Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8290
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Diagności oszuści usłyszeli wyroki

Czwartek, 15 października 2009, 7:55
Aktualizacja: 7:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Diagności oszuści usłyszeli wyroki
Fot. ......
Dwóch nieuczciwych diagnostów z Jeleniej Góry i dwóch ze Lwówka Śląskiego, którzy brali pieniądze za wykonywanie fałszywych badań technicznych i wystawiali na nie zaświadczenia, usłyszało już wyroki. Jeden czeka obecnie na karę. Konsekwencje prawne ponieśli lub poniosą również klienci „fachowców”.

Wyrok skazujący usłyszało już dwóch uprawnionych diagnostów z jednej ze stacji kontroli pojazdów w stolicy Karkonoszy. Za sfałszowanie łącznie 135 badań technicznych i dokumentów, w tym w 38 w zamian za pieniądze, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze – obok kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i grzywien – orzekł wobec oszustów przepadki korzyści pochodzących z przestępstw.

Zakazano im również wykonywania zawodu diagnostów i funkcji uprawniającej do przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Na początku śledztwa diagności zostali tymczasowo aresztowani, wobec obu zastosowano też poręczenia majątkowe i zakaz wykonywania zawodu diagnosty.

Łącznie w toku tego postępowania przygotowawczego prowadzonego w Wydziale V Śledczym Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zweryfikowano badania techniczne stu kilkudziesięciu pojazdów. Na podstawie ustaleń śledztwa do sądów skierowano 10 aktów oskarżenia i 3 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko łącznie 75 osobom, którym zarzucono popełnienie łącznie 263 czynów przeciwko wiarygodności dokumentów jak i o charakterze korupcyjnym – informuje Violetta Niziołek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Zarzuty te usłyszeli ci, którzy nakłaniali diagnostów do wystawienia fałszywych dokumentów w zamian za łapówkę, jak i posługiwali się tymi dokumentami podczas rejestracji pojazdów. Przeciwko wszystkim osobom zapadły już orzeczenia. Prokurator wydał łącznie 56 postanowień o zabezpieczeniach majątkowych dotyczących mienia o łącznej wartości 219 300 złotych.

Toczyło się również postępowanie przeciwko trzem uprawnionym diagnostom zatrudnionym na stacji diagnostycznej we Lwówku Śląskim. Oni również usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy co do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów, w tym w kilkunastu przypadkach w zamian za pieniądze. Dwóch z nich usłyszało już wyroki skazujące. Natomiast przed Sądem Rejonowym we Lwówku Śląskim toczy się postępowanie przeciwko trzeciemu z diagnostów. Zarzuty przedstawiono też 32 osobom, właścicielom pojazdów. Przeciwko 18 osobom skierowano do tej pory 2 akty oskarżenia i 2 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W stosunku do 10 osób zapadły już wyroki. Postępowanie przygotowawcze jest nadal w toku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group