Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2089
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dla przyszłości Cieplic. Działania i pomysły

Sobota, 4 czerwca 2011, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 5 czerwca 2011, 8:14
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dla przyszłości Cieplic. Działania i pomysły
Fot. Angela
Przedstawiciele czterech nowo powstałych zespołów, które będą pracowały przy radzie dzielnicy Cieplice przedstawiły wczoraj najpilniejsze sprawy dotyczące nie tylko uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Wyznaczono też kierunek działania rady i zaprezentowano tematy, nad którymi radni już pracują. Problemów jest sporo, ale pomysłów na ich rozwiązanie jeszcze więcej.

O problemach, którymi Rada Jednostki Pomocniczej Miasta Jelenia Góra „Uzdrowisko Cieplice” chce się zająć w najbliższych miesiącach oraz o działaniach, które już podjęto, mówili przedstawiciele zespołów, którzy z mediami spotkali się w nowej, tymczasowej siedzibie – sali nr 1 budynku B Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Cieplicach. Docelowo rada Cieplic ma mieć bowiem swoją siedzibę w remontowanym Zespole Pocysterskim.

O pracy i planach dziesięcioosobowego Zespołu Kultury, Sportu i Rekreacji mówili: przewodniczący Robert Futerhendler (również prezes zarządu rady Cieplic, czyli społeczny „burmistrz” dzielnicy) oraz sekretarz Kamil Łabieniec.
- Zespół jest już po rozmowach z władzami miasta o uruchomieniu jeszcze w okresie tegorocznych wakacji skateparku. Ta atrakcja ma być umiejscowiona na stadionie przy ul. Lubańskiej. Inną kwestią jest rozwój ścieżek rowerowych, połączenie ich z istniejącymi drogami rowerowymi w mieście i regionie, ujednolicenie oznakowań tras rowerowych i stworzenie struktury współpracy urzędów – mówił Kamil Łabieniec.

Robert Futerhendler omówił natomiast stworzony system informowania, który ma być przełomem w docieraniu do mieszkańców i turystów z informacjami o wydarzeniach organizowanych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.
- Jako zespół i radni Cieplic chcieliśmy zacząć swoje prace od koordynacji imprez w Cieplicach i okazało się, że w maju br. w Jeleniej Górze odbyło się 219 imprez, od pokazów w przedszkolach po szersze wydarzenia. To oznacza, że w ciągu jednego dnia organizowano po kilka takich imprez. Często te wydarzenia kolidują ze sobą i nie ma też o nich informacji. Ludzie po prostu nie wiedzą co i gdzie się dzieje. Chcemy to zmienić tworząc jeden spójny system informacji turystycznej dla całej kotliny – mówił lider dzielnicy.

– Dzięki temu będzie można łączyć pewne wydarzenia o tej samej tematyce, co będzie tańsze w organizacji. Uczestnicy nie będą szukać informacji o wydarzeniach, tylko jednym kliknięciem zobaczą wszystkie z nich. Prezentację tego systemu planujemy za dwa – trzy tygodnie i w najbliższym czasie będzie on wprowadzony do wszystkich miejscowości, instytucji czy hoteli – dodał Robert Futenheandler.
Sylwia Bajor, sekretarz Zespołu Koordynacji i Promocji mówiła o stworzeniu kalendarza imprez kulturalnych i sportowych oraz o pracach na rzecz przywrócenia symboliki uzdrowiska Cieplice. - Konkretnie jest tu mowa o herbie i fladze uzdrowiska, mamy już przygotowane historyczne szkice i projekty – powiedziała Sylwia Bajor.

Pomysły i prace Zespołu Zagospodarowania Przestrzennego i Inwestycji omówiła jego przewodnicząca Bogna Skrzydlecka-Antos, architekt.
- Zależy nam przede wszystkim na szeroko pojętym wyglądzie naszej dzielnicy oraz powrocie do tradycji i historii. Będziemy wspomagać miasto w poszukiwaniu inwestorów, ale tylko takich, którzy będą rozwijać Cieplice pod kątem uzdrowiskowym. Chcemy by powstała tu pijalnia wód z halą spacerową i palmiarnią itp., bo jesteśmy chyba jedynym uzdrowiskiem w Polsce, które takiego elementu nie posiada, a który jest sercem każdego uzdrowiska. Chcemy też połączyć Park Zdrojowy z Parkiem Norweskim. Będziemy też pilnować by w centrum dzielnicy nie powstawały inwestycje, które zakłócą ten uzdrowiskowy charakter – zauważyła B. Skrzydlecka-Antos.

Na czele czteroosobowego Zespołu Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w roli przewodniczącej stanie Krystyna Jankowiak-Witek, która mówiła o planowanych cyklicznych spotkaniach z zarządcami nieruchomości.

– W ten sposób chcemy uzyskać informacje o planowanych i koniecznych remontach oraz pieniądzach jakie są na ten cel potrzebne. W zakresie naszego działania będzie też opiniowanie i zgłaszanie do urzędu miasta inicjatyw dotyczących gospodarki mieszkaniowej – podkreśliła Krystyna Jankowiak-Witek.

Przedstawiciele rady dzielnicy zapewniali, że chcą ściśle współpracować z instytucjami i stowarzyszeniami. Z ust Anny Bałkowskiej, przewodniczącej rady Cieplic padły natomiast podziękowania w kierunku władz i rady miasta, a także obecnej na spotkaniu Jadwigi Dąbrowskiej, dyrektorki ZSO nr 2. Przewodnicząca rady Cieplic zapewniała również, jest wiele do zrobienia, ale i wielu chętnych do działania.

- Dziękujemy przedstawicielom władz i rady miasta Jelenia Góra za to, że nas wspierają. To, że mamy swoją siedzibę to zasługa ich oraz dyrektor szkoły, pani Jadwigi Dąbrowskiej. Nie wiem, jak długo będziemy tu przebywać, ale do czasu przekazania nam nowej siedziby w zespole pocysterskim, tu będziemy pracować i uczestniczyć w sesjach rady Cieplic. Najbliższa z nich zaplanowana jest na 29 czerwca br. Warto podkreślić, że już pracujemy i to bardzo intensywnie.
Rozpoczęliśmy dyżury, podczas których co środę do jednego z radnych typowanych alfabetycznie mogą się zgłaszać mieszkańcy Cieplic. W ostatnią środę dyżurowałam osobiście i mogę potwierdzić, że mieszkańcy przychodzą do ze swoimi sprawami, i w miarę naszych możliwości postaramy się im pomóc – powiedziała Anna Bałkowska.

W najbliższą środę, ósmego czerwca przypada dyżur radnego Jerzego Bilskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group