• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 18:47
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 5992
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dla przyszłości Cieplic. Działania i pomysły

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 4 czerwca 2011, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 5 czerwca 2011, 8:14
Autor: Angela
Fot. Angela
Przedstawiciele czterech nowo powstałych zespołów, które będą pracowały przy radzie dzielnicy Cieplice przedstawiły wczoraj najpilniejsze sprawy dotyczące nie tylko uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Wyznaczono też kierunek działania rady i zaprezentowano tematy, nad którymi radni już pracują. Problemów jest sporo, ale pomysłów na ich rozwiązanie jeszcze więcej.

O problemach, którymi Rada Jednostki Pomocniczej Miasta Jelenia Góra „Uzdrowisko Cieplice” chce się zająć w najbliższych miesiącach oraz o działaniach, które już podjęto, mówili przedstawiciele zespołów, którzy z mediami spotkali się w nowej, tymczasowej siedzibie – sali nr 1 budynku B Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Cieplicach. Docelowo rada Cieplic ma mieć bowiem swoją siedzibę w remontowanym Zespole Pocysterskim.

O pracy i planach dziesięcioosobowego Zespołu Kultury, Sportu i Rekreacji mówili: przewodniczący Robert Futerhendler (również prezes zarządu rady Cieplic, czyli społeczny „burmistrz” dzielnicy) oraz sekretarz Kamil Łabieniec.
- Zespół jest już po rozmowach z władzami miasta o uruchomieniu jeszcze w okresie tegorocznych wakacji skateparku. Ta atrakcja ma być umiejscowiona na stadionie przy ul. Lubańskiej. Inną kwestią jest rozwój ścieżek rowerowych, połączenie ich z istniejącymi drogami rowerowymi w mieście i regionie, ujednolicenie oznakowań tras rowerowych i stworzenie struktury współpracy urzędów – mówił Kamil Łabieniec.

Robert Futerhendler omówił natomiast stworzony system informowania, który ma być przełomem w docieraniu do mieszkańców i turystów z informacjami o wydarzeniach organizowanych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.
- Jako zespół i radni Cieplic chcieliśmy zacząć swoje prace od koordynacji imprez w Cieplicach i okazało się, że w maju br. w Jeleniej Górze odbyło się 219 imprez, od pokazów w przedszkolach po szersze wydarzenia. To oznacza, że w ciągu jednego dnia organizowano po kilka takich imprez. Często te wydarzenia kolidują ze sobą i nie ma też o nich informacji. Ludzie po prostu nie wiedzą co i gdzie się dzieje. Chcemy to zmienić tworząc jeden spójny system informacji turystycznej dla całej kotliny – mówił lider dzielnicy.

– Dzięki temu będzie można łączyć pewne wydarzenia o tej samej tematyce, co będzie tańsze w organizacji. Uczestnicy nie będą szukać informacji o wydarzeniach, tylko jednym kliknięciem zobaczą wszystkie z nich. Prezentację tego systemu planujemy za dwa – trzy tygodnie i w najbliższym czasie będzie on wprowadzony do wszystkich miejscowości, instytucji czy hoteli – dodał Robert Futenheandler.
Sylwia Bajor, sekretarz Zespołu Koordynacji i Promocji mówiła o stworzeniu kalendarza imprez kulturalnych i sportowych oraz o pracach na rzecz przywrócenia symboliki uzdrowiska Cieplice. - Konkretnie jest tu mowa o herbie i fladze uzdrowiska, mamy już przygotowane historyczne szkice i projekty – powiedziała Sylwia Bajor.

Pomysły i prace Zespołu Zagospodarowania Przestrzennego i Inwestycji omówiła jego przewodnicząca Bogna Skrzydlecka-Antos, architekt.
- Zależy nam przede wszystkim na szeroko pojętym wyglądzie naszej dzielnicy oraz powrocie do tradycji i historii. Będziemy wspomagać miasto w poszukiwaniu inwestorów, ale tylko takich, którzy będą rozwijać Cieplice pod kątem uzdrowiskowym. Chcemy by powstała tu pijalnia wód z halą spacerową i palmiarnią itp., bo jesteśmy chyba jedynym uzdrowiskiem w Polsce, które takiego elementu nie posiada, a który jest sercem każdego uzdrowiska. Chcemy też połączyć Park Zdrojowy z Parkiem Norweskim. Będziemy też pilnować by w centrum dzielnicy nie powstawały inwestycje, które zakłócą ten uzdrowiskowy charakter – zauważyła B. Skrzydlecka-Antos.

Na czele czteroosobowego Zespołu Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w roli przewodniczącej stanie Krystyna Jankowiak-Witek, która mówiła o planowanych cyklicznych spotkaniach z zarządcami nieruchomości.

– W ten sposób chcemy uzyskać informacje o planowanych i koniecznych remontach oraz pieniądzach jakie są na ten cel potrzebne. W zakresie naszego działania będzie też opiniowanie i zgłaszanie do urzędu miasta inicjatyw dotyczących gospodarki mieszkaniowej – podkreśliła Krystyna Jankowiak-Witek.

Przedstawiciele rady dzielnicy zapewniali, że chcą ściśle współpracować z instytucjami i stowarzyszeniami. Z ust Anny Bałkowskiej, przewodniczącej rady Cieplic padły natomiast podziękowania w kierunku władz i rady miasta, a także obecnej na spotkaniu Jadwigi Dąbrowskiej, dyrektorki ZSO nr 2. Przewodnicząca rady Cieplic zapewniała również, jest wiele do zrobienia, ale i wielu chętnych do działania.

- Dziękujemy przedstawicielom władz i rady miasta Jelenia Góra za to, że nas wspierają. To, że mamy swoją siedzibę to zasługa ich oraz dyrektor szkoły, pani Jadwigi Dąbrowskiej. Nie wiem, jak długo będziemy tu przebywać, ale do czasu przekazania nam nowej siedziby w zespole pocysterskim, tu będziemy pracować i uczestniczyć w sesjach rady Cieplic. Najbliższa z nich zaplanowana jest na 29 czerwca br. Warto podkreślić, że już pracujemy i to bardzo intensywnie.
Rozpoczęliśmy dyżury, podczas których co środę do jednego z radnych typowanych alfabetycznie mogą się zgłaszać mieszkańcy Cieplic. W ostatnią środę dyżurowałam osobiście i mogę potwierdzić, że mieszkańcy przychodzą do ze swoimi sprawami, i w miarę naszych możliwości postaramy się im pomóc – powiedziała Anna Bałkowska.

W najbliższą środę, ósmego czerwca przypada dyżur radnego Jerzego Bilskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Brunner 4-06-2011 7:53
Wysoka Rada ma idee i pomysły jakby posiadała jakikolwiek budżet a stosownie do posiadanych środków należy zając się sprawami które nie wymagają wielkich środków. Więc zająć się sprawami prozaicznymi bo choćby nie wiem jak piękny będzie architektonicznie spacerniak, to jeżeli dookoła niego będą leżały psie i gołębie kupy oraz wyleniałe koty to zniszczy to urok nawet kostki betonowej.
~Marcin73 4-06-2011 8:19
Masz Brunner rację w temacie kup. Sprawa śmierdząca, poruszana co kilka miesięcy i nierozwiązywalna. Jakieś pomysły? Co do reszty - zapał radnych jest wartością samą w sobie, co więcej - jest wartością którą w niedalekiej przyszłości da się przeliczyć na realne pieniądze i inwestycje. Samo porządkowanie i koordynacja imprez i działań różnych podmiotów przynosi dobre, wymierne efekty - tu i teraz, po zaledwie 2 miesiąch pracy Rady. Pozdrawiam. "Miłośnicy Cieplic"
~sowa 4-06-2011 9:13
Podstawowa sprawa ,ktora nalezy rozwiazac w pierwszej kolejnosci to czystosc(pokrzywa/trawsko/psie kupy smieci to obraz obecnych Cieplic).Nastepnym priorytetem to dziury na jezdni prosze zobaczyc Plac Kombatantow jak wyglada nawierzchnia drogi o innych juz nie wspomne .Przystosowanie wjazdow dla wozkow inwalidzkich do wszelkiego rodzaju lokali.A co sie tyczy flag i herbow to mozna poczekac priorytety w/w sa wazniejsze,a moze wlasciciel Uzdrowiska Cieplice pokryl by koszty tych dodatkow.
kazimierzp 4-06-2011 10:04
Jak rada dzielnicy Cieplice? Przecież nie wszyscy mieszkańcy tej części Jeleniej Góry mogli na nią głosować. Jest to rada części uzdrowiskowej Cieplic.
~ 4-06-2011 11:16
tylko interesy uzdrowiska nie ludzi.......
~Sir Galahad 4-06-2011 11:59
Polityka estetyczna. Czy tak trudno zorganizować likwidację tzw. tagów graffiti i instalowanie powłok antygrafitti na zabytkowych budynkach? Po coś chyba pan prezydent ten swój performance na Placu Piastowskim w trakcie kampanii robił? Jakaś polityka w zakresie estetyki będzie czy była to szopka?
Piipi Jelonkowa 4-06-2011 13:14
..czekam na przypływ nowego czasu ! .. kiedy to woda z Bobru będzie uzdrawiac ludzi !
~Ło matko! 4-06-2011 13:34
Jeno żeby tylko nie wpadli na pomysł likwidacji targowiska.Czegoś takiego w całym białym świecie nie ma.To nasz skarb ,którego powinniśmy strzec z myślą o potomkach naszych. Niech i oni mają co podziwiać.Takiego folku nigdzie nie znajdziesz.Żądam powrotu furmanek!!!! Niech będzie tak ,jak w latach '60.
~- 4-06-2011 13:39
Cieplice żyją tylko dlatego że JELENIA GÓRA je wchłonęła. Gdyby nie to już dawno pies z kulawą nogą by tam nie zajrzał. Jakby nie sanatorium to dawno by zaorali. Wiocha z deptakiem i rady im sie zachciało. Teraz niby za darmo a pózniej następnych darmozjadów trzeba będzie opłacać. Proponuje żeby teraz Zabobrze zrobiło nową radę. I oczywiście Sobieszów i Maciejowa też.
~trew 4-06-2011 13:47
To wszystko AMATORSZCZYZNA ... społecznie nikt nic wielkiego nie zrobi, do tego trzeba zawodowców, managerów, pozyskiwanych przez specjalistyczne firmy headhuntingowe. Kiedy wreszcie ludzie się obudzą i zrozumieją że do promocji miasta, do jego rozwoju potrzebni są ZAWODOWCY, a nie społeczne komitety. Gdy budujecie dom, macie na to fundusze ... to czy szukacie tanich murarzy co za flaszkę coś wymurują? NIE, szukacie solidnej firmy z profesjonalistami. Taka właśnie jest różnica między społecznymi inicjatywami, a rzetelną obsługą. W JELENIEJ GÓRZE nie brak "specjalistycznych firm" ... nie brak też działań które miasto zleca np. marketingowych. Ale NIE MA NA TYM NADZORU! Gdzie jest RAPORT niezależnej firmy dotyczący skuteczności reklamy uzdrowiska Cieplice?! NIE MA?! Przy takich kosztach?!
~Laki 4-06-2011 15:25
Popieram /kazimierzP/ jaka rada Cieplic skoro nie chcieli nawet aby wszyscy mieszkańcy na nich głosowali. Mieszkam w Cieplicach ponad 60 lat i jacyś decydują które ulice to Cieplice a które to be. Na dzień dobry widać że to mający ochotę na mandaty do Rady Miasta w przyszłości wskoczyć. A Cieplice to dla nich Plac Piastowski a po za nim klapki na oczach.
~Zachęcam 4-06-2011 16:14
Mój drogi Futerhendler zachęcam do wykazaniu rzeczywistego wpływu na zachowania mieszkańców Cieplic. Może ich tak długo oczekiwana Rada zmusi do dbania o czystość ścian domów przyległych do Placu Piastowskiego.
~jelgór 4-06-2011 16:20
Brawo dzielnica Cieplice, teraz czas na pozostałe dzielnice. Obrębalski obiecywał w 2006 i dzięki ruchowi dzielnicowemu wygrał wybory, ale zapomniał o swoich obietnicach i nie zrobił dzielnic. Teraz prezydent Zawiła musi zaspokoić zaległe oczekiwania sprzed 5 lat.
~mucha 4-06-2011 16:56
do trew. o jakich wielkich wydatkach na reklamę piszesz??? Przecież rada Cieplic nie wydała jeszcze ani grosza a miasto Jelenia Góra też nie reklamuje osobno Cieplic tylko całe miasto.
~Brunner 4-06-2011 17:39
do mucha miasto nie wydało...a włąsnie dodało kupę siana na projekt UE "Uzdrowiskowy Dolny Sląsk"a głównym miastem jest Jelenia Góra. Kupa śmiechu z tego wyszła ktoś z AE wydrukował mapkę gdzie walorem naszego regionu są jakieś loty na; "słynnej karkonoskiej fali" i dalej to; nieodzowny element pobytu osób uprawiających sporty ekstremalne. To jest oferta promująca uzdrowisko, dla kuracjuszy których połowa toczy się o kuli a druga trzyma się w całości dzięki zasuszonej borowinie. I tak, proszę nas, kiedy kasa jest do wydania wydaje ją się na bzdury bez uzgodnienia ze specjalistami a potem posiada się wizje; metro w Cieplicach, tunel do Szpindlerowego, spacerniak ale wcześniej zróbmy park zdrojowy a potem ścieżki rowerowe ze slalomem miedzy kupskami i warczącymi psami i ich właściciela.
~s. 4-06-2011 19:54
Wiem, że zbliżają się wybory, ale czy nie warto zająć się problemem ogrzewania w cieplicach ? Chętnie będę ogrzewał sobie chałupę gazem, ale niemcy nie założyli instalacji. Nasza gazownia jest obojętna na potrzeby potencjalnego odbiorcy i dalej szufluję węgiel.
~ 4-06-2011 20:55
Popieram członków rady, ich pomysły, cele i dążenia. Nie ufam tylko jednej osobie..."społecznemu burmistrzowi dzielnicy"-tak rozbieganych i nieszczerych oczek już dawno u nikogo nie widziałem...
~ 4-06-2011 21:00
Popieram członków rady, ich pomysły, cele i dążenia. Nie ufam tylko jednej osobie..."społecznemu burmistrzowi dzielnicy"-tak rozbieganych i nieszczerych oczek już dawno u nikogo nie widziałem...
~do 21 00 4-06-2011 21:06
masz racje! taki śliczny jest,że aż ...niedobrze się robi ;)
~ 4-06-2011 21:52
Pijalnia wód ze spacerniakiem to powinno być zadanie dla nowego właściciela uzdrowiska -KGHM a Rada Cieplic niech martwi się o sprawy i problemy mieszkańców całych Cieplic, skoro wszyscy nie mogli wybierać lub być wybrani.
~trew 5-06-2011 2:19
@21:52 Dokładnie! Może i jak postawię sobie sklepik z kijami do golfa w Parku Norweskim i będę wymagał aby miasto zbudowało POLE GOLFOWE bo przecież mi się interes nie będzie kręcił. UZDROWISKO to już zasadniczo prywata, co prawda KGHM to spółka Skarbu Państwa ale działając tymi kategoriami cofamy się do KOŁCHOZÓW. Miasto zmarnowało pieniądze rewitalizując Park Zdrojowy z tematem przewodnim "park dla kuracjuszy". Zapomnieli dodać PARK DLA KURACJUSZY PRYWATNEGO WŁAŚCICIELA KGHM. Ja się pytam czy mieszkańcy Cieplic będą tam mogli wchodzić? Czy małe dzieci będą mogły się tam uczyć jeździć na rowerach (po bruku czy po żwirze?!) czy może wstęp tylko "o kulach" i po okazaniu ważnego dokumentu z KGHM?!
jankes 5-06-2011 22:09
Tak .Budżet na obecny rok jest już zatwierdzony i niewiele w nim można zmienić. Mamy jednak nadzieję uczestniczyć w tworzeniu planów wydatków na rok przyszły. Pieski? - ,,Kupa wstydu'' ? Nawet nie wiecie ,co zostało w tym kierunku zrobione... .Prawie każdy posiada telefon z aparatem, może róbmy foty? Rada działa dopiero miesiąc .Czego żądacie ?? Jesteśmy jedynie Waszymi dłońmi .. W każdą środę ,o 17-tej,w LO na Gimnazjalnej ,budynek ,,B'' znajdziesz swojego przedstawiciela .Siedzi i czeka na Twoje postulaty. Nie psiocz!! Przyjdż , zaproponuj coś mądrego !! Graffiti ??? Są plany spotkań użytkowników budynkow z firmą od specjalistycznego malowania. Wiele budynków których to dotyczy, jest własnością wspólnot ,tzn. część należy do miasta, reszta to własność prywatna. Kto wie jak
~ 5-06-2011 22:29
. Kto wie jak załatwić specjalne farby za 1 złotówkę? Może wiecie jak namówić ludzi na wydatki , na konieczne malowanie ,spowodowane przez przygłupich Picassów , Rafaelów ,Matejków ?? Czy znacie chociaż jednego utalentowanego cieplickiego grafficiarza ? Same miernoty ..i ci właśnie terroryzują miasto. Przypomnijcie sobie wydarzenia dotyczące kościoła ewangelickiego, a może po prostu wskażecie sprawców? Znacie ich, to Wasi sąsiedzi. Widzieliście takie same bazgroły na klatkach schodowych, na ich zeszytach. Jeśli chcesz pozostać anonimowy(jak przy zamieszczaniu komentarzy na ,,jelonce ”),wyślij list:: Rada Uzdrowiska Cieplice.58-560 Jel.Gora.ul.Gimnazjalna2. Proste? Kapiszjo? Rada jest na etapie koordynowania prac zespołów. Coś z tego zapewne pożytecznego wyniknie ,tylko pomóżcie
~gelu 5-06-2011 22:35
Ciekawe czemu hotelu Caspar jeszcze nie pobazgrali...
~ 5-06-2011 22:37
,tylko pomóżcie !!(cytat Gierka?) Jeśli nie pomagacie-nie przeszkadzajcie! Ocenicie naszą pracę póżniej. Park? Ja osobiście chciałbym ,by był taki jak w latach 60-70.: sarenki, pawie spacerujące pod ,,zamkiem”, zbiórki harcerzy, ,zuchów ,występy ,,Malty” Dziś park ,to potężny parking ciężkiego sprzętu.. Park miał być robiony bez użycia buldożerów ..cóż? Zapewniam ,że Rada ,,Uzdrowisko Cieplice”, jest radą każdego ciepliczanina ,bez względu na terytorium wyborcze. Obwody wyborcze nie Rada wymyśliła, a czy z ulic uprawnionych do glosowania wszyscy głosowali? Bądźmy sprawiedliwi… Drodzy Wyborcy! Czekamy na Waszą pomoc. Nic samo się nie zrobi. Na jakiekolwiek wyniki trzeba poczekać. Jesteśmy poprostu Waszymi dobrymi znajomymi, sąsiadami, którym się może tylko bardziej ,,chce chcieć’’ i
~ 5-06-2011 22:42
i bardzo boli gadanie o jakichkolwiek profitach związanych z pełnieniem funkcji radnego. To jest po prostu niesprawiedliwe Zróbmy coś dla tych naszych Cieplic. Zróbmy CUD !! R A Z E M!!!! Pozdrawiam w nadziei na normalną,twórczą współpracę jankes
~do jankes 5-06-2011 22:53
nic do Ciebie nie mam, rób co się da! taka Twoja misja! tylko uważaj na nap pana o "zagranicznym nazwisku" który co byś nie zrobił i tak powie,że to jego zasługa
~!!!!! 6-06-2011 2:44
>jankes
~ada 5-07-2011 16:13
To chyba nieporozumienie. Pani Jankowiak - Witek zajmuje się nieruchomościami. To niedopuszczalne

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group