Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7052
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Dla... sir Lancelota

Wtorek, 1 czerwca 2021, 11:30
Autor: Krzysztof Tęcza
Powiat: Dla... sir Lancelota
Fot. Archiwum DTMZ
W sobotę i niedzielę (29-30 czerwca) w Siedlęcinie przeprowadzono kolejną edycję imprezy pn. „Spalamy kalorie dla sir Lancelota”. Spotkanie miłośników Wieży Książęcej zawsze połączone jest z wolontariatem polegającym na porządkowaniu i sprzątaniu otoczenia wieży, tak by poprawić wygląd terenu i zachęcić turystów do odwiedzin tego uroczego miejsca posiadającego bogatą historię a znajdującego się tak niedaleko Jeleniej Góry.

Organizatorami akcji byli: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” (prezes Przemysław Nocuń), Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków (przewodniczący Robert Matwiejów ) oraz Związek Gmin Karkonoskich, w którego imieniu działał przedstawiciel Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonosze. Związek Gmin Karkonoskich mający w swoich zadaniach działalność ekologiczną polegającą m. in. na wzmacnianiu świadomości o możliwości ponownego wykorzystywania surowców powszechnie uważanych za odpady stara się zaszczepić już u najmłodszych odruch segregacji wyrzucanych śmieci. Aby ułatwić prawidłową segregację ZGK drukuje stosowne ulotki i broszurki. Dlatego też takie publikacje zostały dostarczone na wspomnianą akcję. Ale nie tylko, dostarczono także publikacje krajoznawcze oraz odpowiednią ilość worków na śmieci i rękawic. A dla odzyskania spalonych kalorii przygotowano stosowne produkty na ognisko.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Sudety” oraz Stowarzyszenia „Grupa Poszukiwawcza Riese”, której to członkowie w ramach poszukiwania płyty nagrobnej Schaffgotschów odkryli pustkę pod dziedzińcem, która jest na tyle interesująca, że w najbliższym czasie zorganizowane zostaną prace badawcze.

Uczestnicy prac nie tylko pozbierali śmieci i gruz ale także uporządkowali plac z chwastów i niepotrzebnych krzewów. Wycięli drzewka wrastające w mury substancji zabytkowych. Wyrównali teren i doprowadzili do poprawienia atrakcyjności tej części Siedlęcina.

Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje przygotowano stosowny kociołek z bigosem i wrzucono na ruszt kiełbaski. Drużyny wojów, które założyły tu swój obóz, podjęły się zadania ochrony całości. Część z nich zaprezentowała jak walczono w dawnych czasach, wykorzystując do tego broń wzorowaną na tej z epoki. Jak się okazuje uzbrojenie takiego woja wcale nie było sprawą łatwą ani tanią. Tym razem w pokazie uczestniczyli wojowie z: Drużyny Wojów „Biały Niedźwiedź”, Pieszej Roty Zamku Chojnik, Drużyny Wikingów i Słowian Wotan Hird, która to świętowała swoje 12-lecie istnienia.

Wracając do miejsca, w którym zorganizowano wielkie sprzątanie to większość słyszała, że wieża w Siedlęcinie jest jedną z największych tego typu budowlą mieszkalną w Europie. Turystów w to miejsce przyciąga jednak nie tylko sama budowla. Najcenniejszym detalem są tu znajdujące się w Wielkiej Sali malowidła ścienne nawiązujące do legendy sir Lancelota – rycerza Okrągłego Stołu.

Wieża od wielu lat jest miejscem badań archeologicznych, które nadzoruje Przemysław Nocuń. Do tej pory zostało już pozyskanych wiele ciekawych artefaktów, odkryto ukryte fundamenty, zrobiono wykop ukazujący kamienny most. Ale to nie koniec, właśnie rozpoczęto prace nad wzmocnieniem wykopów tak by można było dokończyć odsłonięcia całej przeprawy prowadzącej pierwotnie do obiektu. Zapewne podczas tych prac miejsce będzie miało wiele emocji, a kolejne odkrycia pozwolą na uzupełnienie historii o nowe szczegóły.

Twoja reakcja na artykuł?

17
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group