Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7972
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Deglomeracja szansą dla Jeleniej Góry?

Niedziela, 6 stycznia 2019, 10:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Deglomeracja szansą dla Jeleniej Góry?
Fot. Przemek Kaczałko
Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił niedawno pomysł deglomeracji, na którym miałyby skorzystać mniejsze miejscowości, typu Jeleniej Góry. Prezydent miasta popiera ten pomysł, jednak nie wierzy w jego realizację, a senator zapewnia, że to realne.

Deglomeracja ma oznaczać przeniesienie części siedzib instytucji państwowych czy wojewódzkich do mniejszych ośrodków.

Jestem przed spotkaniem z panem Gowinem. Bardzo bym chciał, żeby któraś z instytucji państwowych lub samorządowych miała swoją siedzibę w Jeleniej Górze – zapowiada Krzysztof Mróz, który planuje też rozmowy w tej sprawie z marszałkiem województwa i z wojewodą.

Jak obrazuje senator, Jelenia Góra nie miała tyle szczęścia, co inne byłe miasta wojewódzkie w naszym regionie. Chociażby Koleje Dolnośląskie (spółka marszałkowska) ma siedzibę w Legnicy, a w Wałbrzychu jest np. siedziba Wojewódzki Urząd Pracy. Oba miasta mają też oddziały ZUS-u, a w Jeleniej Górze jest tylko Inspektorat.

Łatwiej jest, gdy powstaje nowa instytucja, natomiast te zasiedziałe we Wrocławiu trudniej przenieść – zwraca uwagę K. Mróz, który nie chce póki co wymieniać nazwy instytucji, która miałaby trafić do naszego miasta.

Prezydent Jeleniej Góry również zajął stanowisko w tej sprawie.

Pomysł jest słuszny. Sam byłem gorącym zwolennikiem, żeby niektóre departamenty Urzędu Marszałkowskiego zdecentralizować i były w terenie – ocenił Jerzy Łużniak, który jednak wątpi w to, czy Prawo i Sprawiedliwość do tego doprowadzi. - Ta władza robi wręcz odwrotnie - centralizuje – ściąga wszystko do Warszawy – uważa J. Łużniak, który zapewnia, że jeśli taka decyzja zapadnie – miejsce na pewno się znajdzie.

Twoja reakcja na artykuł?

15
54%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
21%
Nudzi
2
7%
Smuci
2
7%
Złości
3
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group