Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5952
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Disce puer latinae – powrót języka Rzymian

Piątek, 21 marca 2008, 7:35
Aktualizacja: 15:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Disce puer latinae – powrót języka Rzymian
Znajomość łaciny przydaje się podczas spacerów po jeleniogórskiej starówce. W mieście nie brakuje inskrypcji w języku dawnych Rzymian.
Fot. TEJO
Od 2009 roku wszyscy licealiści będą musieli zmierzyć się ze składnią ACI, deklinacjami, realiami antycznego świata. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ożywić martwy język łaciński.

Pisze o tym piątkowa Rzeczpospolita. Nowy przedmiot ma nazywać się łacina i kultura antyczna. W programie nauczania dla liceów ogólnokształcących, przewidziano po cztery godziny tygodniowo w drugiej i trzeciej klasie. – Łacina i kultura antyczna znajdzie się wśród rozszerzonych przedmiotów do wyboru, na które w zreformowanych liceach uczniowie będą się decydowali po pierwszej
klasie – pisze dziennik.

Pomysłodawcy, nie bez racji, uważają, że łacina to fundament studiów językowych oraz humanistycznych. Jest także wymagana na medycynie i biologii. W założeniu ma ułatwić życie studentom niektórych kierunków. Dziś muszą zaliczać łacinę na studiach.

Do tej pory łacina jest przedmiotem nauczanym tylko w klasach humanistycznych i z rozszerzonym programem chemii lub biologii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group