• Wtorek, 22 października 2019
  • Godz. 7:41
  • Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei
  • Czytających: 2617
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dla kogo pieniądze na ratowanie zabytków?

Wiadomości: Region
Czwartek, 31 marca 2016, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 1 kwietnia 2016, 7:52
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
40 tys. zł ma trafić m.in. do Sobieszowa na wymianę dachu kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Fot. AP
Zarząd województwa zatwierdził listę dolnośląskich zabytków, rekomendowanych do otrzymania dotacji na inwestycje związane z ich ochroną i konserwacją. W tym roku na ten cel samorząd przeznaczył 5 milionów złotych. Jakie obiekty z Jeleniej Góry i regionu mają szansę na dofinansowanie?

Wśród ponad 150 projektów rekomendowanych do dofinansowania znalazł się m.in. wniosek Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze: Konserwacja detali architektonicznych wystroju zewnętrznego d. kościoła parafialnego z XII w. - w Jeleniej Górze, Plac Kościelny 1- 2. Konserwacja epitafiów, portalu, rzeźb stanowiących elementy architektoniczne elewacji bazyliki. Na ten cel parafia może otrzymać 50 tys. zł.

Natomiast Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Jeleniej Górze ma szansę na 40 tys. zł na wymianę dachu kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze –Sobieszowie, w tym naprawę i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych więźby. Część dachu wyremontowali już parafianie z własnych funduszy.

Z kolei Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Miłkowie złożyła wniosek na zakończenie prac konserwatorskich przy elewacji kościoła pw. św. Jadwigi w Miłkowie – (konserwacja pozostałej elewacji - wschodnia i południowa - konserwacji techniczna i estetyczna elewacji) i ma szansę otrzymać 40 tys. zł.
Wniosek o pieniądze na kolejny projekt złożyły: Czyste Lasy, Czyste Miasto, Marcin Chalecki i Jelenia Góra. Na ratownicze prace konstrukcyjne murów zamku Księcia Henryka (etap 2 - prace zabezpieczające konstrukcję murów ruin zamku) zarząd chce przeznaczyć 20 tys. zł.

Sporo pieniędzy może trafić również do Krzeszowa. Opactwo Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie złożyło dwa wnioski i może otrzymać na nie po 15 tys. zł. Pierwszy to kontynuacja konserwacji kolekcji /XVII, XVIII w./ - portrety ksieni oraz fundatorów - z Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie (prace konserwatorskie kolekcji obrazów olejnych ksieni klasztoru), a drugi to: „Kontynuacja konserwacji kolekcji barokowych obrazów z Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie (prace konserwatorskie olejnych obrazów olejnych na płótnie).

Natomiast Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie ma szanse na 10 tys. zł na renowację i konserwację dwóch rokokowych świeczników z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie oraz 6 tys. zł na konserwację i renowację barokowego obrazu wotywnego "Ukrzyżowanie" autorstwa J. Knechtela pw. św. Józefa w Krzeszowie.

O pieniądze z budżetu województwa mogli starać się właściciele lub zarządcy zabytkowych obiektów. Wnioski można było składać do końca stycznia. Wpłynęło ich 323, a oceniała je specjalna komisja złożona z ekspertów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym wojewódzką konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda. Punktowane było przede wszystkim znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego, stan w jakim obiekt się znajduje oraz jego dostępność dla zwiedzających.

– W tym roku przeznaczyliśmy na ochronę zabytków o 1,5 miliona złotych więcej niż w zeszłym roku. Oczywiście, potrzeby nadal są ogromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nasze zabytki stanowią 12 procent wszystkich takich obiektów w Polsce. Dlatego oprócz dotacji z budżetu województwa na ochronę dziedzictwa kulturowego zarezerwowaliśmy ponad 100 milionów złotych w Regionalnym Programie Operacyjnym – mówi marszałek Cezary Przybylski.

O tym, czy dotacje trafią do beneficjentów wskazanych przez komisję i zarząd województwa, zadecydują radni sejmiku podczas najbliższej sesji, 31 marca.

- Dolny Śląsk jest polskim liderem, jeśli chodzi o liczbę zabytków wpisanych do rejestru. Na terenie naszego województwa jest ich około 8 300. Obecnie kończą się prace nad wojewódzkim programem opieki nad zabytkami, który opracowuje Instytut Rozwoju Regionalnego. Dokument ten będzie wyznaczał priorytety samorządu w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony regionalnego dziedzictwa. Podstawowe z nich to właśnie rewitalizacja i zwiększanie atrakcyjności turystycznej dolnośląskich zabytków – podsumowują przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~AD966 31-03-2016 8:53
1050 lat zbierają ,zabierają ,zdzierają ,palą na stosach,uszukują państwo i jeszcze IM mało!! Wystarczy NIE kupić nowego autka za 3x wyższą cenę isą pieniądze . Przypominam II przykazanie Biblijne!
~turysta 31-03-2016 9:34
A co z zamkiem w Bobrowie-Wojanowie piękny obiekt ale nie doinwestowany czy dotacje jest tylko na kościoły.
~ 31-03-2016 9:40
A zabytki to tylko kościoły?????????????????? nic innego nie dofinansowano??????????????? wyborcy PIS zafundowali nam państwo kościelne to reszta zabytków niech się wali byleby kościoły ozłocić
~Amon 31-03-2016 9:56
Widzę ze same parafie zgarnęły dotacje, a dla reszty zostały ochłapy...
~4rp 31-03-2016 10:48
Nic dziwnego,parafia to dziś prawie ministerstwo;)
~` 31-03-2016 11:37
Kościół jako instytucja kultury - po prostu coś pomiędzy cyrkiem a teatrem powinien dostawać dużo pieniędzy w końcu otumaniony naród jest dobrem niezmierzonym.
~wiosenka 31-03-2016 11:42
Ej, właściciele zabytków! Zamiast biadolić piszcie dobre wnioski!!! Wojanów -Bobrów nie ma szczęścia - to chyba kara za dumnie powiewającą przez lata wielką flagę ze swastyką!!! To obiekt skazany jest przez WŁAŚCICIELI na śmierć.
rymcycymcy 31-03-2016 11:54
Ale numer !! ...Kupię starej czapkę z krzyżykiem, to może i ją odświeżą ? :)
~do wiosenka 31-03-2016 12:57
Fakt,na tym obiekcie chyba pokutuje klątwa.Przed mrocznymi czasami III Rzeszy też nie było lepiej.Jeden z włascicieli cierpiał na manię prześladowczą,dlatego kazał wybudować ten ogromny mur naokoło,pasujacy do pałacu niczym kwiatek do kożucha;).Mimo wszystko warto było by to wyremontować.
~ 31-03-2016 13:03
rymcy potrzebuje dotacji na swoją zabytkową skode
~fan sekty pis 31-03-2016 14:30
z tej radości idę się pomodlić za świeckie państwo. może kiedyś to nastąpi.
~ 31-03-2016 19:10
A Biedronka "na Orlim" nic nie dostanie?
~ 1-04-2016 15:00
Parafie-srafie, Obelinda-pinda:(
~ 1-04-2016 15:06
Aha, i jeszcze zdjęcia- wzdęcia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group