Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 8007
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Design bez tajemnic

Środa, 21 kwietnia 2010, 15:09
Aktualizacja: 15:15
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Design bez tajemnic
Fot. Gabi
Słowo design na stałe zagościło w naszym słowniku. Mówimy m.in. o designerskich sklepach i przedmiotach. Tak naprawdę mało kto zadał sobie pytanie: czym jest design?

Starał się to wyjaśnić zaproszony przez Biuro Wystaw Artystycznych Krzysztof Chrościelewski, który jest wykładowcą a ASP w Łodzi. Zajmuje się on głównie wzornictwem przemysłowym. Wczorajszego wykładu wysłuchali głownie uczniowie cieplickiego Liceum Plastycznego.

– Design to skóra oblekająca technologię. Sztuka jest na tyle niezrozumiała, że wymaga interpretacji – mówił wykładowca. Zwrócił uwagę, że np. w USA designerzy są bardzo rozpoznawani i szanowani. W Polsce sprawa ma się inaczej.

Najbardziej znanymi designerami są: Philip Stark, Norman Foster, Karim Raschid. Prelegent zwrócił uwagę słuchających na to, że my Polacy mamy się kim chwalić. Dla Jaguara tworzy Tadeusz Jelec, Astona Martina-Marek Richman, Audi-Kamil Łabanowicz, Lanci- Janusz Kaniewski.

W kraju odbywają się także bardzo ważne imprezy branżowe tj. Design Łódź Festiwal, Arena Design Poznań, Gdynia Design Day. Polska uważana jest za zagłębie mebla, ale także designu lotniczego. Najbardziej znaną firmą, nie tylko w kraju, która żywo korzysta z designu jest Zelmer.

Prelegent podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rynku designerskiego w Polsce. Szczególnie podkreślił, że daleko nam do krajów Europy Północnej czy Zachodniej. Nie jesteśmy społeczeństwem wymagającym. Do tego dochodzi jeszcze mocne rozwarstwienie społeczne.

Prowadzący omówił po kolei etapy projektowania. Zrobił to na przykładzie przyczepy kempingowej firmy Niewiadów. Okazało się, ze w designie przenika się plastyka, technika i rynek.

Wykład był ciekawy. Niestety godzina 12:00 nie jest chyba najlepszą porą na organizowanie ogólnodostępnej imprezy. Tak naprawdę mogli być na nim chyba tylko uczniowie, reszta zainteresowanych (pracujących) musiała obejść się smakiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group