• Wtorek, 26 marca 2019
  • Godz. 11:49
  • Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora
  • Czytających: 7641
  • Zalogowanych: 15
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Debatowali producenci zdrowej żywności

Wiadomości: Podgórzyn
Piątek, 14 grudnia 2018, 6:42
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 7:25
Autor: WAC
Fot. LGD Partnerstwo Ducha Gór
W Podgórzynie, w Centrum Aktywności Społecznej, w ostatnią środę (12.12) odbyło się spotkanie poświęcone programowi „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”. W szkoleniu brali udział producenci żywności, rolnicy, ekolodzy oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, zainteresowanych rozwojem lokalnej i zdrowej żywności.

Podczas spotkania Paweł Paszkowski, przedstawiciel spółki DOZEDO sp. z o.o zajmującej się wdrażaniem programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”, przedstawił jego założenia, warunki przystąpienia i uzyskania certyfikacji. Omawiał również plany wprowadzania na rynek niszowej, małej produkcji produktów rolniczych, kiszonek i przetworów. W trakcie szkolenia był też czas na dyskusję o szansach i ograniczeniach tego rodzaju przedsięwzięć.

- Koncepcja programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” wpisuje się nie tylko w ekologiczne trendy światowe, ale może być ważnym wkładem w ekologiczne i przyszłościowe działania na rzecz ograniczania zmian klimatu na Dolnym Śląsku – mówi Dorota Goetz z organizującej spotkanie Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Ducha Gór”. - Można było bezpośrednio uzyskać informacje od przedstawiciela wdrażającej go spółki, dowiedzieć się o możliwości w tej chwili praktycznie bezkosztowego przystąpienia do programu przy założeniu, że produkt spełnia warunki i przejdzie badania wykonywane przez Uniwersytet Przyrodniczy. Koszty certyfikacji będzie ponosić Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

„Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” to program realizowany na bazie porozumienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. UPWr jest tu inicjatorem, liderem, a także partnerem przedsięwzięć gospodarczych w regionie w zakresie szeroko pojętego BIO-biznesu, dotyczącego m.in. wyspecjalizowanej produkcji żywności prozdrowotnej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 14-12-2018 10:22
Wszędzie chemia i to ma być zdrowa żywność
~japierdziu 14-12-2018 15:09
Jestem mocno ciekaw, kiedy się zbiorą i co uchwalą producenci szkodliwej (niezdrowa = szkodliwa) żywności. Zdrowa żywność w polskim wydaniu, jest czymś co świetnie pokazał KTOŚ TAM. "To jest coś takiego, jak wchodzisz do bur... agencji towarzyskiej a tam na ścianie dwie strzałki W lewo ZDROWE w prawo INNE." A twój kierunek wyznaczają... pieniądze.
~Dikanda 14-12-2018 17:38
A u nas tylko INNE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
264
Tak
57%
Jest dobrze, jak jest
16%
Nie
25%
Nie mam zdania
2%
Głos ulicy
O handlu w niedziele  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 25.03.2019 r  
Miej świadomość
Homo Habilis – Człowiek Zręczny – Prehistoria – odc. 3  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Na wesoło (nie tylko) z Ratusza
Zmiana Mocy – Kars Wars  
Piłka nożna
Włókniarz przyjedzie do Jeleniej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group