Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6272
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dialogi na cztery ręce

Wtorek, 19 lutego 2008, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Dialogi na cztery ręce
Fot. Archiwum
Służby ratownicze nie dogadają się z cudzoziemcami. Tylko co jedenasty strażak na Dolnym Śląsku jest w stanie komunikować się po angielsku. Podstawy tego języka zna co piąty pracownik pogotowia ratunkowego i co czwarty… strażnik miejski.

Znajomość języków obcych wśród służb analizuje Polska Gazeta Wrocławska. Pretekst to Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, kiedy mundurowi i ratownicy będą musieli wykazać się więcej niż elementarną znajomością choćby angielskiego.

Gazeta sprawdziła, że na całym Dolnym Śląsku po angielsku mówi dzisiaj 176 spośród 2272 strażaków. Po 160 zna niemiecki i rosyjski. Tylko pojedynczy dogadują się po francusku, węgiersku, włosku i czesku.
To właśnie strażacy zamierzają pilnie uczyć się angielskiego podczas kursu, który zacznie się we wrześniu.

Podobnie będzie w pogotowiu ratunkowym. – Teoretycznie w pogotowiu po angielsku biegle muszą mówić wszyscy dyspozytorzy medyczni (czyli ci, którzy przyjmują telefoniczne zgłoszenia), a cała reszta pracowników powinna znać przynajmniej jego podstawy – zauważa PGWr. Ale to tylko teoria.

W zjednoczonej Europie znajomość języków obcych wśród służb przydałaby się nie tylko podczas Euro, lecz także w codziennej służbie. Poszkodowani w różnych sytuacjach coraz częściej są cudzoziemcy. Tymczasem, nawet w najdrobniejszych sprawach, mundurowym potrzebny jest tłumacz.

Kandydaci do służby w policji mają kursy językowe, ale znajomość angielskiego, czy niemieckiego nie jest warunkiem przyjęcia do pracy w jednostkach mundurowych. Dotyczy to także straży miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group