Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 4895
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Debatowali o rozwoju turystyki w regionie

Poniedziałek, 20 czerwca 2011, 8:14
Aktualizacja: Wtorek, 21 czerwca 2011, 8:13
Autor: Angela
Region: Debatowali o rozwoju turystyki w regionie
Fot. Organizatorzy
W minioną sobotę w Jagniątkowie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń działających w Cieplicach, Sobieszowie i Jagniątkowie z władzami miasta oraz regionu. Mówiono o szeroko rozumianej turystyce, nie tylko w Jeleniej Górze, ale i w jej dzielnicach i sąsiednich miejscowościach.

Spotkanie cieszyło się niezwykłym zainteresowanie nie tylko ze strony mieszkańców. Przybyli m.in. posłanka Marzena Machałek, Grażyna Malczuk wiceprzewodnicząca Sejmiku Dolnośląskiego, Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, wiceprzewodniczący rady miasta Józef Sarzyński, radni: Janusz Wojtas oraz Zbigniew Ładziński.

Obecni byli też prezes zarządu rady Cieplic Robert Futerhendler i radny Jan Owczarek, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj , Marek Dobrowolski dyrektor Parków Krajobrazowych , Zbigniew Stępień prezes MKS Karkonosze Sporty Zimowe, Jacek Jarosz prezes portalu BOX 3 i Julita Zaprucka, dyrektor Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna.

Nie zabrakło prezesów i przedstawicieli Stowarzyszeń: Zbigniewa Leszka z Towarzystwo Izersko Karkonoskiego, Anny Poręby (Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa), Marcina Kaflika (Miłośnicy Cieplic), Roberta Obaza (Miłośnicy Goduszyna) , Haliny Moszyńskiej (Zespół Aktywności Społecznej ), przedstawicieli Towarzystwa Bożynowe Katarzyny Wierzbickiej i Władysława Bajera, gospodarzy spotkania - Danuty Drozdowskiej z Watry Jagniątkowskiej czy Józefa Gajewskiego (Jagniątków Nasz Dom).

Gości powitał Józef Gajewski, a tuż po nim Krzysztof i Paulina Pik przestawili historię oraz walory Jagniątkowa. Mówili oni o swoich propozycjach wykorzystania tzw. jeleniogórskich Karkonoszy , w tym Bażynowych Skał, na dwie trasy - narciarską i sań rogatych. Przekonywali też o potrzebie wybudowania w tym rejonie wyciągu.
Następnie głos zabrali Grzegorz Leszek, komisarz rowerowy przy radzie Cieplic oraz Robert Futerhendler. Mówili o wytyczeniu tras rowerowych w mieście i regionie oraz konieczności zjednolicenia oznakowania szlaków turystycznych, rowerowych i nordic-walkingowych.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła przedstawił plan działania dla poszczególnych rejonów miasta w dziedzinie wykorzystania turystyki. Andrzej Raj i Marek Dobrowolski omówili możliwości wykorzystania walorów Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nowe inwestycje w tym zakresie: doprowadzenie wodociągu i kanalizacji do zamku Chojnik, budowę nowego centrum KPN w Sobieszowie i banku genów w Jagniątkowie.

Julita Zaprucka opowiedziała o dotychczasowej działalności muzeum Domu Hauptmanna i nowych przedsięwzięciach. Zbigniew Stępień zaprezentował projekt budowy tras dla miłośników cyklizmu, narciarstwa oraz nordic walking w rejonie Sobieszowa i Jagniątkowa.

O swoich pomysłach, działalności i oczekiwaniach mówili też przedstawiciele stowarzyszeń. Janusz Wojtas wspomniał o Sobieszowie i potrzebie budowy basenu, zagospodarowaniu terenu po tartaku , owczarni oraz tzw. czworaków. Przedstawicielom władz zostały przekazane też wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców na temat rozwoju Sobieszowa.

Nie zabrakło też zaproszeń na planowane imprezy. Przedstawicielka gospodarzy Danuta Drozdowska zaprosiła zgromadzonych na czerwcową imprezę plenerową „Noc Kupały” a Zbigniew Leszek na wycieczkę po jeleniogórskich Karkonoszach, która odbędzie się 17 lipca br.

Na spotkaniu był również czas na dyskusję, w której głos zabrali m.in. Marzena Machałek, Grażyna Malczuk i Józef Sarzyński. Zapowiedzieli oni wszelką pomoc przy realizacji przedstawionych planów. - To spotkanie, było bardzo potrze, bo dzięki niemu mieszkańcy i działacze społeczni mieli możliwość bezpośredniego zaprezentowania swoich pomysłów, działań i oczekiwań. Członkowie różnych stowarzyszeń i różnych instytucji zauważyli, że wspólnie uzupełniając się, mogą wiele zdziałać, nie tylko w zakresie organizowania wspólnych imprez sportowo- kulturalnych, ale również w tworzeniu wizji przyszłości miasta Jeleniej Góry i regionu. Było to pierwsze takie spotkanie, ale nie ostatnie. Problemów i spraw do omówienia jest tak wiele, że konieczne będą kolejne edycje – mówi Anna Poręba ze Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group