętej wojną Ukrainy do celu - rodziny w Czechach i na szczęście udało nam się im w tym pomóc. We współpracy z lekarzami z Kliniki Chorób Wewnętrznych podleczyliśmy Korę na tyle, by mogła bezpiecznie udać się w dalszą podróż – opowiada doktor Tunikowska.

Za leczenie, badania czy prześwietlenie kliniki nie pobierają opłat. Właściciele muszą zapłacić tylko za leki i ewentualny materiał niezbędny do wykonania zabiegów. Ale to i tak kilka razy mniej, niż gdyby płacili za całość usługi.

Twoja reakcja na artykuł?

177
88%
Cieszy
2
1%
Hahaha
0
0%
Nudzi
7
3%
Smuci
2
1%
Złości
13
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group