Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10417
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debata świadomych o smogu

Niedziela, 8 grudnia 2019, 8:17
Aktualizacja: Wtorek, 10 grudnia 2019, 15:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Debata świadomych o smogu
Fot. Przemek Kaczałko
W piątkowy wieczór (6.12) w Kinie Lot w Jeleniej Górze odbył się seans filmu „Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. W ramach cyklu City Docs, po projekcji filmu odbyła się debata z udziałem przedstawicieli władz Jeleniej Góry, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniu wzięli udział: dr Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Regionalnego we Wrocławiu, Jerzy Łużniak - prezydent Jeleniej Góry oraz Iwona Chmielowska z WFOŚiGW we Wrocławiu. Byli też przedstawiciele Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, którzy nie kryli zastrzeżeń do prowadzonej polityki antysmogowej, zarówno na szczeblu samorządowym, jak i krajowym. Rozmowę poprowadził Piotr Słowiński z Radia Wrocław. Z kolei przedstawiciel jednego z sołectw w Gminie Jeżów Sudecki zauważył, że nieliczne grono uczestników spotkania jest świadome zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza i taka debata niewiele wniesie - zapraszał na spotkania sołeckie, gdzie można dotrzeć do sedna problemu - bezpośrednio uświadamiać mieszkańców gmin Kotliny Jeleniogórskiej. Doszło też do utarczki słownej pomiędzy jeleniogórskim radnym Hubertem Papajem a Jerzym Łużniakiem. Były zastępca prezydenta Marcina Zawiły zwrócił uwagę, że Jelenia Góra wzięła udział tylko w jednej edycji programu "Kawka", jednak w odpowiedzi usłyszał, że to nieprawda. Mówiono również o problemie w całym regionie, gdyż brakuje kontroli palenisk w gminach ościennych, na czym cierpi również stolica Karkonoszy wraz z jej uzdrowiskową częścią. Jak podkreślano, problem nie dotyczy tylko naszego regionu - to problem systemowy, a dopłaty do wymiany pieców to za mało, bo wielu osób nie stać na wymianę kotłów, czy drogi gaz.

„Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya to pierwszy długometrażowy film dokumentalny poświęcony problematyce zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Film został wyróżniony na New Earth International Film Festival 2018 za „wielowymiarowe ukazanie problemu smogu i walki o czyste powietrze”. Autor skupia się na Warszawie, lecz istota zagadnienia, jak również wnioski, które płyną z filmu dotyczą wszystkich polskich aglomeracji miejskich. „Smog Wars” daje impuls do redefinicji standardów jakości powietrza w naszym kraju. Film został w całości sfinansowany i zrealizowany przez osoby prywatne. Jego główną siłą jest niezależność, autentyzm i oryginalna narracja, która zmusza widza do autorefleksji nie wskazując w bezpośredni sposób winnego - podkreślają organizatorzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
14%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
10
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
99
Nigdy
25%
Rzadko
43%
Czasami
18%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group