• Poniedziałek, 21 października 2019
  • Godz. 23:11
  • Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
  • Czytających: 6857
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dla bezpieczeństwa tras biegowych

Wiadomości: Region
Środa, 2 stycznia 2013, 7:22
Aktualizacja: 7:23
Autor: UM Szklarska Poręba
Fot. szklraskaporeba.pl
W Ośrodku Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie–Jakuszycach wyznaczone zostały cztery stałe trasy narciarsko – biegowe, które będą przygotowywane (zależnie od warunków pogodowych) i utrzymywane. Do wyboru są dwie trasy łatwe i dwie trudne. Turyści będą mogli także skorzystać, na własną odpowiedzialność ze ścieżek turystyczno – biegowych. Ich przygotowanie, tak jak przygotowywanie tras Biegu Piastów będzie odbywało się przez cały sezon, a nie tylko na kilka dni przed wielkim marcowym bieganiem.

W pierwszej kolejności ratraki będą przygotowywały cztery oficjalne trasy biegowe a dopiero potem będą zajmować się ubijaniem śniegu na ścieżkach, po których prowadzą trasy XXXVII Biegu Piastów. Warto zauważyć, że w myśl ustawy o bezpieczeństwie w górach i na trasach narciarskich - trasą narciarską jest szlak o szerokości minimum trzech metrów, stąd ścieżki turystyczno-biegowe w Jakuszycach będą węższe, niż 3 metry. W związku z obowiązująca ustawą, w godzinach otwarcia ośrodka tj. od 8.30 do 15.30 stale dyżuruje dwuosobowy zespół ratowników narciarskich. Na trasach rozwieszono tablice informacyjne z numerami telefonów alarmowych, ale i tak warto wpisać je do swojego telefonu komórkowego , oby się nigdy nie przydały.

Gdzie szukać pomocy? Ratownik narciarski ONB Jakuszyce : 661 959 221, GOPR centrala: 985 lub 601 100 300, telefon alarmowy: 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~KLIMATE 2-01-2013 8:08
Nasz prezydent Jeleniej Góry powinien przejechać sie do Jakuszyc w sobote lub niedziele i wtedy zauważy ze twierdzenie ze nasz region jest stolica rowerowa polski to tylko głupie promowanie miasta wsrod swoich. Nowych turystow na rowerach jest malutko a na biegowki przyjezdzaja ludzie z całej polski. Snieg w Jakuszycach lezy od grudnia czasem nawet do maja. Po rejestracjach samochodow widac ze nie sa to tylko dolnoślazacy ale cala Polska i sporo turystow z zagranicy. Moze miasto powinno tutaj pomyslec zeby zatrzymac tych ludzi w miescie?
~**chipo 2-01-2013 8:13
Żadna łaska, wiadomo przecież, że od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące bezpieczeństwa na trasach biegowych. Więc zmiany musiały nastąpić. Niebawem też wprowadzone zostaną opłaty za korzystanie z tras... zapowiadał to w tv niejaki Julian G. z Biegu Piastów
~ 2-01-2013 11:49
Ty ..... chipo z 08:13, Gdyby nie ten jak piszesz "niejaki Julian G" to nikt o regionie by nie słyszał a Kowalczyk oglądałbyś tylko w tv. Jestes klasycznym przykładem że "Podłość ludzka nie zna granic" - cytat z filmu.
~aaa 2-01-2013 12:52
A propos -po co dymać samochodem do Jakuszyc - akurat w tym roku słabo ze śniegiem, ale postuluję zrobić parking na terenie byłej Huty w Szklarskiej- mostek przez rzekę i zaczynać bieg od kopalni (dworca PKP "HUTA"). Przynajmiej samochód nie byłby biały od soli po powrocie do domu i czasu i paliwa mniej potrzeba.
~...piotr 2-01-2013 17:23
Polana w Jakuszycach ,Izery moje miejsce na ziemi najpiękniejsze ,najwspanialsze zimą biegówki latem rowerek i ogień do Świeradowa można tam jeździć godzinami po Polskiej lub Czeskiej stronie po prostu raj na wyciągnięcie ręki
~**chipo 2-01-2013 20:16
@11:49 | ~ | w czym ta moja podłość się przejawia?? w tym, że opiekunowie tras zgodnie z obowiązującym prawem od początku tego roku mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dla narciarzy biegowych? czy tym, że Stowarzyszenie BP, za jazdę po trasach biegowych będzie pobierało opłaty? bo nie udało mi się wychwycić twojego wysublimowanego niuansu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group