Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8585
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Decyzja ministerstwa zagraża seniorom

Sobota, 7 listopada 2020, 6:21
Autor: WAC
Kowary: Decyzja ministerstwa zagraża seniorom
Fot. UM Kowary
Pacjenci zakażeni koronawirusem w sąsiedztwie seniorów, czyli grupy osób, dla których jest on śmiertelnie niebezpieczny. Taki scenariusz stanie się faktem w przypadku realizacji decyzji Ministra Zdrowia, nakazującej w szpitalu Bukowiec w Kowarach urządzenie miejsc dla 67 chorych na COVID - 19.

Zagrożenie dla seniorów przebywających w funkcjonujących w ramach szpitala, hospicjum (20 łóżek) i Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym (57 łóżek) związane jest z układem budynku. W obiekcie nie ma możliwości w pełni bezpiecznego oddzielenia części, gdzie będą leczone osoby z koronawirusem, od tej gdzie przebywają seniorzy. Dodatkowo umieszczenie w szpitalu pacjentów covidowych oznaczałoby ograniczenie dostępu do opieki medycznej dla mieszkańców powiatu. Już teraz zostały wstrzymane przyjęcia na szpitalne oddziały: chirurgii, chorób wewnętrznych, leczenia nerwic i pediatryczny.

Decyzję Ministerstwa Zdrowia nakazującą nam przystosowanie 67 łóżek do przyjęcia osób chorych na COVID - 19 (w tym dwóch do intensywnej terapii) otrzymaliśmy 2 listopada - mówi dyrektor szpitala Dorota Piotrzkowska. - Złożyliśmy od niej odwołanie i teraz czekamy na rozpatrzenie. Jednocześnie jednak przygotowujemy się na przyjęcie pacjentów covidowych. Między innymi stawiamy ścianki buforowe dla personelu. Trwa również zwalnianie pacjentów z oddziałów chirurgii i interny. Część z nich, których stan zdrowia na to pozwalał, została już wypisana. Reszta pójdzie do domu w najbliższych dniach lub zostanie przewieziona na leczenie do innych placówek szpitalnych.

Decyzją Ministra Zdrowia o utworzeniu w szpitalu w Bukowcu oddziału covidowego poruszona jest burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska

Takie rozwiązanie skazuje starszych ludzi przebywających w tej placówce na wielkie niebezpieczeństwo - mówi E. Zakrzewska. - Może ono sprawić, że obok sześćdziesięciu zakażonych COVIDEM - 19 na oddziale będziemy mieli wkrótce kolejną siedemdziesiątkę, czyli seniorów przebywających w hospicjum i ZOL - u. Dodatkowo szpital ten dysponuje tylko jednym respiratorem, nie ma też na wyposażeniu tomografu. Moim zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby urządzenie oddziału covidowego w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej "Przedwiośnie”, należącego do jeleniogórskiego szpitalowi MSWiA. Placówka ta obecnie stoi pusta. Niedawno przeszła remont i jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych - informuje E. Zakrzewska.

Twoja reakcja na artykuł?

2
2%
Cieszy
28
32%
Hahaha
2
2%
Nudzi
7
8%
Smuci
14
16%
Złości
35
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
805
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group